Salda Gölü Millet Bahçesi projesine start verildi

Çivit mavisi sularıyla Türkiye’nin Maldiv’leri diye anılan,  stromatolik kayalar sebebiyle Mars’ın özelliklerine sahip bir tabiat harikası Salda Gölü’nde, iktidar sahiplerinin ilçe halkına rağmen Millet Bahçesi ısrarı kamuoyunu derinden rahatsız eden Millet Bahçesi projesi başladı. 300 bin m2’lik Millet Bahçesi çalışmaları için Göl çevresine çalışanların barınacağı konteynerler yerleştirildi; bazı alanlara beyaz çizgiler çekildi.  

İktidar sahiplerinin tabiat harikası yerler konusundaki sicillerinin bozuk olmasından dolayı Salda Gölü Millet Bahçesi konusunda Yeşilova halkı diken üstünde duruyor.

Bitip tükenmez bir hırsla ülkenin dört bir yanındaki güzelliklerin altından girip üstünden çıkma şöhretleri halkı tedirgin ediyor.

“Türkiye’nin en güzel doğal kumsallarından biri olan Kaputaş’ın doğallığını bozmaları (…), Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olan Van Muradiye Şelalesi’ni betona boğmaları”, kartpostal görünüşündeki Uzun Göl’ü, beton yığını haline getirmeleri, Edirne’den Ardahan’a, Sinop’tan İskenderun’a ülkenin dört bir yanında daha nice örneklerle dolu sicilleri sebebiyle, “ayakkabıyla bile yürürken dikkat edilmesi gereken doğal cennet” Salda Gölü’ne yılda bir milyon insanı dolduracakları ve betona boğacakları korkusu ve refleksiyle hareket ediyor yöre insanı.

Yeşilova halkının zihninde, “üç büyük imparatorluğun gelip geçtiği bu topraklarda Persleri, İskender’i, Roma’yı, Bizans’ı, Moğolları, dahası binlerce yılı atlatıp bugüne ulaşabilmiş ne kadar doğal güzellik varsa illa ki içlerine edip de mi bırakacağız geleceğe” şeklindeki soru akrebi küt kuyruğunu sağa sola sallayarak dolaşıp duruyor.

Kuruması artık geri döndürülemez sınırı çoktan aşmış olan ve herhangi bir rant emaresi göstermeyen Burdur Gölü Millet Bahçesi’nden söz edenin bile olmadığı şartlarda, göl çevresinde 300 bin m2 alanda yapılmak üzere projelendirilen ve ihalesi yapılmış olan Salda Gölü Millet Bahçesi için inşaat süreci başladı. Birkaç ay önce Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e yakında başlayacaklarını ifade eden ihaleyi alan firma plaj alanında konteynerler yerleştirdi; bazı alanlara beyaz çizgiler çekti.

Konuyla ilgili bilgisine ve görüşlerine başvurduğumuz Yeşilova Belediye başkanı Mümtaz Şenel, gelişmeleri doğrulayarak “şantiye kuruyorlar” dedi.

KıvılcımHaber’e konuşan Başkan Şenel, “2 tane konteyner koydular. Kireçle beyaz çizgiler çekiyorlar” bilgisini verdi. “Sanırım tuvaletlerden başlayacaklar” diyen Başkan Şenel, “sezon geliyor. Bize de yıktırdılar. En acil ihtiyaç orada tuvaletler. Kayadibi’nden dolayı sahilin 3’te 2’si bize ait. Ama bize bir şey yaptırmıyorlar. Sahilde biz de bir takım projeler yapıp verdik onay için. İzin verirlerse bungalov gibi bazı çalışmalar biz de yapacağız” diye konuştu.

Konuya ilişkin BirGün Gazetesi’ne konuşan Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Gazi Osman Şakar, “Salda Gölü kapalı bir havza. İçeride pisliği toplayabiliyor, ancak dışarı deşarj edemiyor. Bizim amacımız burada Salda’nın doğal güzelliğini korumak. İktidar her yere para hırsıyla bakıyor. Bu yüzden Salda Gölü’nü de yok etmek istiyorlar. Biz bölgenin doğal güzelliğini korumak için elimizden geleni yapacağız. Proje defalarca değiştirildi, şirket ihaleyi aldıktan sonra da değişti. Şirket bile orada ne yapacağını bilmiyor” ifadelerini kullandı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir