Salda Gölü’nün çığlığı

Göllerin kuruması ve ölmesiyle ilgilenmeyenler, o göllerin doğal güzelliklerinin rantını elde edebilmek için akıllara durgunluk verecek planlar peşinde koşuyorlar. Burdur Gölü’nü de, Salda Gölü’nü de kurutan ve öldüren küresel illet iklim değişikliği ve kuraklık, aşırı buharlaşma değil, göllerin kanını ve canını emen ve çeken göletler, barajlar, ruhsatlı ruhsatsız sondajlar olduğu bilimsel gerçektir. Bu kapsamda bilim insanlarının kurumasında ve ölmesinde artık geri dönülmesi mümkün olmayan seviyeyi çoktan aştığı söylenen Burdur Gölü’nden sonra şimdi de Salda Gölü’nün çekilmeye ve kurumaya başladığı çığlıkları gelmeye başladı. Hal böyleyken hala Millet Bahçesi peşinde koşulmaya devam ediliyor.

Yıllarca başta Burdur Belediyesi ve birçok kitle örgütü ve şahsiyetin feryadını dinleyen olmadı ve Burdur Gölü artık geri dönülmez yolda. Önceleri Burdur Gölü de Millet Bahçesi kapsamındaydı. Göl’ün artık geri dönülemez seviyeyi geçtiğini anlaşılınca bu projeden vazgeçildi, ağızlara bile alınmaz oldu; halka unutturulmaya çalışılıyor. Göl’ün katili Orman bakanlığı, DSİ gibi devlet kurumları. Barajları, göletleri yapanlar; ruhsatlı ruhsatsız 3 bine yakın sondajın faaliyetine göz yumanlar…

Sırada Salda Gölü var. Ağzına kadar dolu dolu akıp duran derenin suyu sulama yapılması için inşa edilen Yeşilova Barajı yapılınca kesildi. Doğanbaba ve Kayadibi göletleri… Salda Gölü’nün katillerini vatandaş açık açık dillendiriyor.

Ancak böyle giderse Salda Gölü Millet Bahçesi de mazide hoş bir seda olarak kalacağa benzer. Ya da yapımı gerçekleşirse kısa sürede işe yaramaz, atıl bir tesis olarak milletin parasının heba edileceği bir yer olacağa benzer.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ferdi Ay’ın sosyal medyadan yaptığı çağrı da , bir zamanlar ve hala her yıl Burdur Belediyesi’nin “Göl Kurumasın” çığlıklarına benziyor.

“Millet Bahçesi gibi hem büyük maliyetli hem de gölün doğal dokusuna olası zararlar verebilecek bir projeyi Salda Gölü’ ne dayatacağınıza, gelin öncelikle Salda Gölü’ nü kuruma tehlikesinden kurtaracak projeler yapalım yetkili çevreler…”

Lafı güzaf değil bilimsel gerçek

Erhan Çelik

Hatırlar mısın Ferdi şimdiki Yeşilova barajı yokken battaniye fabrikasının altındaki dereden nasıl su gelirdi, ağzına kadar dolup aylarca akardı ama Yeşilova’nın sulaması için önüne baraj yapıldı, Doğanbaba göleti, bir de şu mahkemelik Kayadibi göleti bunların hepsi bizim gölün katili bana kalsa hepsini yıkarım, 100 seneye kalmaz bizim göl kurur, acilen bir şeyler yapılması lazım.

Mustafa Gedik

Lavanta projesiyle kurtuluş beklendiğinde, bu proje gölü kurtarmaz, gölü sadece su kurtarır, barajlar yapılmasın demiştim. Ama kime demiştim? Yine söylüyorum suyu sadece su besler. Su getirmeyecek hiç bir projeyi desteklemiyorum. Tespitiniz çok doğru.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.