Salda Kayak Merkezi yeni sezonu açtı

Burdur’da kış mevsiminin vazgeçilmez adresi Salda Kayak Merkezi, yeni sezonuna kapılarını açtı.

Beyaz ve yeşille turkuaz renginin birbirine karıştığı coğrafyanın adı olan Salda, Kayak Merkezi ve Salda Gölü’yle yaz kış eğlencenin, hoşça vakit geçirmenin, kış sporlarının ve yüzmenin de merkezi durumunda.

 Bu yıl Kayak merkezi, Yeşilova Köylere Hizmet Götürme Birliği eliyle hizmet veren sosyal tesislerinde unutulamayacak tecrübeler yaşanmasını sağlayacak yeni sezonun kapılarını dün açtı.

Salda Kayak Merkezi, Antalya-Denizli güzergâhından gidilen, Burdur ili Yeşilova İlçesi sınırlar içerisinde yer alan Eşeler Yaylası’nda bulunuyor. Burdur’a 77, Yeşilova ilçesine ise 14 kilometre mesafede bulunan tesis, 2079 metre rakımda bulunuyor.

Salda Kayak Merkezi, Şubat 2012’de hizmete açıldı.

8860 metre uzunluğunda telesiyej hattına sahip.

Uzunlukları 1000 ile bin 500 m. arasında değişen, her seviyeden kayakçıya hitap eden 5 adet pisti var.

Kayak alanı, 2 bin 079 metre rakımda bulunan Tınaztepe’nin solunda 2 bin 054 metre zirvesinin kuzey yamaçlarından başlıyor, bin 910 metre rakımlı toplanma merkezinde sonlanıyor.

Kayak tesislerinin yapıldığı alan,  dünyanın en derin ve en temiz göllerinden biri olan turkuaz renkli Salda Gölü’ne hâkim bir noktadadır.

Burada manzara tam bir doğa harikası niteliğindedir. 

Genellikle, Aralık ayından itibaren Nisan ayı sonlarına kadar karla kaplı olan tepede 50 – 100 cm civarında kar görmek mümkündür. 

Doğal bitki örtüsü ile kaplı olan tepenin arazi yapısı 30 cm kar yağışında bile kayak yapmaya uygun hale gelmektedir.

Daha fazla bilgilenmek için tıklayınız

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir