Savaşan Mehmetçik’ten ‘Bildiri’ci emekli 104 amirale uyarı

Milli Savunma Bakanlığı, tam da Ukrayna meselesinin alevlendiği şartlarda harekete geçen ve Akşener tarafından “zevzeklik”le itham edilen Ergun Mengi gibi bazı önderlerinin CFR-NATO iltisakları ve İYİ Partili olduğu ortaya çıkan emekli 104 amiralin Meclis Başkanı Şentop’un bir TV kanalının programına katılarak ‘Cumhurbaşkanının İstanbul Sözleşmesi’nin iptali gibi Montrö Sözleşmesi’ni de iptal hakkı vardır’ sözleriyle kamuoyunda Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığı iddiasıyla yayınladığı bildiriye karşı açıklama yaptı. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “hiç olmadığı kadar yoğun ve etkin bir şekilde mücadele ederken” ve savaşırken “böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır” denildi.

Milli Savunma Bakanlığı, tam da Ukrayna meselesinin alevlendiği şartlarda harekete geçen ve Ergun Mengi gibi bazı önderlerinin CFR-NATO iltisakları ortaya çıkan 104 emekli amiralin yayınladığı bildiri ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlığın yaptığı sekiz maddelik açıklamada, “Böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten başka bir işe yaramayacağı açık” denildi.

İşte o açıklamanın tam metni!
1. Türk Silahlı Kuvvetleri; Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yurt içinde, sınır ötesinde Suriye’de, Irak’ta, Kıbrıs’ta, Azerbaycan’da, Libya’da, Doğu Akdeniz’de ve daha birçok coğrafyada hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamak, dost ve kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu korumak için büyük bir fedakârlık ve kahramanlıkla hiç olmadığı kadar yoğun ve etkin bir şekilde mücadele ederken böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır.
2. Uluslararası anlaşmaların kazanç ve kayıplarının da bilgi ve bilincinde olan Türk Silahlı Kuvvetleri, hiçbir görev ve sorumluluğu olmayan kişi veya kişilerin hırs, ihtiras ve şahsi emellerine araç yapılamaz.
3. Bağrından çıktığı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla içeriden ve dışarıdan her türlü fitne-fesat ve yıkıcı girişime rağmen gücüne güç katan Türk Silahlı Kuvvetleri; egemenlik, bağımsızlık ve bekamız ile hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasını dikkat ve hassasiyetle ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı içinde kahramanlık ve fedakarlıkla başarıyla gerçekleştirmektedir.
4. 15 Temmuz hain darbe girişimi ile iç–dış fitne ve fesatlara rağmen, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunun parçalanması dahil, düşmanlarımızı hayal kırıklığına uğratan önemli başarılar elde edilmiştir.
5. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile bir bütün olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılarını görmeyen, görmek istemeyenler hırs, ihtiras ve haset ile körleşenlerdir.
6. Kahraman ordumuzun güçlendiğinin en açık göstergesi, başarıyla icra edilen operasyonlar ile sayısı ve kapsamı giderek artan tatbikatlardır. Uzun yıllardan beri hayal ettiğimiz harekat etkinliğine ulaşılmış ve denizde tüm zamanların yıllık en yüksek seyir süresi gerçekleştirilmiştir.
7. Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerler ile asil milletimizin bağrından çıkan ve Peygamber ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri;
Atatürk’ün de belirttiği gibi akıl ve bilimin ışığında,
Anayasa çerçevesinde,
Yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda,
Sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında,
Milletinin emrinde, görev ve sorumluluklarının bilincinde, daima görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
8. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılarında en büyük pay aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi; ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. 
T.C. Millî Savunma Bakanlığı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir