Savcının böylesi!

“İmam -(…)- cemaat” diyalektiği

2019-2020 yılları arasında ‘Sayın Müsteşar’ kullanıcısı adıyla devlet yetkililerine, bakanlara ve AK Partililere hakarette bulunan Twitter hesabının sahibi olduğu saptanan ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından görevden uzaklaştırılarak hakkında soruşturma izni verilen Samsun eski Cumhuriyet Savcısı “Samsun’un Pelikanı” Özkan Muhammed Gündüz hakkında dava açıldı.

Sputnik haberine göre, Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından bir süre önce açığa alınan savcı Özkan Muhammed Gündüz hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “İftira” suçlarından hazırlanan iddianame, Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren Gündüz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Telefon hattını uzun süredir kullandığını belirten Gündüz, “Twitter hesabım yoktur. Küçük çocuğumun telefonumu suya düşürmesi nedeniyle bozuldu. Bozulan telefonun yerine yakın zamanda yeni telefon aldım” ifadelerini kullandı.

Savcılık, şüphelinin savunmasının hayatın olağan akışına ters olduğu ve bu nedenle savunmasına itibar edilmediği kanaatine vardı.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesinin 20 Ocak 2021 tarihli raporunda, “SAYIN MÜSTEŞAR @HOHMUSTESARI” isimli Twitter hesabının tanımlı olduğu bilgiler ile şüphelinin kullandığı telefon numarasının tanımlı olduğu hesabın bilgilerinin uyumluluk gösterdiği belirtildi.

Twitter’da 22 Ağustos 2016’da açılan hesabın, soruşturma başladıktan sonra kullanıma kapatıldığına yer verilen iddianameye, 22 Haziran 2019, 1 Mart 2020, 27 Mart 2020, 8 Kasım 2020, 9 Kasım 2020 ve 10 Kasım 2020’de söz konusu hesaptan eski bakana yönelik yapılan hakaret ve küfür içerikli paylaşımlar eklendi.

Müştekiye hitaben tüm paylaşımların eski bakanın görevi sırasında yapıldığı, şüphelinin üzerine atılı bulunan “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçunu işlediği kanaatine varıldığı belirtilen iddianamede, sanığın ayrıca “İftira” suçunu işlediğinin de deliller ve tüm dosya kapsamında anlaşıldığının kaydedildiği bilgisi yer aldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.