Şehidimiz Ayfer Gök, “F4 Fantom Alanı”nda yaşayacak

Burdur Belediye Meclisi, önceki gün toplanan Kasım ayı oturumunda “F4 Fantom Alanı” diye ünlenen İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki kavşağa “Şehit Ayfer Gök Kavşağı” adının verilmesine karar verdi

“Belediye Kanununun 81. Maddesine istinaden Bağlar Mahallesi Topraksu Caddesi ile Bağlar Mahallesi İbrahim Zeki Burdurlu Caddesinin kesiştiği noktadaki kavşağa Şehit Teğmen Ayfer Gök Kavşağı isminin verilmesi”ni içeren Gündemin 6. Maddesini görüşen Meclis, kararı oybirliği ile verdi.

BUCAK’IN ÜSTÜNDEN GEÇİP GİDEN UÇAKLARI

GÖRDÜKÇE HEP PİLOT OLMAK İSTEMİŞ; BİR HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ

Oylama öncesi bir konuşma yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 28 Kasım 1977 doğumlu şehit pilot Teğmen Ayfer Gök’ün hikâyesini şehidin annesinin ağzından dinlediğini belirten Başkan Ercengiz, “Bucak’ın üstünden geçen uçakları gördükçe hep pilot olmayı istemiş. Annesi gözleri dola dola anlattı. Bir hayalini gerçekleştirmiş. 2001 yılında da maalesef Konya Ana Jet Üssünde bir eğitim uçuşunda bir kaza sonucu Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu olarak tarihe geçen Burdurlu hemşerimiz Ayfer Gök ismini o alanda yaşatmak istedik” dedi.

İlgili kavşağa F4 Fantom savaş uçağının konuşlandırılmasının hikâyesine de değinen Başkan Ercengiz, “bu bizim aslında birkaç yıldır düşündüğümüz, geçmiş dönemde Meclis’te olan arkadaşlarımızın iyi bildiği gibi Burdur Belediyesi’nden kaynak ve bütçe ayırarak hizmet dışına çıkmış F4 uçağı satın almayla başladığımız bir maceraydı. Ama son dönemde uçak alanda hayat bulmaya başlayınca bunu bir sürpriz olmak çıkartıp paylaşmak zorunda kaldık. Herkes farklı bir düşünceyi ifade ediyordu. Farklı şeyler düşünüyordu” diye konuştu.

Başkan Ercengiz, konuşmasını şöyle sürdürdü ve sonuçta oylama yapılarak oybirliği ile karar alındı:

“Ben bu memleket için kanını, canını, hayatını feda etmiş her şehidimizin adının hepimizin hafızasına kazınmasının gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu topraklar kolay kazanılmadı. Bu mücadele kolay verilmedi. Hala da verilmiyor. Bu mücadele halen devam ediyor. Tüm emperyalizme karşı doğulusu batılısı hangisi olursa olsun birlik beraberliğimizi güçlendirme adına ve şehidimizin adının bu alanda yaşaması adına doğru bir hamle yaptığımızı düşünüyorum. Tabii ki sizlerin de desteğiyle.

Evet, isim verilmesini oylarınıza sunuyorum.

Kabul edenler?

Oybirliği ile kabul edilmiştir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir