“Sel felaketini siyası ranta çevirmek isteyen Volkan Mengi’yi de şiddetle kınıyoruz.”

Afet sonucu meydana gelen sel felaketinden Burdur Belediyesi’ni sorumlu tutan AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi’ye Burdur Belediyesi’nden sert bir cevap geldi. Belediye açıklamasında, “Sel felaketini siyası ranta çevirmek isteyen Volkan Mengi’yi de şiddetle kınıyoruz.” denildi.

4 Haziran akşamüzeri sağanak yağış aniden başladı.

Giderek gelişti ve doluya dönüştü.

AKP Belediye Başkanlığı döneminden çok dar yapılan derelere sığmayan ve TOKİ yanındaki menfezin de sel sularının getirdiği rüsumatla tıkanması sonucu taşkın oluştu.

Sel, su baskını ve taşkın afete dönüştü.

Bir apartmanın sel sularıyla dolan bodrum katında yaşayan engelli bir vatandaş hayatını kaybetti.

Afete dönüşen sel, su taşkını ve dolu yağışı Aydınlıkevler ve Bağlar Mahallesini vurdu.

Birçok evi su bastı, tarım alanları ve ürünleri büyük zarar gördü.

AK parti İl Başkanı Volkan Mengi, DSİ’nin dar olarak ıslah ettiği dere yatağı ve gene dar inşa edilen menfezlerden kaynaklandığını ifade ettiği su taşkını ve selle gelen afetin sorumlusu olarak Burdur belediyesini ilan etti.

Mengi’ye cevabı dün Burdur Belediyesi resmi olarak verdi. Açıklamada, “Sel felaketini siyası ranta çevirmek isteyen Volkan Mengi’yi de şiddetle kınıyoruz.” denildi.

İşte belediye açıklaması!

Burdur Belediyesi Basın Bürosundan duyurulur
AKP İl Başkanı Volkan Mengi mesnetsiz gerçek dışı iddialarına devam ediyor.
Bilindiği gibi 4 Haziran 2022 Cumartesi günü öğleden sonra başlayıp, akşam saatlerine kadar devam eden aralıksız şiddetli yağış nedeniyle, kentimizin bazı mahallelerinde bulunan, 48 evde olagelen sel baskınlarından su baskını ihbarı alınmış ve gerekli müdahaleler belediyemizce yapılarak mağduriyetin önlenmesi sağlanmıştır.
Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle yaşanan kuraklığın yanı sıra, sel baskınları da ülkemiz kentlerinde etkili olmuştur. 2007- 2011 yılları arasında DSİ Bölge Müdürlüğünce kentimizde dere ıslahları yapıldığı, Burdur Çayı, Köprübaşı ve Akdere Geçişleri Bölümünde, dönemin Belediye Yönetimince sanat yapılarının DSİ ile birlikte gerçekleştirildiği bilinmektedir. Belediyemiz, her türlü sel baskını riskine karşı, DSİ’nin bilgisi dâhilinde membadan mansaba kadar dere temizliklerine destek olmaktadır.
Armağan İlci Bulvarı, Depremevleri Mevkiinde yer alan menfezin durumu, Volkan Mengi’nin iddialarının ne kadar boş ve dayanıksız olduğunu göstermektedir. Öncelikle eski Ankara asfaltı olarak bilinen (bugün ki kentten çıkış yönündeki) yol, o dönem karayollarına ait olup, at nalı olarak üç gözlü menfez 1967 de yapılmıştır. 1971 depremi sonra hazırlanan planla, yol iki taraflı olarak genişletilmiş 1973 sonrasında ikinci yol olarak (bugün ki kente giriş yönündeki) yolun menfezi ile yapımı gerçekleşmiştir. Armağan İlci Bulvarı olarak bilinen yolun karayollarından belediyemize devri 1980’li yıllarda yapılmıştır. Bugüne kadar o bölgede yapılmış 1500 civarında konut ve çevresinde oluşan rüsumat nedeniyle, herhangi bir su taşkını yaşanmamıştır. DSİ tarafından dere temizliği yapılması gerektiği halde, üç gözlü dere menfezleri doğu ve batı bölümlerinde tarafımızca düzenli olarak temizlenmiş su akışı sağlanmıştır.
Deprem evlerinin yıkılması ile TOKİ tarafından başlatılan Kentsel Dönüşüm uygulamasında, hala doğu tarafında yer alan bölümdeki (Pazar yeri, Sağlık Ocağı, Karakol yeri) gibi toprak alanlar kontrolsüz bırakılmış, Armağan evlere bakan bölümde şantiye artıkları terkedilmiş, dereye bakan bölümlerde düzenleme çalışması tamamlanmamış, atılar serbest malzeme olarak yüzeyde bırakılmıştır. Ayrıca TOKİ’ye verilen asfalt koduna uyulmadığı için giriş bölümlerine dolgu yaptıkları, yüzey sularını da drenajı tamamlamadan dereye verdikleri bilinmektedir.
DSİ’nin 28.06.2019 tarih taşkından koruma ve kontrol yazısında; olası taşkına karşı önlemler alınması, kesit daraltılması ve hafriyat, moloz vb. atıkların atılmasının engellenmesi istenmiştir. Belediyemiz bu konuda sorumluluklarını yerine getirdiği gibi, derelerin düzenli temizliğini yapmaya devam etmektedir. Dere yataklarının yanındaki alanların yapılaşmasına izin verilmemekte bu alanların ıslahı ve düzenlenmesinde DSİ ile işbirliği yapılmaktadır.
Söz konusu açıklamada yer alan üç gözlü at nalı şeklindeki menfezin batı tarafında yer alan bölümünde temizliğin yapılmış olduğu, doğu taraftaki üç gözlü at nalı şeklindeki rüsumatın neden olduğunu gözler önüne sermektedir.
Meydana gelen sel; AKP İl Başkanı üzerinde açıklama yaptığı menfeze bağlı olmayıp, 35. Sokak üzerinde yer alan köprü altının rüsubatla tıkanmasının ardından 35. Sokağı adeta dereye döndürmüş buradan da Armağan İlci Bulvarını aşarak Kurtdereli Sokağı takiben Milli Egemenlik Caddesine kadar taşkın şeklinde ulaşmıştır. Bir diğer neden ise Mehmet Akif Ersoy Mahallesi yüzey sularının Bozkurt Mahallesi yeni TOKİ konutları yüzey suları ile birleşerek Karanfil Sokak oradan da Umut Sokağı geçerek bir kısmının Kurtdereli Sokağa ulaşması neticesinde taşkın miktarını arttırmıştır.
Olay sel baskını İl Başkanın tamamen düzmece yaptığı basın açıklamasında olduğu gibi değildir.
Kentimizin batısında devlet karayolu üzerinde meydana gelen sel ile ilgili bir satır açıklama yapamayan İl Başkanı o bölgede çok yeni yapılmış bölünmüş yolda yeterli menfez çalışmasının yapılıp yapılmadığını da gidip yerinde incelenmesini tavsiye ederiz.
Bir sabık yaratmaya çalışmak yerine ilimizin sorunlarını birlikte çözmek ortak paydamız olmalıdır.
Ancak AKP İl Başkanı kişisel siyasi beklentileri ile sürekli Burdur Belediyesine saldırarak prim yapacağını sanmaktadır.
Burdur halkı bugüne kadar bu tip açıklamalara prim vermediği ve tenezzül etmediği gibi bundan böylede prim verip tenezzül etmeyecektir.
Belediyemiz, yıllardır kent merkezinde yağan yağışların neden olabileceği, olası selden vatandaşlarımızın zarar görmemesi için derelerde, rögarlarda temizlik çalışmalarını sürekli yürütmekte, 20 km den fazla korige borularla yağmur suyu drenajı çalışmasını tamamlayarak üzerine düşen görevleri fazlasıyla yerine getirmektedir.
Hal böyle iken AKP İl Başkanı Volkan Mengi, dayanaksız ve iftira dolu bir açıklama ile Belediyemizi hedef göstermeye çalışmaktadır. Mengi’nin aradığı kusurları, 2014’den beri sel baskınlarına karşı ciddiyetle çalışan Belediyemiz yerine, ilgili kurum ve kuruluşlarda aramasının doğru olacağına inanıyoruz
Burdur Belediyemiz, kentimizde yaşayan hiçbir vatandaşımızın olası afetlerde zarar görmemesi için elinden gelen çabayı göstermeye devam edecektir.
Bu itibarla, 4 Haziran Cumartesi günü yaşanan sel afeti nedeniyle, hayatını kaybeden yurttaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı, Burdur’umuza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor. Sel felaketini siyası ranta çevirmek isteyen Volkan Mengi’yi de şiddetle kınıyoruz.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.