Seyit Tümtürk Perinçek’in karşısında mahkemeyi yine kaybetti: 5 ay hapis cezası

Sözde Doğu Türkistan ayrılıkçılarının Türkiye’deki sözcülerinden Seyit Tümtürk, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in kişisel verilerini paylaşmak suçundan 5 ay hapis cezası aldı. Tümtürk, Perinçek’e karşı 3’üncü kez dava kaybetti.

Ercan Küçük’ün Aydınlık’ta yayınlanan haberine göre, sözde Doğu Türkistan ayrılıkçılarının Türkiye’deki sözcülerinden Seyit Tümtürk’ün Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in kişisel verilerini Facebook hesabından paylaşmak suçuyla yargılandığı davada karar çıktı. Tümtürk, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

FACEBOOK HESABINDA PERİNÇEK’İN TC KİMLİK NUMARASINI PAYLAŞMIŞTI

Sözde Doğu Türkistan ayrılıkçılarının Türkiye’deki sözcülerinden Seyit Tümtürk, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatları tarafından yapılan suç duyurusu üzerine açılan davada bir kez daha hapis cezasına çarptırıldı. Tümtürk, Perinçek’in sözde Doğu Türkistan ayrılıkçılarının gerçek yüzünü ve ABD ile bağlantılarını deşifre etmesinden rahatsız olmuş, 7 Temmuz 2020 günü Facebook hesabında Perinçek hakkında hakaret içerikli paylaşım yapmıştı. Tümtürk, daha sonra bu paylaşımın altında yaptığı yorumlarda Perinçek’in TC kimlik numarasını paylaşmıştı.

Perinçek’in avukatları Tümtürk’ün bu paylaşımı hakkında hem TCK’nın 125. maddesi hem de 136. maddesi 1. fıkrasında yer alan “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükme dayanarak kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu.

DERNEK HESABI DEDİ

Tümtürk, ifadesinde suçtan kurtulmak amacıyla gerçeğe aykırı beyanlarda bulundu. Tümtürk, kendi kişisel hesabından yaptığı paylaşımı, “Bu paylaşılan hesap derneğin ortak hesabıdır, yapılan hizmetlerin dernek üyeleri tarafından paylaşıldığı bir hesaptır, dolayısıyla şifresini de dernek üyeleri bilmektedir, bu paylaşım bir saat içerisinde geri kaldırılmıştır, dolayısıyla herhangi bir kasıt yoktur.” Diyerek, derneğin ortak hesabından dernek üyeleri tarafından yapıldığını savunarak suçu dernek üyelerine atmıştı:

Mahkeme duruşma sonunda verdiği kararda Tümtürk’ün, 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 2021/555 E. – 2022/56 K. sayılı ilamla Perinçek’in kişisel bilgilerini twitterdan paylaşmaktan dolayı aldığı cezaya da vurgu yaparak sanığın eylemini zincirleme şekilde gerçekleştirdiği değerlendirmesi yaptı. Mahkeme Tümtürk’ün 5 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, neticeten Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verildi.

TÜMTÜRK HEP KAYBEDİYOR

Seyit Tümtürk, daha önce Doğu Perinçek karşısında iki kez daha dava kaybetmişti. Perinçek hakkında ettiği hakaretlerden dolayı, İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Tümtürk “alenen hakaret” suçundan önce 109 gün adli para cezasına çarptırıldı. Ceza 3 bin 270 lira adli para cezasına çevrildi.

Tümtürk, Perinçek’in Türkiye Cumhuriyeti tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen Türkistan İslam Partisi hakkındaki sözlerinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle, avukatı vasıtasıyla Perinçek hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yapılan soruşturma neticesinde Perinçek’in sözlerinde herhangi bir suç unsuru bulunmadığı takipsizlik kararı verdi.

Son olarak, Tümtürk’ün Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in kişisel bilgilerini sosyal medyadan paylaşmak suçuyla 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada mahkeme Tümtürk’ü 20 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu ceza ile Tümtürk Perinçek’e yönelik hukuk dışı eylemleri nedeniyle Türk mahkemeleri tarafından 3. kez cezalandırılmış oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.