SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada, yanlış tarım politikaları sonucunda tarım sektöründeki aktif sigortalı (4B) sayısının son 12 yılda 465 bin kişi düştüğünü belirtti.

Yanlış tarım politikaları tarımı çökertti.

AB politikalarıyla tarım sektörü eritildi.

Bu kapsamda yanlış tarım politikalarının sonucunda aktif sigortalı sayısının, 2009 yılından 2021 yılına kadar geçen süreç içinde 1 milyon 16 bin 692 kişiden 551 bin 610 kişiye gerilediğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 4B’li çiftçi sayısında 465 bin 82 kişilik bir düşüş yaşandığını ifade etti.

“TARIM SEKTÖRÜ KAN KAYBEDİYOR”

Tarımın her geçen gün daha problemli hale geldiğinin, verilere de yansıdığını söyleyen Gürer, SGK’ya kayıtlı aktif çiftçi (4b’li) sayısında gerçekleşen 465 bin 82 kişilik gerilemenin yanı sıra Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) göre çiftçi sayısında da 700 bin kişilik azalma meydana geldiğini ifade etti. Gürer, “Ziraat Odası’nın kayıtlı 4 milyon üye rakamı ele alındığında ise odaya kayıtlı 2 milyon çiftçinin çiftçilikten uzaklaştığı görülüyor. Tarım sektöründe yaşanan sorunların bir diğer göstergesi de son on yılda, ülkemizin 3 milyon 205 bin hektar tarım alanı ve 3 milyon 782 bin işlenen tarım alanını kaybetmiş olmasıdır” dedi.

“BORÇ ARTIYOR, ÇİFTÇİ AZALIYOR”

 Çiftçi sayısının azalma eğilimindeyken, kaybedilen tarım alanlarının ve yüzde 50’lere varan sigortalı çiftçi sayısındaki düşüşlerin meydana geldiğini vurgulayan Gürer, “Ne yazık ki çiftçi borçları artma eğilimindedir. Bu durum, aslında iktidarın ülke tarımını getirdiği noktayı apaçık gösteriyor. Çiftçilerin 2002 yılında 2,4 milyar TL olan borçları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 2021 yılı Şubat ayı raporuna göre 137 milyar TL’ye Nisan ayında 142 milyar TL’ye Temmuz ayında ise 147 milyar TL’ye kadar çıktı. Bu rakam çiftçilerin sadece bankalara olan borçlarının yansıtıyor. Tarım Kredi Kooperatifine olanların yanı sıra diğer borçlar da eklendiğinde çiftçinin borcu toplam 180 milyar TL’yi buluyor” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ SAYISININ AZALMASINDA ETKEN ÖDEME GÜÇLÜĞÜ

Sigortalı çiftçi sayısının azalmasının en önemli nedeninin ödeme güçlüğü olduğunu söyleyen Gürer, “Her geçen gün tarımsal girdilere zam üstüne zam geliyor. Gübre fiyatlarında yaşanan artış bunun somut örneği, çiftçi zamlara yetişemez durumda. Sonuç, geçen yıl patates bu yıl soğan üreticisi ürünü maliyetine dahi satamadı, satamıyor. Hatta tarlada bırakıp maliyeti kurtarmadığından toplatamıyor” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir