‘Siyasi kulisler kaynıyor; mayıs ayının sonunda…’

MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ GELİYOR MU?

Saraydan ve AKP kulislerinden iyi haber almasıyla ünlü Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, siyasi kulislerin kaynadığını, millî mutabakat hükümetinin kurulabileceğini ileri sürdü. Ahmet Takan, Türkiye İttifakı fikrini kamuoyuna açıklayan Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla “ya sarayda liderler zirvesi yapılacağı”nı ya da Cumhurbaşkanı’nın “tek tek liderlerle bir araya gelerek bu fikrini açıklayacağı”nı ifade etti.

Türkiye’nin çözmesi gereken devasa sorunlarının bulunduğunu ifade eden Takan, “siyasi kulisler kaynıyor; Mayıs ayının sonunda millî mutabakat hükümetinin kurulabileceği iddia ediliyor” dedi. Takan, “bu çizgide ya sarayda liderler zirvesi yapılacağı”nı, ya da Cumhurbaşkanı’nın “tek tek liderlerle bir araya gelerek bu fikrini açıklayacağı”nı, “daha sonra uzlaşan partilerin, vereceği üyelerle komisyon kurulacağı”nı ve “ardından her partinin TBMM’deki temsil oranı kapsamında yeni kabinenin oluşturulacağı”nı, “ayrıca kabine üyelerinin TBMM’den çıkması için değişiklik yapılacağı”nı belirten “oldukça iddialı konuşan AKP kurmaylarına rastladığı”nı ifade etti.

Takan yazısını şöyle sürdürdü:

TÜRKİYE İTTİFAKI SADECE PARTİLERİ

DEĞİL, BÜTÜN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI DA KAPSAYACAK

“Söz konusu iddiayı tekrarlayan saraya yakın bir AKP kurmayı, ‘TBMM’den çıkmayan kabine üyeleri son dönemde toplumda, kamuoyunda ve özellikle AKP içinde ciddi sıkıntılar yarattı’ dedi. Bu çalışmaların Mayıs ayı sonu itibarıyla bitirilmesi planlanıyormuş. Belki biraz sarkabilirmiş… Bunun yanı sıra partilerin grup başkan vekillerinin daha temkinli olmaları yani TBMM ortamını gerecek adımlardan kaçınmaları da istenecekmiş. TBMM’de uyumlu çalışma esas olacakmış… “Türkiye İttifakı” sadece partileri değil, tüm sivil toplum kuruluşlarını kapsayacakmış. R. Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde yapacağı açıklamalarla konu daha da netlik kazanacakmış.”

Takan’ın, Türkiye İttifakı konusunda CHP cephesinden de bilgi ve yorumları var.

Takan şöyle diyor:

İTTİFAK KONUSUNDA SAMİMİ BİR ADIM

GÖRMÜYORUZ. BU REJİMDEN VAZGEÇİLMEZSE GERÇEKLEŞMESİ ZOR

“CHP’de Türkiye İttifakı çağrısının samimi olup olmadığı tartışılıyor. Parti içinde keskin görüş ayrılıkları mevcut.   ‘Millî mutabakat hükümeti’ konusunda görüşler pek olumlu değil. Özellikle Cumhurbaşkanı ve cumhur ittifakı partilerinden yapılan açıklamalar ciddi anlamda sorun olarak karşılanıyor. Bir CHP kurmayına sordum, ‘bu noktada samimi bir adım görmüyoruz. Bu rejimden vazgeçilmezse gerçekleşmesi çok zor’ dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen organize linç girişimi CHP’de büyük travma yarattı. İktidar kanadının bunu telafi etmek için ciddi ve samimi adımlar atması gerekiyor.”

Takan kuşkusunu da ortaya şöyle koyuyor:

“AKP iktidarından yeni bir oyalama, zaman kazanma hamlesi mi?

Test edilip görülmesi gerek!”

Ayrıca şöyle bir sorgulama da yapılıyor:

“Kuvvetler ayrılığına dönmeden “millî mutabakat hükümeti” nin ne manası olur?

R. Erdoğan’ın yeni koltuk değnekleri olmaktan öte geçebilirler mi?

Kabinenin tekrar milletvekillerinden oluşması düşüncesi… Kaldırılan gensoru müessesi geri getirilmez ise ne anlam ifade edecek?

Adı “millî mutabakat hükümeti” diye işlevsiz parlamentoyla yola devam etmeyi kabul mü edeceğiz?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, TBMM’nin 23 Nisan özel oturumunda, “Türkiye İttifakı” çağrısına karşı verdiği 6 maddelik mesaj çok önemli.

Saraydan atılacak adımlar ve gelecek cevaplar ile neyin ne olduğu/olacağı test edilecek!”

Türkiye’nin önümüzdeki birkaç ayı gerçekten geleceği şekillendiren çok önemli ve belirleyici hamlelere sahne olacağı belli oluyor.

Bekleyip göreceğiz!

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir