Sokağa çıkma yasağının sonuçları

Tartışılan sokağa çıkma yasağı uygulaması konusunda uzmanlardan uyarı: “iç savaşa, parçalanmaya kadar gider”

Yeni tip Koronavirüs (Kovid19) ile mücadele kapsamında etkili bir metot araya toplumda yoğun bir şekilde süren “sokağa çıkma yasağı” tartışması konusunda uzmanlardan uyarı geldi. Güvenlik stratejileri uzmanı Abdullah Ağar, “iç savaşa, parçalanmaya kadar gider” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı tartışılıyor.

Uzmanı da konuya giriyor, uygulamanın sonuçlarını düşünemeyen ya da doğrusu sonuçlarını bilmeyen, her konuda görüşü olan Av. Zeynep Küçük’ün ifadelendirmesiyle “herbokolog”lar da fikir beyan ediyor.

Bir de sonuçlarını bilen ama Türkiye’nin kaosa gitmesinde çıkar uman cephe var. FERTÖ ve PKK ile bunların muhipleri, en içten duygularla sokağa çıkma yasağı konusunda geç bile kalındığını ifade ediyorlar.

Koronavirüs gerçekleri

Güvenlik politikaları uzmanı Abdullah Ağar “sokağa çıkma yasağı”nın sonuçları konusunda Twitter hesabından uyarıda bulundu. Farklı uygulamalar arasındaki farklara değinen Ağar, sokağa çıkma yasağı ile “alt gruplara ve zaman aralıklı sokağa çıkma yasağı”nın farklı olduğuna, yaşlılara uygulanan “kısıtlama” ile “karantina”nın farklı bir şey olduğuna, acil durum ve afet yönetimiyle olağanüstü uygulamanın ve “stratejik sektörleri koruma altına alma”nın farklılığına değinerek, “kimlerin hangi niyet ve maksatla çıkarttığını bilmediği” bir “sokağa çıkma yasağı” tartışmasının almış başını gittiğini ifade etti.

KAMU DÜZENİ VE TOPLUMSAL YAŞAM ÇÖKER

Sokağa çıkma yasağını muhtemel sonuçlarını, “üretim-tedarik zincirlerinin kopması”, “istikrarın ana unsuru olan para kazanma ve tüketim halkalarının kırılması” şeklinde öngördü. Ardından “bütün milli güç unsurlarının olumsuz etkileneceği”ni, “kamu düzeni ve toplumsal yaşamın çökeceği”ni belirtti.

KONTROLLÜ İZALASYON GEREKİYOR!

Ağar, “hem evde kalarak, hem de işte, sokakta ve alışverişte en az 2 metre kuralını uygulayarak, yaşamı- istikrarı- mücadeleyi devam ettirmek gerektiği”ni ifade ederek, “yanlış yer, zaman, zaman aralığı, kitle- alt gruplara uygulanan sokağa çıkma yasakları”nın “hem toplumu, hem devleti, hem geleceği, hem de mücadeleleri kilitleyeceği”ni ileri sürdü.

İÇ SAVAŞA, PARÇALANMAYA KADAR GİDER

“Maksadı”nı aşan ve “uzayan sokağa çıkma yasakları”nın, “büyük istikrarsızlıklar”a, “huzursuzluklar”a, “açlık ve güvensizlikler”e yol açacağının altını çizen Ağar, “iç savaşa, parçalanmaya kadar gider” dedi.

Ağar, gereksiz, uzun ve kuralsız sokağa çıkma yasağının, (bizim yukarıda işaret ettiğimiz hainleri işaret ederek) hangi çevrelere yarayacağını da vurguladığı uyarılarına şöyle son verdi:

“Gerekirse bedel ödenir, ama devletin çökmesine, milletin dağılmasına, vatanın parçalanmasına izin verilemez. Kaş yapacağım derken, göz çıkartılamaz. Genel ve uzun soluklu “Sokağa Çıkma Yasağı” devletin ve toplumun çökmesini, kaos çıkmasını, istikrarsızlık ve bozgun yaşanmasını isteyenlere hizmet eder. En son sokağa çıkma yasağını, darbeyi başarsalardı, kimlerin uygulamak istediğini unutmayın.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir