Sokak hayvanları insanlara saldırıyor

Kimileri de tedbir alan Belediye’ye saldırıyor

Burdur Belediyesi, sokak hayvanlarına umut olmayı sürdürüyor

Son zamanlarda saldırı vakalarından dolayı Burdur kamuoyunu tedirgin eden köylerden toplanıp getirilerek gizlice ilimize salıverilen, aşılama gibi hiçbir veterinerlik işleminden geçmemiş köpek ve benzeri sokak hayvanlarına karşı Burdur Belediyesi’nin tedbir alması bazı çevreleri rahatsız etti. Sosyal medya mecralarından yapılan manipülasyonlara karşı Burdur Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamada “Burdur Belediyesi, sokak hayvanlarına umut olmayı sürdürüyor” denildi.

Köylerden denetimsiz köpekler toplanıp getirilerek ilimize salıverildiği görenlerce belirtilmektedir.

Aşılama ve benzeri veterinerlik işlemleri yapılmamış bu köpekler topluluklar halinde mahalle aralarında başıboş dolaşmaktadır.

Mahalle aralarında gruplar halinde dolaşan bu köpeklerin vatandaşlara saldırdıkları deneyimlerle sabittir. En son olarak Belediye Başkan vekili Ali Say’ın annesine saldırarak yaralanmasına neden olmuşlardır.

Belediye küpeleri sahte, denetimsiz bu köpek ve benzeri sokak hayvanları için tedbir almaya başladı.

Bunun üzerine Burdur Hayvan Dostları Derneği, kamuoyuna çağrıda bunarak, “Belediye’nin kendisiyle çeliştiği”ni, “küpeli hayvanları toplayarak suç işlediği”ni belirterek,  “kayda alınması”nı istedi.

Kendilerine “hayvan dostları” diyen bir grup belediye binasına giderek Başkan vekili Ali Say ile tartıştı.

Bunun üzerine Burdur Belediyesi’nden konuyla ilgili basın açıklaması geldi.

İşte o açıklama!

Burdur Belediyesi, sokak hayvanlarının korunması için çalışmalarını var gücü ile sürdürmektedir.

Sokak hayvanlarının geçici bakımı için hizmete girdiği tarihten bu yana sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve rehabilitasyonu çalışmaları düzenli olarak yürütülmektedir. Belediyemiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinin kapasitesini genişletmek, kalitesini arttırmak amacıyla projelendirme çalışmalarımızı hızla sürdürmektedir. MAKÜ Veteriner Fakültesi ile imzalanan protokol kapsamında sokak hayvanlarımıza tıbbi destek sağlanmakta, kısırlaştırılarak rehabilite edilen hayvanlar kentte alıcı ortama bırakılmaktadır. 

Ancak hala çevre ilçe ve köylerden kentimize çeşitli şekillerde başıboş hayvanların girişi engellenememiş, dolayısıyla bu hayvanlar rehabilite edilen hayvanlara karışmakta, kontrolü güçleştirmekte, kuduz gibi salgın hastalık riski taşımaktadır.

Bu durum alıcı ortama bırakılmış olan rehabilite görmüş hayvanlarımızın kent insanı ile birlikte yaşatma çabasını boşa çıkarmaktadır. Birbirine karışmış hayvanlar tarafından sokakta bazen bir çocuğa ya da bir yaşlı insana saldırdığına tanık olunmuş ve elim olayların yaşanmasına ramak kalmıştır.

Bu nedenle birbirine karışmış bu hayvanları Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine alarak tıbbi kontrolleri yapılması, kısırlaştırma işlemleri tamamlanmak suretiyle rehabilitasyonlarından sonra tekrar alıcı ortama bırakılması planlanmıştır.

Belediyemizin 5199 Sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu kapsamında sokak hayvanlarımızı korumak, kentimizde insanlarımızla birlikte yaşatma çabalarına karşın, kimi sosyal medya platformlarında maksatlı ve dayanıksız iddialar taşıyan yayınları şiddetle kınıyor, bunu yapanların kentte sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamayı isteyen halkımıza karşı bu tutumlarından vazgeçmelerini diliyoruz.

Unutulmamalı ki; gönüllülük esası ile can dostlarımıza destek vermek isteyen tüm hemşerilerimize kapımız açıktır.

Ayrıca doğru bir iletişim diliyle yol gösterici olan tüm hayvan sever dostlarımızı önemsiyor ve buradan yarar sağlamak için çaba sarf ediyoruz.

Bizlerle kavga ederek ya da bizlere hakaret ederek can dostlarımıza daha fazla yardımcı olabilmeniz mümkün değildir.

Hatta Belediyemize ve halka karşı yurttaşlık sorumluluğunu yerine getirmeyip şahsi husumetlerini sözde sahip olduğu unvanlarla her konuda fırsata çevirmek isteyenleri de zaten bugüne kadar halkımızın vicdanına bıraktık, bırakmaya da devam edeceğiz.

Belediyemizi ve çalışanlarını itibarsızlaştırmaya çalışanların itibarını da sizlerin takdirine saygıyla bırakıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir