Çanlar, Cumhur İttifakı için çalıyor

Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı AK parti, 24 Haziran seçiminde de, 31 Mart yerel seçiminde de büyük oy kaybına uğradı. Ancak kaçan oylar İttifak dışına çıkmadı. Küçük ortak MHP AK Parti’den kaçan oyları havuzladı, kendinde topladı. Yurt çapındaki bu gelişmenin kanıtı, Burdur’da Çavdır, Çeltikçi, Söğüt, Kızılkaya gibi AK Parti’nin elindeki belediyeleri MHP’nin alması olmuştur. Bu olguya MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “oylarımız yüzde 18”diyerek parmak basmıştı.

YENİ DURUM

Ancak kamuoyu araştırmacıları son zamanlarda İttifak’taki erime ve dağılmanın ivmelendiğini, öncekinden farklı olarak bu kez küçük ortağın, MHP’nin de eridiğini belirtiyor. Yani İttifak’tan kaçan oylar önceki dönemde olduğu gibi İttifak içinde kalmıyor artık. Son araştırmalar, daha önce baraj üstü olan MHP’nin baraj altında kaldığını, oylarının yüzde 7–8’lerde dolaştığını ortaya çıkardı. Bu gelişme, İYİ Parti’nin üyeleme kampanyası açarak alanlarda stantlar açmasından da anlaşılıyordu. Türkiye’deki son aylarda cereyan eden bazı siyasi gelişmeler bu tahlil çerçevesinde anlam kazanıyor.

Bu gelişme aniden aşağıdaki söylemlere neden oldu.

Batı’yla, Atlantik’le çatışan Erdoğan ve AK Parti birden kedini “Avrupa’da görmeye” başladı.

“Yargı reformu” söylemleriyle çalkalanıyor kamuoyu.

Öte yandan muhalefette, ABD’de Biden’ın kazanmasıyla başlayan, yukarıdaki gelişmelerle ivmelenen bir özgüven patlaması yaşanıyor.

Söylemler sertleşiyor, hareketlilik bir üst seviyeye çıkıyor.

2+2=4 DEĞİL, 3 DE OLABLİR

Kamuoyu araştırmacıları, bu yeni sürecin nedeninin, “MHP’nin tutumu”ndan kaynaklandığını ifade ediyorlar. Geçen yıllarda MHP’nin ortağının yanlışlarına itiraz ettiği, yanlış uygulamaları eleştirdiği, hatta “sert tepkiler verdiği”, ancak son zamanlarda ortaklıktan da ötede AK Parti’yle MHP’nin “iyice özdeşleştiği”, bu gelişmenin, “AK Parti’den kopan oyların, MHP’de havuzlanmasını, Cumhur İttifakı içinde kalmasını önlediği” belirtiliyor. Siyasi iktidarın tutumunu ve uygulamalarını eleştiren MHP’lilerin ihracının ise “tuz biber” olduğu ifade diliyor. Ve “şu anda MHP’ye oy veren seçmende, farklı eğilimler var. Bu nedenle Ak Parti+ MHP toplamı, 2+2=4 değil, 3 de olabilir” değerlendirmesinde bulunuluyor. (İsmet Özçelik)

2023 yılına henüz daha 2 yıl var. Köprülerin altından çok sular akar. Ama bu terazi bu sıkleti o zamana kadar çekebilir mi, kuşkulu!

Gene deneyimli gazeteci İsmet Özçelik, AK Parti içinde 2023’e ulaşılabilme konusunda umutsuzluğun giderek yayıldığı, 2023 seçimlerine kadar bu terazinin bu sıkleti çekemeyebileceğini, bu nedenle seçimlerin erkene alınma mecburiyetinin doğabileceğini belirtenlerin sayısının gittikçe arttığını belirterek, AK Partili bir MKYK üyesinin,  “ekonomide işler iyi değil. Meclis tatile girince; seçim bölgelerimize gittik. Bunu çok net biçimde gördük. Silme Ak Parti’ye oy veren köylerde durum değişmiş. Tek nedeni ekonomi. Artık hörgüçten yiyoruz. Hazıra dağ dayanmaz. Bir çıkış yapmamız gerekiyor. Ancak ülkemiz koşulları da, dünyanın koşulları da kötü. Yapmamız gereken şey belli. İktidar tabanını genişletmemiz lazım. ‘Türkiye ittifakı’ hayata geçirilmeli. İktidarı paylaşmazsak, Tamamını kaybetme riskimiz var. Acil önlem almamız şart” dediğini ifade ediyor.

YÜKSELEN KUVVET, TARAFSIZLAR PARTİSİ

Bu kez AK parti ve Erdoğan’ın milliyetçiliğe vurgu yapmasının gidişatı tersine döndüremediği de saptanan bir başka gerçek.

Öte yandan madalyonun ters yüzünde de hayra alamet olmayan gelişmeler var.

Cumhur İttifakı eriyor.
Ama Millet ittifakı yükseliyor mu?

Hayır! Örneğin CHP ve İYİ Parti’nin de oylarının düştüğü saptanıyor.

Oylar Tarafsızlar Partisine gidiyor.

Yükselen parti Tarafsızlar Partisi!

2021 ve 2022 çok büyük sürprizlere gebe…

Bekleyip göreceğiz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir