SOLOTÜRK, Burdur Gölü üzerinde muhteşem bir gösteri sundu

Burdur Belediyesi tarafından Halk Plajında düzenlenen vatandaşların ağzı açık, yürekleri ağızlarında izledikleri efsanevi SoloTürk gösterisi, sahile akın akın gelen Burdur halkını mestetti.

Burdur Belediye Başkanlığı’nca düzenlenen ve al bayraklarla sahile inen Burdur halkına bulunmaz muhteşem bir gün yaşatan SoloTürk gösterisine, Vali Kürklü, Başkan Ercengiz, Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve kitleler halinde vatandaşlar katıldı.

Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar’ın Burdur Gölü üzerinde yaptığı ve yaklaşık 25 dakika süren vatandaşların ağzı açık, yürekleri ağızlarında izledikleri efsanevi hareketleri, SoloTürk ekibinin Basın ve Halkla İlişkiler görevlisi Emrah Bayrı sundu.

Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar’ın F16 tipi uçakla yaptığı gösteri sonrası konuşan Belediye Başkan Ercengiz, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasının güvencesi olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, en büyük ve en gururla bizlere sunduğu Hava Kuvvetleri’nin ekibini yürükten destekliyorum” dedi.

SoloTürk nedir?

Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri ekibi SoloTürk, F-16 savaş uçaklarının modern ve yüksek performansını ve kabiliyetlerini sunmak amacıyla yaptığı 20 dakikalık uçuş gösterisi düzenliyor.

Gösterilerinde uçağın maksimum hızının 2 bin 500 kilometre olmasına rağmen gösterinin emniyeti ve izleyenlerin rahatsız olmaması için ses hızını geçilmemektedir. Bundan dolayı en düşük 200, en yüksek bin 200 kilometre hıza ulaşan, eşsiz hareketleriyle dosta güven, düşmana korku salan ekip, “SoloTürk kalkışı” ve “SoloTürk tonosu” ile dünyada yakından tanınıyor.

2010 yılında temelleri atılan ve 2011’de de Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü yılında Türk halkına armağan edilen ve özel olarak tasarlanan SoloTürk uçağının üzerindeki tüm sembollerin bir anlamı bulunmaktadır. Uçağın üzerindeki kesik kesik siyah çizgiler, Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ne kadar doğru ve hızlı karar verdiğini temsil eder. Çizgilerin bittiği sırt bölgesindeki yıldızın anlamı ise Türk Hava Kuvvetlerinin, 21’inci yüzyılda dünyanın yıldızı olacağı anlamına geliyor. Kuyruktaki Anadolu kartalları, Anadolu’nun bağrında yetişen kartaldır. Onu da değerli kılmak anlamında altın rengine boyanmıştır. Sol kanat üzerinde bir kartal var, her zaman görünmüyor. Ters ışıkta görünür. Bunun anlamı da ters durumlarda, kötü durumlarda Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk halkının her zaman yanında olacağını gösteriyor. Nereden bakılırsa bakılsın Türk bayrağı da Türk milletinin başı dik ve yukarıda görmek arzusundan dolayı resmedilmiştir.

Öncelikle gösterilerde, manevra kabiliyeti yüksek bir uçak olduğundan dolayı F-16 tercih edildi. Türkiye’nin dışında F-16’yla gösteri yapan dünyada 4 solo ekibi daha var: Belçika, Hollanda, Yunanistan ve ABD. Gösteriler, yaklaşık 20 dakika sürer ve bu sürede yaklaşık 3,5 ton yakıt harcanmaktadır. Bu 20 dakika içinde 20 manevra hareketi var. Bu hareketlerin çoğunu dünyada sadece TürkSolo yapabilmektedir. Bunlar dünyada ‘SoloTürk hareketi’ olarak adlandırılmaktadır. ‘SoloTürk kalkışı’nda, 3 metrede iniş takımlarını toplayıp 10 metrede terse geçilir. Terse geçtikten sonra tırmanılıyor. Bunu sadece TürkSolo yapabiliyor. Uçağın kendi ekseni etrafında dönerek gitmesi hareketine ise “tono” denilmektedir. Dünyada bu hareketi yapan yok, sadece TürkSolo yapabilmektedir. SoloTürk tonosu olarak isim babası oldu. Bu yüzden SoloTürk, yurt dışında büyük heyecan yaratan, talep gören bir gösteri ekibidir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir