Son dönemin parlayan sendikası TES, yetkili sendika olduğu MAKÜ’de temsilcilik açtı

Kendisine en yakın sendikadan 61 oy farkla yetkili sendika seçilen, son dönemin parlayan sendikası Türk Eğitim Sen (TES’in) MAKÜ’deki temsilcilik ofisi düzenlenen törenle açıldı.

Kendisine en yakın sendikadan 61 oy farkla yetkili sendika seçilen, gerek eğitim topluluğunu temsilen gerek ekonomik demokratik, mesleki hakların savunusu bakımından son dönemin parlayan sendikası Türk Eğitim Sen (TES’in) MAKÜ’deki temsilcilik ofisi düzenlenen törenle açıldı.

Açılış programına Türk Eğitim Sen İl Başkanı Orhan Akın, sendika yönetim kurulu üyeleri; Türk Eğitim Sen üniversite temsilcileri, Türk Eğitim Sen üyesi akademik ve idari personel, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte ve MHP İl Başkan Yardımcısı Gültekin Oktay, MHP Merkez İlçe Başkanı Adnan Kaya, Burdur Türk Ocağı Başkanı Doç. Dr. Himmet Büke, TÜRKAV İl Başkanı Ayhan Mete, Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanı Abdurrahman Arıkan ve misafirler katıldı.

Açılış töreninde Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın ve Türk Eğitim Sen üniversite akademisyen temsilcisi Doç. Dr. İlker Yiğit tarafından birer konuşma yapıldı.

“İLİM VE SANAT DEĞER VERİLMEDİĞİ YERİ TERKEDER”

Türk Eğitim Sen üniversite akademisyen temsilcisi Doç. Dr. İlker Yiğit açılış konuşmasını yaptı. Üniversitelerin “çoğulculuğun olduğu”, “fikri hürriyetinin olduğu”, “her türlü fikrin tartışılabildiği” alanlar olduğunu, “birilerinin ‘ya bizden olacaksınız ya da ötekisiniz’ dediği, insanlara dirsek gösterdiği alanlar olmadığı”nı vurgulayan Yiğit, “Böyle olmamalıdır. Biruni’nin yıllar önce söylemiş olduğu bir söz var, ‘ilim ve sanat değer verilmediği yeri terk eder’ diyor. Dolayısıyla üniversitedeki insanların akademik ve idari personelin her şeyden önce değer görmesi, kendisini kuruma karşı aidiyet hissetmesi kurumla kendisi arasında bir bağ kurması hayati derecede önemlidir. Dolayısıyla nöbeti devralan yöneticilerin yöneten değil yönetişim felsefesini benimseyen, kimseyi öteki ilan etmeden tüm akademik ve idari personeliyle paydaş yapabilen, ülkenin, üniversitenin ve uluslararası arenada bilimin tarafını seçen, bilime destek olan bir mahiyette yönetişim anlayışıyla üniversitelerin yönetilmesi ve kurumsallaşması gerekir” dedi.

HAK KAYIPLARINA KARŞI TARAF OLMAK İÇİN BURADAYIZ

Yiğit konuşmasının devamında, “Türk Eğitim Sen ve üniversite temsilciliği olarak akademik ve idari personelimizin özlük haklarının her platformdan savunulması ve onların MAKÜ’nün bir personeli olarak, bu ailenin bir paydaşı olarak mutlu ve mesut olarak işe gelmeleri, inisiyatif alabilen, taşın altına elini değil gövdesini koyabilen birer personel olmaları için ve bu uğurda uğramış oldukları haksızlıklara, adaletsizliklere, özlük hak kayıplarına karşı taraf olmak için buradayız.” diye konuştu.

TOHUM SAÇ BİTMEZSE TOPRAK UTANSIN”

Yiğit, konuşmasına, “Haksızlık ve adaletsizliğin karşısında durmaya, mücadele etmeye ve bütün akademik ve idari personelin hakkını müdafaa etmeye söz veriyorum ve şairin şu sözleriyle cümlelerimi bitiriyorum, ‘Tohum saç bitmezse toprak utansın, hedefe varmayan mızrak utansın, koşmana bak ey küheylan sen çatlarsan seni doğuran kısrak utansın’ diyor, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum” diye son verdi.

ÜNİVERSİTEDE YETKİLİ SENDİKA OLMANIN HAKLI GURUR VE HEYECANI

Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın da yaptığı konuşmasında, “Türk Eğitim Sen olarak üniversitede sendikal yetkiyi almanın haklı mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.  Bu süreçte emeği olan üniversite temsilciliğimize, üye çalışması yapan gönüldaşlarımıza, duygularımızı paylaşanlara ve açılışımıza katılan siz değerli misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İNSAN ONURUNA VE HAYSİYETİNE YAKIŞIR BİR ÇALIŞMA ORTAMI TEMİNİ

Başkan Akın konuşmasının devamında, “Yoğun bir şekilde gerçekleşen sendikal mücadelemizi, her türlü olumsuzluğa karşın ilkesel duruşunu koruyarak yanımızda olan akademik ve idari kadroda çalışan üyelerimizin desteği ve teveccühü sayesinde kazandık. Bizim mücadelemiz kişilerle değildir. Amacımız kişilerle kavga etmek hiç değildir! Üniversitede insan onuruna ve haysiyetine yakışır bir çalışma ortamının temini, atama ve yükseltmelerde adaletin ve liyakatin temel referans olduğu, şüphe ve şaibelerin kendisine yer bulamadığı, şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir kurumsal yapının tesisi için mücadele ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Akın konuşmasını şu ifadelerle sürdür:

“Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversite’nde görev yapan personelin problemlerini dinleyeceğimiz, değerlendireceğimiz ve aksiyon alacağımız sendika temsilcilik ofisimiz tüm üniversite çalışanlarına hayırlı uğurlu olsun! Üniversite çalışanlarının tamamına kapımız hep açıktır. Sadece üyeleri için çalışan değil tüm üniversite personelinin problemlerini çözmek, çalışma koşullarını iyileştirmek, kurumsal aidiyetlerini pekiştirmek için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Heyecanımızı hiç kaybetmeden inandığımız değerler uğrunda mücadelemizi sürdürecek, üniversite çalışanlarının ‘bu problemleri çözerse Türk Eğitim Sen çözer’ ifadesinin omuza yüklediği sorumluluğun ve gösterdiği teveccühün farkında olarak sendikal çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

TÜRK EĞİTİM SEN BÜYÜK BİR MÜCADELENİN VE SEVDANIN ADIDIR

Başkan Akın sözlerine, “’Bana ne, neme lazım, beni ilgilendirmez, herkes kendi başının çaresine baksın’ ifadelerin dile getirildiği bir kuruluş değiliz! Olmadık, Olmayacağız da! Türk Eğitim Sen, hak ve adalet arayışında büyük bir sevdanın adıdır, büyük bir mücadelenin adıdır! Eğitim dilinin Türkçe olduğunu ifade eden, tarihine, milli ve manevi değerlerine sahip çıkanların bir araya geldiği, gönül birlikteliğin olduğu sendikadır!” ifadelerle son verdi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından temsilcilik ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Program, hatıra fotoğrafları çekilmesinin akabinde sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.