“Sosyal mesafe kuralı aile bireyleri ve arkadaşlara uygulanamaz ve cezalandırılamaz

Önceki yıl İstanbul Perpa’da öğle yemeği yemek için dönemin kurallarına göre kapalı olması gereken ama açık bir restaurant’ta yemek yerken baskın yapan polisçe sosyal mesafe ihlali suçundan hakkında tutanak tutulan ve sonra banka hesabına gelen bir icra ile 3 bin 180 lirası alınan bir avukatın açtığı davada hâkim, cezayı iptal ederek, “Sosyal mesafe kuralı aile bireyleri ve arkadaşlara uygulanamaz” kararını verdi. Avukat Mehmet zengin ise, kararın olumlu ancak yetersiz olduğunu söyleyerek, ancak “Anayasal ilke ve esaslara atıf yapılarak iptal edilmeliydi” dedi.

Yaklaşık 2 yıldır yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgını insanlığın üzerine karabasanlar gibi çöktü.

Sokağa çıkma yasakları, maske, mesafe, hijyen kuralları derken insanların hayatı altüst oldu.

Yaşamını yitirenler, ağır hastalıkla boğuşanlar ortalığı sardı.

2’inci yılına yaklaşırken adeta yeni varyantları sonucu insanoğluyla alay eden salgının yeniden artması tedbirlerin sıkılaştırılmasını gündeme getirdi.

Yasaklar döneminde çok sayıda kişiye para cezaları kesilmiş, yoğun tartışmalara neden olmuştu. 

İşte bunlardan biri de İstanbul’da bir avukata kesilen ve mahkemelik olmuş sosyal mesafe cezasıydı.

Ali Kemal Erdem’in, Independent Türkçe’de yayınlanan haberine göre, bu cezaya çarptırılan kişilerden biri de İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Cankat Şir’di.

Şir, Nisan 2020’de Şişli’ye bağlı Perpa bölgesinde dönemin genelgesine göre kapalı olması gereken ama açık olan bir restorana öğlen yemeği için girdi. Bir süre sonra da bu restorana polis baskını yapıldı. Şir hakkında “sosyal mesafeyi ihlal etmek”ten dolayı tutanak tutuldu.

Aradan bir sene geçtikten sonra herhangi bir tebligat yapılmadan Avukat Cankat Şir’in banka hesabına haciz kondu ve en üst sınırdan (3 bin 180 lira) idari para cezası tesis edildi.

Banka hesabına haciz konduğu sırada elinde hiçbir yasal dayanak, tebligat veya ihtar olmayan Cankat Şir, önce cezayı ödedi; daha sonrasında ilgili karakoldan tutanakları temin etti ve akabinde Sulh Ceza Hâkimliği’ne itirazda bulundu.

“SOSYAL MESAFE KURALI ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE UYGULANIR”

Altı ayın sonunda İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği “Sosyal mesafe kuralının üçüncü kişilere karşı uygulanması gerektiği, aile üyeleri ve arkadaşlar yönünden bu kuralın uygulanamayacağı” gerekçesiyle, vekâlet ücretiyle birlikte 3 bin 180 TL’lik idari para cezasının tamamının kaldırılmasına hükmetti.

“ANAYASAL İLKELER ATIF YAPILARAK İPTAL EDİLMELİYDİ”

Söz konusu karar hakkında Ceza Hukuku Akademisi ekibinden Avukat Mehmet Zengin, kararın olumlu ancak yetersiz olduğunu söyledi.

“Temeli hukuka aykırı olan bir iş ve eylemler bütününün tamamı da hukuka aykırı olacaktır” diyen Zengin, “Pandemi ile ilgili olarak uygulanan yasakların tamamı anayasal hakların özüne müdahale teşkil ettiği için bu hakların sınırlanma yöntemlerinde gerekli ölçütlere riayet edilmemiştir” açıklamasını yaptı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.