Süt üreticisine yem dayatmasına son!

Yazılı bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Genel Meclisi üyeleri, yılların kanayan yarası, şimdiye kadar birlik ve odaların gözyuma geldikleri, ancak işin çığırından çıktığı şartlarda Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın el koyduğu süt üreticilerine, sütünü alan bazı firmaların yemi kendilerinden alma dayatmasını sert bir dille eleştirdi. CHP İGM üyeleri, “bizler yerli sermayenin, yerli yem ve süt üreticisinin işbirliği içerisinde çalışmasını her zaman destekçisiyiz, ancak iş dayatma ve haksız kazanca gelirse bununda karşısındayız” dedi.

Yılların kanayan yarası, aynı zamanda yem tüccarlığı da yapan süt alıcısı firmaların süt üreticilerine yemi kendilerinden alma dayatması çığırından çıkınca ve süt üreticilerinin bıçak kemiğine dayanınca konu birdenbire kamuoyunun gündemine oturdu.

Burdur Valisi Hasan Şıldak konuya el attı. Gerekli yerlere konunun çözümü için talimat verdi.

Birliklerden ve çeşitli birimlerden ardardına açıklamalar geldi.

Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Genel Meclisi üyeleri Hakan Açar, Hasan Yalçın, Nurettin Korkmaz ve Celal Saygın yazılı bir açıklama yaparak dayatmanın karşısında olduklarını belirttiler.

Sermayenin, yem ve süt üreticisiyle işbirliği içerisinde çalışmasına her zaman destek olduklarının altını çizen İGM üyeleri, “ancak iş dayatma ve haksız kazanca gelirse bununda karşısındayız” dedi.

İGM üyeleri şu görüşleri ileri sürdü:

“Yıllara dayanan tecrübemiz, üretimden gelen ve halen devam eden çalışmalarımız ithalata dayalı bir hammadde ile yapılan üretimlerde, dövizdeki dalgalanmalarda ve ekonomik kriz olduğu dönemlerde yem kaliteleri her zaman değişmiştir, ancak işini düzgün yapan ve aldığı paranın hakkını veren firmalarımızı da zan altında bırakmamak da çok önemlidir.

“Laboratuvar sonuçları ne çıkarsa çıksın, etiketlerde ne yazarsa yazsın, gerçeği söyleyen ve ücret almadan bu işi yapan tek laboratuvar üreticimizin hayvanlarıdır.

Yem kalitesizse süt vermez,

Yem kalitesizse et tutmaz,

Yem kalitesizse hastalıktan kurtulmaz, önemli olan çuvalın dolu olması değil neyle dolduğudur. Üreticinin en doğal hakkı da verdiği paranın karşılığını almasıdır. ‘’Yem almazsam sütümü almaz, sonra perişan olurum’’ korkusuyla kalitesiz ve pahalı satılan yemlere üreticinin mahkûm edilmesi ticaret ahlakına sığmayan acımasız bir davranıştır.”

CHP’nin İGM üyeleri, Türkiye’nin zor şartlarda altında yaşadığı bu günlerde “ekonominin düzelmesinin tek çıkar yolu”nun “üretim” olduğunu vurgulayarak, süt üreticisine yem dayatmasına el atan Burdur Valisi Hasan Şıldak’ı desteklediklerini, bu örnek davranışının her zaman yanında olduklarını belirterek, sözlerine “dileğimiz, bu çalışmanın ve çabanın tüm yurda yayılmasıdır “diyerek son verdi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir