TBB’ye neler oluyor>?

Yeni Dünya Düzeni kuruluşu ilerledikçe tüm ülkelerde ve ülkemizde yeniden saflaşma süreci de derinleşiyor, ilerliyor ve berraklaşıyor. Herkes yerini, konumunu buluyor. Örneğin Sivas Kongresi sebebiyle AK Parti yandaşı basın yayın organları Atatürk ve Milli Mücadeleyi öven, mandacılığı yerin dibine sokan yayınlar yaparken HalkTV ve Tele1 gibi organlar HDP/PKK övücülüğünden geçilmiyor. Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği (TBB’ndeki) sancı da bundan kaynaklanıyor. Süreci kavrayamayanlar kör bir Tayyip ve saray düşmanlığı at gözlüğü ile meselelere baktıklarından yanlış tutumlar içine giriyorlar. TBB Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan Adli Yıl açılışına katılmasını boykot eden ve akabinde seçimli genel kurul isteyen bazı Baro başkanlarının çıkışına karşı Feyzioğlu da yeni bir atak yaptı. İsyancı başkanları Ankara’ya çağırdı.

79 BARO BAŞKANINI ANKARA’YA ÇAĞIRDI

Bağımsız İletişim Ağı (BİA’nın) paylaşımına göre, Ankara ve İstanbul barolarının TBB’ye yaptığı olağanüstü genel kurul çağrısına TBB Başkanı Feyzioğlu, 79 baro başkanını Ankara’ya çağırarak “Genel Kurul üç ay önce yapıldı. Üç ayda ne değişti de tekrar genel kurul isteniyor” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul ve Ankara barolarının TBB’ye genel kurul çağrısında bulunmasına ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum’da konuşan Feyzioğlu, baroların yaptığı olağanüstü seçimli genel kurul çağrısına karşılık, 22 Eylül’de 79 baro başkanını Ankara’ya çağırdıklarını söyledi…

Feyzioğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

“TBB Genel Kurulu üç ay önce yapıldı. Üç ayda ne değişti de tekrar genel kurul isteniyor.? Üç ayda değişeni söyleyeyim. Yargı Reformu Strateji Belgesi somutlaştı. Adli yıl açılışına gelmeyen bazı baroların meselesi de yargı bağımsızlığı değil, Cumhurbaşkanı’na gidip gitmeme meseledir.”

Bu telaş niye?

Meselelerin çözümü için yabancı yöneticilerle mi görüşülmesi mi gerekliydi diyen Feyzioğlu, “avukatların bin tane sorununu çözmek için, stajyer avukatların bin tane sorununu çözmek için, 82 milyon vatandaşımızın bin tane sorunun çözmek için Alman Şansölyesiyle mi görüşmeliydik? O zaman mı alkışlanacaktık? İngiliz Başbakanı’na mı gitseydim bu sorunlarımızı çözmek için. Elbette Türkiye’yi ki yönetiyorsa O’na gittik, gideceğiz. Gittiğimizde hüsnü kabul gördük mü gördük. Telaş nedir?“ diye sorguladı.

Feyzioğlu şöyle konuştu:

“Hukuk devleti sloganla olmaz”

“Düşünce özgürlüğünün Türkiye’de sorunlu olduğunu hepimiz söylüyoruz. Peki, düşünce özgürlüğünü nasıl garanti alacağız? Güvenilir bir yargı ile alacağız. Boş lafla, sloganla değil. Hakikaten gazetecilik yaptığı için mi tutuklu yoksa gazeteci kisvesi altında terör örgütünün üyeliğini yaptığı için mi tutuklu?”

“Hukuk devleti sloganla olmaz” diyen Feyzioğlu, sözlerine “hukuk devleti o parlak yıldızı vatandaşın eline verebilirsek gerçekleşir. Bunu diyalogla yapacağız. Kapıyı çalarsınız. Bu sorunları söylersiniz” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir