Tedbirlere uyarak normalleşmeliyiz

Eskiye dönemeyiz; Virüsle beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, yeni normal denilen kontrollü toplumsal hayat süreci hakkında açıklamada bulundu. Kimilerinin eskiye mi dönülecek, ikinci dalgayla birlikte yasaklar yeniden mi başlayacak korkusuyla yaşadığı şartlarda 3 aylık Kovit19 salgını yasaklar sürecine bir daha dönülemeyeceğini, Kovid19’la birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini belirterek, bu yeni sürecin birkaç yıl sürebileceğinin altını çizdi.

Kontrollü toplumsal hayat sürecinde bir miktar vaka artışının beklenen bir durum olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özlü, artışın miktarının ve sürüp sürmeyeceğinin önemli olduğunu, bugün artışın, önceki üç güne göre daha sınırlı olduğunu ifade ederek, “tedbirlere uyarak normalleşmeliyiz. Eskiye dönemeyiz. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

Burdur’da da bugün başladığı ve bin 400 civarında hanede çalışma yürütüleceği ifade edilen filyasyon çalışmalarıyla sorunun kaynağının belirlenebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Özlü, topun vaka sayısının artış gösterdiği il valilerinde olduğunu belirtti. Buna göre, bundan sonra ülke genelinde değil ama mevzi olarak il bazında alınacak kararlar il pandemi kuruşlarının yetkisinde olacak.

SALGIN, DALGALAR HALİNDE BİRKAÇ YIL SÜRECEK

Salgının dalgalar haline birkaç yıl süreceğinin belirlendiğini belirten Prof. Dr. Özlü, zaten “salgın yakın zamanda bitecek olsaydı, normalleşmeyi öteleyebilirdik” diye değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Özlü, bu şartlarda mecburi istikameti de söyledi: “Bu durumda normalleşmeyi durdurmak veya geciktirmek yerine, kontrollü ve tedbirli normalleşmeyi gerçekleştirmek zorundayız.”

MASKE, MESAFE VE HİJYENDEN

TAVİZ VERMEDEN ESKİDEN YAPTIĞIN HER ŞEYİ YAPABİLİRSİN

Özlü sözlerini, “salgını azdırmadan normalleşme mümkün. Yeni dönemi şöyle tanımlayabiliriz. Maske, mesafe ve hijyenden ödün vermeden, eskiden yaptığın her şeyi yapabilirsin” sözleriyle noktaladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir