TES, performans sistemine ateş püskürdü

AKP Hükümetinin memurların iş güvencesi ortadan kaldıracak performans sistemi getirmeyi amaçlayan çalışmalarına karşı Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen (TES) sert tepkilerde bulunmaktadır. Bu kapsamda Burdur TES Şube Başkanı ve Kamu Sen İl temsilcisi Orhan Akın yazılı bir açıklama yaparak, “cezalandırmaya yönelik bir performans sistemine en sert tepkiyi veririz” dedi.

Son zamanlarda AKP Hükümeti’nin toplumun ve devletin dokularını değiştirme yönünde gerçekleştirdiği hamlelere bir yenisini ekleyerek bu kez memurların durumuna el attı. Önce memurların iş güvencesini ortadan kaldırmak için 657 Sayılı Devlet memurları Kanun unu değiştirmek için girişimde bulundu. Ancak gelen tepkiler geri çekilmesine neden oldu. Şimdi de memurun iş güvencesini ortadan kaldırmak için kanunun arkasından dolanarak cezalandırıcı performans sistemi getirme peşine düştü. Ancak Kamu Sen ve TES’ten şiddetli tepki gördü. Burdur TES Şube Başkanı ve Kamu Sen İl temsilcisi Orhan Akın yazılı bir açıklama yaparak, “cezalandırmaya yönelik bir performans sistemine en sert tepkiyi veririz” dedi.

Türk Eğitim-Sen Burdur Şube Başkan ve Türkiye Kamu-Sen İl temsilcisi Orhan AKIN, kamuya getirilmek istenen performans sistemine ilişkin sert uyarıda bulundu. Performans sisteminin memurların iş güvencesini yok etmeye yönelik çabaların bir parçası olduğunu ifade eden Akın, “bu yolda iş güvencemize yapılacak her türlü saldırıda, 3 milyon kamu görevlisinden alacağımız güçle, nefsi müdafaa hakkımızı kullanacağımızı ve negatif içerikli, cezalandırmaya dayalı performans sistemine karşı, iş bırakma dâhil en sert tepkiyi vereceğimizi duyururuz” dedi.

Akın şu görüşleri savundu:

“Son günlerde memurlar için performans uygulaması yeniden gündeme taşınmıştır. Türkiye Kamu-Sen geçtiğimiz aylarda Devlet Personel Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda performansa karşı duruşunu sergilemiş, konu hakkındaki görüşlerini açık ve net bir biçimde dile getirmiştir.

Ancak görülmektedir ki, memurun iş güvencesini kaldıramayanlar şimdi de performans sistemine sarılmış, negatif içerikli performans değerlendirme sistemi ile kamu görevlilerinin iş güvencelerini zayıflatma peşine düşmüşlerdir. Böylece Anayasaya aykırılığı açık olan memurun iş güvencesinin kaldırılması, hukukun arkasından dolanmak suretiyle gerçekleştirilmek istenmektedir. Yönetici atamalarında torpilin zirve yaptığı günümüzde adil bir performans sistemi oluşturulması hayal bile edilemez.”

“Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır dile getirdiğimiz, bir kısım çevrelerin memurluk güvencesine karşı gizli bir saldırı içerisinde olduğu gerçeği zaman zaman yapılan çalışmalarla ifşa edilmektedir. Memurluk güvencesinin kaldırılmasının bir yolu da performans sistemidir.  Performans sistemi, kamu istihdamını özel kesim istihdam anlayışına uygun hale getirirken kamu görevlisi kavramını da ortadan kaldıracak bir durum yaratacaktır.”

“Sonuç itibarı ile performans sistemi, hizmet yerine verimliliği; kamu yararı ilkesi yerine ise kârı ya da müşteri memnuniyetini önceler.  Bu şekliyle performans sistemi kamu kurum ve kuruluşlarına özel sektör anlayışını yerleştirmeyi amaçlayan, devlet yönetimini ticari anlayışa dönüştürecek, kamu görevlisini, içinde bulunduğu çalışma grubundan soyutlayarak tüm kamu çalışanlarını birbirine rakip haline getirecek ve kamu yararı ilkesini yok edecek bir nitelik taşımaktadır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir