Toplumda infial yaratan Elmalı Davası

Vatan Partisi olayın takipçisi

Antalya’da 2 kardeşin anne ve üvey babaları tarafından istismar ve taciz edilmesiyle ilgili açılan Elmalı Davası yeniden gündeme geldi; gelişme süreci içindeki olumsuz durumlarla toplumda infial yarattı.  Dava iddianamesindeki delillerin yayınlanmasıyla sanıklar için Ocak ayında verilen tahliye kararı büyük tepki çekti. Bunun üzerine Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, yargılamanın devam ettiğini, sürecin titizlikle takip edildiğini duyurdu. Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nuriye Kadan, mahkemenin kararı yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, iddianamede delillerin yayınlanmasıyla Elmalı Davası yeniden alevlendi. Sanıklar hakkında Ocak ayında verilen tahliye kararı toplumda büyük tepki çekti. Konuyla ilgili sosyal medya sallandı. İlgili kurumlardan peş peşe açıklama geldi.

Olay geçen yıl Haziran ayında Antalya’da yaşandı. Balıkesir’de savcılığa giden babaanne GS, o dönem 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara ve şiddete uğradığı iddiasıyla, eski gelini Merve A, kocası Rahmi A ile gelininin dayılarından şikâyetçi oldu.

Savcılık, ana sınıfı öğrencisi GEG ile ağabeyi İEG’nin ifadesine başvurdu. Çocuklar, yaşadıklarını hem sözlü hem de deftere çizdikleri şekillerle anlattı. Dava dosyasına giren çizimlerin yayınlanması tepki çekti.

Anne Merve A ve üvey baba suçlamaları kabul etmedi. İlk duruşmada yani Ekim 2020’de tutuklanan anne ve üvey baba Ocak 2021’de serbest kaldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Duruşmada Bakanlığın bu kişilerin tutuklanması için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı da kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklama yaptı. Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verildiği duyuruldu. Bu karara da başsavcının itiraz ettiği ancak reddedildiği hatırlatıldı. Sanıklar hakkında yargılama sürecini titizlikle devam ettiği belirtildi.

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nuriye Kadan da konuyu yakından takip ediyor.

Kadan, çocuk istismarı ve kadına şiddetin son bulması için yapılması gerekenleri sıraladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.