TÜKÜRÜKLE GELEN KANAMALARI DİKKATE ALIN

Geçtiğimiz günlerde 27 yaşındaki Ayşegül Aydın evinde hafif öksürük ve ağızdan gelen kanaması ile Burdur Devlet Hastanesi Acil Servisine geldi. Öksürüğü Acil Serviste’de devam eden Ayşegül Aydın’a ilk müdahale yapıldığı sırada ağızdan gelen kanamaları fazlalaşınca hemen ameliyata alındı.

Göğüs Cerrahisi Opr.Dr. Oktay Aslaner ve Kalp Damar Cerrahisi Opr.Dr. Ulaş Sağlam hastaya bronskopi yaparak kanamanın yerini tespit ettiler. Kanamanın devam etmesiyle hasta ameliyata alındı. Akciğerde meydana gelen kanamanın durmaması ve kanamanın devam etmesi üzerine hastaya Akciğer ameliyatı yapıldı.

Operasyonda akciğerin sol lobu çıkartılarak kanayan yer alındı. Yapılan ameliyatla hasta tekrar sağlığına kavuştu… Hastaya 3 saat süren operasyon sonrasında Ayşegül Aydın, bir gün yoğun bakımda kaldıktan sonra normal servise alındı. Ameliyat sonrasında hastanın çok iyi durumda olduğunu belirten Göğüs Cerrahisi Opr.Dr. Oktay Aslaner, “akciğerin kanayan yeri alındı. Sağ lobuna da zarar gelmemesi için gerekli önlemler alındı. Bu gibi durumlar hafife alınacak bir durum değil. Kanama devam etseydi, akciğer kendi kanıyla dolup nefes alamaz hale gelirdi. Hastamız durumunu fark edip Acile gelmiş ve orada fenalaşıyor. Evinde veya başka yere gitmeye çalışsaydı hayatını kaybedebilirdi” dedi.

Bu tip ameliyatların büyük üniversite hastanelerinde bile zor yapıldığını dile getiren Kalp Damar Cerrahisi Opr.Dr. Ulaş Sağlam, “hasta-nın Acil Servis’de fenalaşıp ameliyata alınması büyük bir şans, evine gidip daha sonra gelmeye çalışsa evinde kendi kanıyla boğulabilirdi. Şimdi hasta gayet sağlıklı” diye konuştu.

Hafif şekilde ağzından kan geldiğini ve o şikayetiyle Acil Servise geldiğini söyleyen Ayşegül Aydın, “Beni tekrar hayata döndüren Aslaner ve Sağlam doktorlarıma sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir