Turizm Haftası kutlamaları Yörük Göçü ve Yareniyle başladı

YÖRKAYDER tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen temsili Yörük Göçüne vatandaştan yoğun ilgi

14-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlileri, Yörük Göçü ve Yareni ile başladı.

Çatalpınar Mevkisinden İsmet İnönü Bulvarı boyunca Uzayçatı altına kadar nostaljik bir yürüyüşle başlayan Yörük Göçü ve Yareni, Uzayçatı altında Yörük Çadırı kutlamalarıyla devam etti. Atlar, develer, Mehter Takımı, Alperenler, davarlardan oluşan yürüyüş kolları, Osmanlı Ortaçağında Türk toplumsal hayatındaki savaşçı Alperenler, izleyenlere, Osmanlı’nın kuruluş yıllarını anlatan Kemal Tahir’in Devlet Ana adlı kitabından fırlayıp çıkmış izlenimi verdi. Günümüze sadece öncü olan bisiklet grubu ve vatandaşlar kalmıştı.

Uzayçatı altında önce Mehteran’nın gösterisi izlendi.

Ardından şehitler için saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra günün ve etkinliğin anlam ve önemi üzerine bir konuşma yapan Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği (YÖRKAYDER) Başkanı Alaettin Kalkan, “biz Yörükler bilindiği üzere orta Asya’dan bu yana konargöçer bir millet olarak tarih sahnesinde, tüm zorluklara rağmen yer almaktayız. Adımız öz Türkçede “Yürümek” fiilinden türetilmiştir. Milletler için de yerimizi “yürüyen Türkler” olarak bilinmektedir. Yörük Türkmenleri birbirine olan bağlılıkları, vatan sevgileri, sofrasında bereket çadırında dostluk ve yarenlikleri ile asırlar boyu bir arada tutacaklardır” dedi.

Ardından Belediye Başkanı ve Burdur Valisi Hasan Şıldak birer konuşma yaptılar.

Başkan Ercengiz konuşmasında “bizler Orta Asya’dan Anadolu topraklarını yurt yapmak için başlattığımız o göç, artık ebediyete kadar bizim olacak bu Anadolu topraklarını bize vatan yapmıştır“ dedi.

Vali Şıldak yaptığı konuşmada, Yörük kültürünün tarihsel önemine değinerek, “Yörük Göçü ve Yareni programı Burdur’un zengin kültür dokusuna ayrı bir renk kattı. Etkinliğin, Teke Yöresinin kültür değerlerinin yaşatılması ve İlimizin turizm alanındaki gelişmesine katkı sağlamasını temenni ediyor, Derneğimizi kutluyorum” dedi.

Daha sonra program hediye takdimleri, yörenin folklor gösterileri, Yörük kültüründe çadır geleneği gibi gösterilerle sürdürüldü.

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir