“Türk iş insanlarının önündeki engelleri kaldırın!”

“Rusya ile ticaretimiz engellenemez!”

Vatan Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Üsküplü, Türkiye’nin Rusya ile ticaretine yönelik engellemelere tepki gösterdi. Üsküplü, iktidarın tehditlere boyun eğmesi durumunda ülkemizin enerji güvenliği, üretim ve dış ticarette zora gireceğini söyledi.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Üsküplü, Türkiye’nin Rusya ile yürüttüğü ticareti baltalamak isteyen ABD ve Batı’nın, Türk şirketlere yönelttiği tehdit ve baskılarına tarım ve turizm başkenti Antalya’dan sert tepki gösterdi. Üsküplü, AK Parti iktidarının ABD’nin müdahalelerine boyun eğmesi durumunda, enerji güvenliğinin, üretimin ve dış ticaretin zora gireceğini söyledi. Fırlayan enflasyon ve hayat pahalılığı ile birlikte sarsıntıların bütün ekonomiyi etkileyeceğini vurguladı.

RUSYA İLE TİCARETE YAPTIRIM ZORBALIĞI

Rusya ile ticaretimiz konusunda iş insanlarına ciddi baskı ve tehditler uygulandığını belirten Üsküplü,

“Doğrudan ya da dolaylı ticaret yapan Türk firmaları ABD tarafından kara listeye alınmakla tehdit ediliyor. Rusya’dan Türkiye’ye döviz transferi ABD baskısı altında. Türkiye döviz sıkıntısı çekerken, bankalar Rusya’dan firmalarımıza gönderilen dövizleri geri çeviriyor. Rusya ile ticarete yaptırım zorbalığı, ihracatımıza, üreticimize, Türkiye ve Antalya ekonomisine çok ağır zarar veriyor. Antalya’mız açısından Rusya’yla ticaret büyük önem taşıyor. Antalya Türkiye’nin turizm merkezidir, kentimizi ziyaret eden yabancı misafirlerin büyük bir bölümünü Rus turistler oluşturmaktadır” dedi.

Üsküplü açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘MIR KULLANMALARI VE DÖVİZ ÖDEME OLANAKLARI ENGELLENİYOR’

“19-21 Mart tarihleri arasında Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm fuarına katılmak isteyen turizmcimiz fuar ücretlerini gönderemiyor. Otellerimiz Rusya’dan konaklama ücretlerini tahsil edemiyorlar. Rusya’dan gönderilen dövizler ya çok geç ödeniyor, ya da geri gönderiliyor. Rusya’ya karşı yürütülen ambargo devam edecek olursa bu sezon turizmcimizi ve geçimlerini turizmden sağlayan yüzbinlerce hemşerimizi büyük sorunlar beklemektedir. Rus turistlerin kredi kartı olan MIR kullanmaları ve döviz ödeme olanakları engelleniyor. On binlerce turizm esnafımız büyük zarara uğratılmaktadır.

‘ANTALYA’LI ÜRETİCİYE KALICI ZARAR VERİR’

“Antalya tarımsal üretim konusunda da liderdir. Bazı tarımsal ürünlerin büyük bir kısmı da Rusya Federasyonu’na ihraç edilmektedir. Örneğin Antalya, Gazipaşa yöresinde üretilen ve pazarının %90’ı Rusya olan dikenli salatalığın fiyatı 15 gün içinde 30 liradan 18 liraya düştü. Rusya’ya yapılan ihracatın sekteye uğraması Antalyalı üreticiye giderilemez zararlar verecektir.

SANYİCİYE DARBE

“Antalya, Rusya’ya yalnız işlenmemiş ürünler ve sebze meyve ihraç etmiyor. Makine sektörü ve diğer sanayi ürünlerindeki ihracatımız son yıllarda büyük bir artış göstermiş bulunuyor. Sanayicimizin Rusya’ya yaptığı ihracat bir takım gümrük

düzenlemeleriyle ve keyfi uygulamalarla kısıtlanmaktadır. Bu koşullarda Rusya’ya yapılan Amerikan ve Avrupa yaptırımlarına katılmak Türkiye’ye ambargo uygulamak haline gelmiş bulunuyor. AK Parti iktidarı, Rusya ile yapılan ticaretten doğan alacakları kabul etmemeleri için bankalara talimat vermiş bulunuyor. Rusya’ya para gönderilmesi de engelleniyor.

‘ENERJİ GÜVENLİĞİMİZE TEHDİT’

Ülkemizin enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü Rusya’dan karşıladığını, Rusya’nın Türkiye’ye enerji satışında çok uygun fiyat ve güvenceler sağladığının altını çizen Üsküplü, “Dahası Türkiye Rusya’nın dünyaya enerji ihracında bir köprü işlevi de görüyor ve çok önemli yatırım projeleri gündemde. AK Parti iktidarının ABD baskılarına boyun eğmesi, enerji güvenliğimizi sağladığımız komşularımızın, özellikle Rusya’nın Türkiye’ye güvenini sarsıyor.” diye konuştu.

‘RUSYA BİRİNCİ TİRARET ORTAĞIMIZ’

“İhracatçılarımız, sanayicilerimiz, turizmcilerimiz, sebze ve meyve üreticilerimiz, bankalarımız, otelcilerimiz, turizme bağlı olarak hayatını kazanan esnafımız, feryat ediyor” diyen Üsküplü “Rusya, Türkiye’nin dünya ile ticaretinde herhangi bir ülke değil, birinci ticaret ortağımız. Yıllık 56.5 Milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz bulunuyor. AK Parti iktidarının ABD’nin Rusya ile ticarete müdahalesine boyun eğmeye devam etmesi durumunda ülke ekonomisi ağır zarar görecek. Enerji güvenliğimiz tehlikeye girecek, Üretim zora girecek. Dış ticaret açığımız büyüyecek. Doların ve Euronun fiyatı artacak. İç piyasada fiyatlar dizginlenemez hale gelecek. Enflasyon fırlayacak. Sarsıntılar, bütün ekonomiyi etkileyecek. Şirketlerimize baskı ve tehditte bulunan ABD diplomatları istenmeyen adam ilan edilmeli ve ülkelerine yollanmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD TÜRKİYE’DEN KORKSUN!

Üsküplü açıklamalarına, “Artık kimsenin ABD’den korkmasına gerek yok. Amerikan emperyalizmi Filistin’de yeniliyor. Ukrayna’da yeniliyor. Suriye’de yeniliyor. Amerika’nın silahlı tehdidinin artık bir anlamı yoktur. Amerika kâğıttan kaplandır. Avrupa çiftçisi Amerikancı Avrupa iktidarlarına karşı ayakta. Artık Türkiye’yi Amerika’dan korkanlar, Avrupa’dan medet umanlar yönetemezler. Türkiye’nin ihtiyacı Vatan Partisi’nin kararlı milli programı ve emperyalizmden korkmayan cesur kadrolarıdır.” sözleriyle son verdi.

Kaynak: Aydınlık

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.