Türk milletinin kendisinden başka kimseden vatan sevgisi öğrenmeye ihtiyacı yoktur

 

Cumhurbaşkanı, İstanbul Kabataş Lisesi yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı. Ve tarihi gerçeklerden, milletinin tarihsel hasletlerinden ne kadar habersiz olduğunu ortaya koydu. Öğrencilere vatan sevgisini nereden öğreneceklerini anlatırken onca güzel sözün arasında vatan sevgisini, Suriyeli vatan kaçkınlarının muhacir çocuklarının gözlerinden öğreneceklerini belirtti. Ebeveynleri, vatanları yanıp çıkıp giderken kaçan insanların çocuklarından ancak ve sadece vatan kaçkınlığı, vatana ihanet, milli vicdansızlık öğrenilebilir.

Ayrıca Türk milletinin birilerinden vatan sevgisini öğrenmeye ihtiyacı olmadığı gibi Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar şehitlerinden öğrenilecek vatan sevgisi vardır ama Suriyeli muhacir çocuktan öğrenilecek vatan sevgisi yoktur.

Konuyla ilgili 27 Mayıs Harekâtının önderlerin Suphi Karaman’ın oğlu Suay Karaman’ın İlk Kurşun Gazetesi’nde yayınlanan yazısını KıvılcımHaber okuyucu ve izleyicilerinin bilgisi ve ilgisine sunuyoruz.

***

VATAN SEVGİSİ

19 Eylül 2018 tarihinde İstanbul Kabataş Lisesi’nde 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Emeği, güneşin altında çalışan bir işçinin alın terinden öğreneceksiniz. Vatan sevgisini, Suriyeli bir muhacir çocuğun gözlerinden öğreneceksiniz. Kahramanlığı, Ömer Halisdemir gibi yiğitlerin cesaretinden öğreneceksiniz. Özveriyi, terör örgütünün kalleşçe şehit ettiği Aybüke öğretmenin fedakârlığından öğreneceksiniz.”

Türk milleti, vatan sevgisini Suriyeli bir muhacir çocuğun gözlerinden öğrenemez. Çünkü vatanını terk eden Suriyelilerin çocuklarının gözlerinde vatan sevgisi yerine vatanına karşı görevini yapmamanın suçluluğunu ve başka bir vatanda sığıntı gibi yaşamanın ezikliğini görürüz.

Türk milleti, vatan sevgisini çok iyi bilir. Çünkü bizler vatan sevgisini Çanakkale’deki onbeşlilerin gözlerinden, Seyit onbaşının gücünden öğrendik. Vatan sevgisini İnönü’den, Sakarya’dan, Kocatepe’den, Dumlupınar’dan öğrendik. Vatan sevgisini Kurtuluş Savaşımızda iz bırakmış kahraman Türk Kadınlarından öğrendik…

Bizler vatan sevgisini Namık Kemal’den, Tevfik Fikret’ten öğrendik. Vatan sevgisini Kuvayi Milliye şehitlerinden, gazilerimizden, eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrendik. Vatan sevgisini Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye Destanı”ndan öğrendik.

Vatanseverlik, hürriyet, millet kavramlarını Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan Namık Kemal, vatan sevgisini şu şekilde anlatmıştı: “Süt çocukları beşiğini, çocuklar eğlendiği yeri, gençler geçimlerinin sağlandığı yeri, ihtiyarlar dünyadan ellerini-eteklerini çektikleri yalnızlık köşelerini, evlat anasını, baba ailesini ne türlü duygularla severse insan da vatanını öyle duygularla sever. İnsan vatanını sever. Çünkü vatan, öyle bir galibin kılıcı veya bir katibin kalemiyle belirsiz hatlardan, sınırlardan ibaret değil; millet, hürriyet, menfaat, kardeşlik, hakları kullanma, hakimiyet, atalara hürmet, aileye sevgi, çocukluk hatıraları gibi bir çok yüce duyguların toplanmasından oluşmuş, mukaddes bir düşüncedir.” İşte vatan sevgisi budur; bu sevgi her türlü koşulda büyük bir özveriyi gerektirir ve vatan için seve seve ölüme gitmeyi göz önüne alır.

Vatan sevgisini Atamızın Gençliğe Hitabesi’nden, Bursa Nutku’ndan öğreniriz. İstiklal Marşı’mızdan, şanlı al bayrağımızdan öğreniriz vatan sevgisini. Okullardan kaldırılan andımızı okumaya devam ederek öğreniriz. “Ne mutlu Türküm diyene” sözünün anlamını kavrayarak öğreniriz vatan sevgisini. Eğer vatan sevgisini mutlaka bir gözden öğreneceksek, işte o zaman şehit çocuklarının gözlerindeki yaşlardan öğreniriz, kahraman Mehmetçiğin cesaret dolu gözlerinden öğreniriz.

Karanlık ortaçağa takılarak, ılımlı İslam çığlıkları atıp, büyük işgal projelerine öncülük edenler vatan sevgisini bilmezler, bilemezler. Emperyalizme karşı ülkesini kurtaran Kuvayi Milliyetçilerin torunlarına ve büyük önder Atatürk’ün gençlerine vatan sevgisini öğretmeye kalkanlara ise güler geçeriz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir