Türkiye dünyada ‘sefalet’te 5’nci sırada

Bloomberg’in açıklanan Les Miserables (Sefiller) endeksine göre, 2015 yılında 9’ncu olan ülkemiz, hızlı tırmanışını sürdürerek endekste 5’nci sıraya çıktı.

AKP HÜKÜMETİ’NİN EKONOMİ POLİTİKALARI HALKI SEFİLLEŞTİRİYOR

Kerim Ülker’in Dünya Gazetesi’ndeki haberine göre, dünyanın önde gelen iş dünyası yayınlarından Bloomberg’in Les Miserables (Sefiller) adını verdiği endeksi açıklandı. 2015’te 9’ncu sırada olan Türkiye, hızlı tırmanışını sürdürdü ve bu yıl 5’nci sıraya yükseldi. Yani ülkemiz AKP Hükümetlerinin ekonomik politikaları yüzünden 4 puan daha sefilleri oynamaya başladı.

Bloomberg’in endeksine göre, dünyanın en sefil ülkesi geçen yıl gibi yine Venezüella oldu. Venezüella’nın endeks puanı 187,2. İkinci sıradaki Güney Afrika ise 33.1 puana sahip. Arjantin 27,1 puan ile üçüncü olurken, dördüncü Mısır’ın puanı 26,4.

Türkiye, komşu Yunanistan ile beşinciliği paylaşıyor. İki ülkenin puanı 20,6. Yedinci sırada Ukrayna’nın yer aldığı listede ilk 10 sıradaki diğer ülkeler İspanya, Brezilya, Suudi Arabistan.

Geçen yıl yedinci sırada yer alan Türkiye, iki yılda iki sıra birden yükselmiş oldu.

EN MUTLUSU UZAK DOĞU

En mutlu ülkeler sıralamasında ise birinci Tayland. Bu ülkeyi Singapur, Japonya, İsviçre, Tayvan, İsrail ve İzlanda izliyor. İlk 10 arasında yer alan diğer ülkeler ise Norveç, Güney Kore, Danimarka ve Hong Kong.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.