Türkiye ittifakına ilk adım: Masa kuralım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin ardından dile getirdiği Türkiye ittifakı tartışılmaya devam ediyor. Çoğu kesim ittifakın sağlanması konusunda hemfikir açıklamalar yapıyor ancak yönteme ilişkin belirsizlik sürüyor. İlk adım olarak bir masa kurulması ve siyasi çevrelerin toplanması öneriliyor

‘Türkiye İttifakı’ için somut adım atılması, atılacak ilk adımın da bir masa kurulması ve ittifaka katılacak partilerin bu masa etrafında buluşması olduğu bildirildi.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, Türkiye’de uzun süreden beri ‘Milli İttifak’ beklentisi hâkim. Ekonomik kriz ve çevre ülkelerdeki sıcak gelişmeler ‘milli ittifak’ı zorunlu kılıyor. Ak Parti iktidarının yıpranması ve krizleri tek başına aşabileceğine olan inancın sarsılması toplumda ‘Milli İttifak’ ve ‘Milli Hükümet’ taleplerini öne çıkardı. İlk kez Vatan Partisi ‘Milli hükümet’ önerisi getirerek Ak Parti-CHP-MHP ve Vatan Partisi’nin birlikte hükümet kurmasını önerdi.

31 Mart seçimlerinden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye ittifakı’ önerisi geldi. Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ önerisi siyasi kulislerde hızla tartışılırken ABD de harekete geçti. ABD milli bir ittifakın önünü kesmeye çalışırken, ABD planlarına uygun bir ittifak formülü dillendirilmeye başlandı. ABD, siyasi partiler içinde kendine yakın grupları harekete geçirerek ‘Türkiye ittifakı’nın önünü kesecek girişimleri başlattı. CHP’de bir kanat, Çubuk saldırısını öne çıkararak MHP’yi hedef aldı. MHP ile ipleri gererek ‘Türkiye İttifakı’nı engelleme, ABD’nin isteği doğrultusunda bir ittifakın önünü açma çabası dikkat çekti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir