Türkiye’de kuralık, gıda güvenliğini tehlikeye atıyor

Kuraklık, pahalılık, faiz ve icra kıskacındaki çiftçiler Vatan Partisi’nden çözüm istedi

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sonucu olarak kuraklığın Türkiye’yi çok derinden etkileyeceğinin daha şimdiden somut olgularla desteklendiği ifade ediliyor. Bazı çevrelerce “küresel bir komplo teorisi” dense de, Amerikan emperyalizminin manipülesi olduğu iddia edilse de “Türkiye’yi susuz bir gelecek bekliyor.” Zora giren çiftçiler Vatan Partisi’nden çözüm istedi.

Tabiat bugün tarihinde görülmemiş boyutlarda çökertilmiş durumda…

Çürüyen kapitalizm olan emperyalizmin mafyalaşması ve mafyokrasi aşamasına dönüşmesiyle tabiatın çökertilmesi iyice derinleşti. Dünyanın damı delindi. Sera gazları atmosferi kapladı. Küresel ısınma çok büyük boyutlara ulaştı. İklim değişikliği dünyanın birçok yerinde kuraklığa neden oldu. Bu vahim sürecin ilk kurbanlarından biri de Türkiye oldu.

“İKLİM KIZIŞTIKÇA, TÜRKİYE’Yİ SUSUZ BİR GELECEK BEKLİYOR”

EuroNews’in haberine göre, Yale Üniversitesi tarafından yayınlanan “İklim kızıştıkça, Türkiye’yi Susuz Bir Gelecek Bekliyor” başlıklı makalede, durumun vahametinin önümüzdeki dönemlerde daha da derinleşeceği uyarısı yapılıyor.

Makalede, “Akdeniz’deki hiçbir ülke iklim krizinden Türkiye kadar etkilenmedi” deniliyor.

‘Kuş cenneti’ olarak adlandırılan Van’daki Akgöl‘ün tamamen kuruması, Tuz Gölü’nde yüzlerce flamingonun ölü bulunması son bir iki ayda kuraklığın etkilerinin sadece iki somut örneği.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre, Eylül 2020-Ağustos 2021’i kapsayan 12 aylık dönemde, Ege’nin güneyi ile Güneydoğu Anadolu’da olağanüstü kuraklık görüldü.

Son iki yıldır azalan yağışlar ve küresel ısınma, çiftçi ve hayvancılıkla uğraşanlara ağır darbe vurdu.

Muğla, olağanüstü kuraklığın yaşandığı iller arasında. Bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi Feridun Çetinceviz, su krizinden dolayı ürün yetiştiremediğini ve buna bağlı olarak hayvanlarının aç kaldığını söyleyerek, “Ortalama bir maliyet hesabı çıkardım. Aylık 35-40 bin TL civarında zarar ediyorum” diye ekliyor.

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya, kuraklığın yol açtığı su krizinin zincirleme etkisiyle gıdadan enerjiye geniş bir yelpazeyi olumsuz etkilediğini belirterek, “Su hayatın kaynağı. Şu anda tarım arazileri ne yazık ki istediği gibi su alamıyor. Bu beraberinde hasadın miktarını düşürecektir. Gıda sektörünü etkileyecektir. Su dediğiniz aslında aynı zamanda enerji sektörünün ayrılmaz parçasıdır. Yani gıda güvenliğini, enerji güvenliğini, insanların hayat güvenliğini de etkileyecek bir kriz aslında su krizi” ifadelerini kullandı.

Başkent Ankara’daki susuzluğa tankerlerle çare arayan çiftçilerin gider kalemi, araç kiralama ve mazot ücretleri yüzünden kabarıyor. Çubuk’a bağlı Akkuzulu’nun muhtarı Halil Kökmen, toplanan sebzenin, sefer başı maliyeti 40 TL olan ‘tankerle su takviyesi’ yöntemini karşılamadığını söylüyor.

Ek kaynaklar • AFP

Çiftçiler Vatan Partisi’nden çözüm istedi

Haberin tamamı için resmin üzerine tıklayınız

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çiftçiler Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i ziyaret etti

Tarım Kredi Mağdurları Platformu Başkanı Ömer Sarı ile birlikte Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çiftçiler Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i ziyaret etti. Çiftçiler görüşmede sorunlarını dile getirdi ve çözüm için Vatan Partisi Genel Başkanı’na talepte bulundular.

ÇİFTÇİLER ÜRÜN EKEMEME TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

Doğu Perinçek ile yaptıkları görüşmede çiftçiler, üretmek için; Tarım Kredi borçlarının faizlerinin silinmesi, borçların 5 taksite bölünmesi ve borçların 1 yıl ertelenmesi gerektiğini dile getirdiler. Taleplerinin karşılık bulmaması sonunda önümüzdeki yıl ürün ekememe tehdidiyle karşı karşıya olduklarını vurguladılar.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise, Üretim Devrim Kurultayları düzenleyerek bütün Türkiye’yi dolaştıklarını ve çiftçinin sorunlarını dinlediklerini, sorunlara çözüm ürettiklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE’NİN KAYNAKLARINI FAİZCİYE KAPTIRMAYACAĞIZ”

Perinçek, faize giden kaynakların üretime yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bütün Türkiye faizci çalışıyor. Türkiye’nin kaynaklarını faizciye kaptırmayacağız. Üretime yönlendireceğiz. Türkiye ekonomisinin temel meselesi bu kadar basit. Bizim çıkarımız sizle beraber. Türkiye’yi faizciler yönetiyor. Faizciden yana olanlar yönetiyor. Bu ekonomi modeli yani dışardan borç getirip Türkiye’yi soyma olayı 1980’de geldi. Bu sistemin değişmesi lazım” dedi.

“ÇİFTÇİNİN DERDİNE DERMAN OLUNMAZSA TÜRKİYE EKONOMİSİ BATAR”

Kaynakların üretime ayrılmasının zorunluluk olduğuna dikkat çeken Perinçek, “Bu çiftçinin sorunu değil Türkiye’nin sorunudur. Türkiye bunu yapmak zorunda yoksa gıda güvenliği tehdit altında. Bu sene çiftçinin derdine derman olunmazsa Türkiye ekonomisi batar. Biz gittiğimiz her yerde bu durumu çok iyi anlatıyoruz anlatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETENLERİN HÜKÜMETİNİ KURACAĞIZ”

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Perinçek, “Vatan Partisi’nin her zaman üretenden yana olduğunu ve çözümün Vatan Partisi’nde olduğunu dile getirdi. Perinçek, “ Geçici çözümlerle sorunlar kökten çözülemez o yüzden üretenlerin hükümetini kuracağız. Köklü çözüm önümüzde. Türkiye’nin çiftçisi, emekçisi var. Faizcilerin, borsa vurguncularının hükümeti değil üretenin hükümetini kuracağız” diye konuştu.

Aşağıdaki haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir