Üçüncü pikin zirvesindeyiz

Vakalar 15 Nisan’dan itibaren düşecektir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, günlük vakaların 50 binleri aştığı şartları değerlendirerek, koronavirüs salgınında 3’üncü pikin yaşandığını belirtti. Savaşçı,  ‘Şu an 3. pikin zirvesindeyiz diyebiliriz. Ramazan geldiği için insanların hareketi biraz azalacaktır. Bazı ek kısıtlamalar ile vakalar, ayın 15’inden sonra düşecektir’ dedi.

Türkiye, yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınında 3’üncü pik zirvelerinde ilerliyor.

Çeşitli siyasi güçlerin bencilliğinden ve imtiyazlı tutumları yüzünden vakaların sayısı 50 binleri çok aştı. Dünyada birinciliğe doğru hızla yol alıyoruz.

Bunun yanında bütün bu olumsuz ve moral bozucu şartlara rağmen iyi ve güzel gelişmeler de yaşanıyor.

Salgını altetmede en büyük ve biricik silahımız olan aşılamada çok iyi durumdayız. En çok aşı yapan ülkeler arasında 6’ıncı sırada olduğumuz, Türkiye’den daha fazla aşı yapan ülkelerin ABD, Çin, Hindistan, İngiltere ve Brezilya olduğu belirtiliyor.

Bu kapsamda Aydınlık gazetesinin haberine göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, vaka sayılarındaki tırmanışa ilişkin değerlendirmelerinde umut dolu ve sevindirici bilgiler verdi.

3’ÜNCÜ PİKİN ZİRVESİNDEYİZ; NİSAN 152TEN SONRA DÜŞÜŞE GEÇECEKTİR

An itibariyle 3’üncü pikin doruğunda olduğumuzu belirten Savaşçı, “bazı ek önlemler alındı. Ramazan ayı geldiği için insanların hareketi biraz azalacaktır. Bazı ek kısıtlamalarla birlikte vakalar ayın 15’inden sonra düşecektir. Aşılama arttıkça vakaların azalışı daha da devam edecektir. ‘Çok endişeli miyiz?’, değiliz açıkçası; çünkü 2’inci pikte bundan daha az vaka olmasına rağmen hastanelerimizin yükü çok fazlaydı, kayıplarımız da çok fazlaydı; çünkü ağır vakamız çok fazlaydı” diye konuştu.

HASTALIK, AŞILI OLDUĞU İÇİN YAŞLILARDA HAFİF SEYRETMEYE BAŞLADI

Yeni bir gelişmenin yaşandığını, Kovid19’un yaşlı nüfusta daha hafif seyretmeye başladığını, hastanelere daha çok gençlerin başvurmaya başladığının altın ı çizen Savaşçı, “bunun da nedeni, hem gençlerin daha çok hareketli olması hem de aşısız olmalarından dolayı. Aşının her ne şartta olursa olsun ekstra koruyucu olduğunu ve kişilerin hastalığı asemptomatik veya çok hafif atlattığını tespit etmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

‘OKULLAR BİR SÜRE ONLİNE DEVAM ETMELİ’

Doç. Dr. Savaşçı, vakalarda bu artıştan sonra tekrar bir artışın olmasını beklemediklerini belirterek, “bu artıştan sonra tekrar bir yükselme dönemine gireceğimizi düşünmüyorum; çünkü aşılama çok arttı. İsrail bu olayı başardı, yüzde 75 bağışıklık sağladı. Bunun sayesinde de vaka sayıları sıfıra doğru iniş eğiliminde. Sağlık Bakanı’mızın açıkladığı gibi ülkemizde günde 1,5 milyon doz aşı yapılabilir. Aşıda biraz yavaş gidiyoruz. Özellikle okullarımızda eğitim veren öğretmenlerimiz ve okulların tüm çalışanlarının hızlıca aşılanması bizim için çok önemli ya da tedbir olarak okulların belirli bir süre, 15-20 gün online eğitim ile devam etmesi, vakalar azalınca tekrar açılması çok güzel bir önlem olabilir” dedi.

‘YAZ AYLARINA DOĞRU RAHATLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Tam kapanmanın salgına çok olumlu etkisi olacağını düşünmediğini kaydeden Doç. Dr. Savaşçı açıklamalarına, “bizim halkımız, tam kapanmaya gittiğinde, bittiği zaman tekrar çok fazla temasa geçmeye başlıyor. Eğer bu dönemde de biz aşılanmayı çok yaptırmazsak tam kapananın bir anlamı olmayacağı gibi toplum üzerinde, esnaf, öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla tam kapanmayı ben çok uygun görmüyorum. Ramazan ayında hareket azalacağı gibi biz de iftarlara gitmezsek ve sırası gelen vatandaşlarımız aşıyı mutlaka yaptırırsa bu salgının yaz aylarına doğru çok rahatlayacağını düşünüyorum” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir