Ülkede sadece Burdur Belediyesi istikrarlı

Ülkede sadece Burdur Belediyesi’nde işçi kıyımı yapılmıyor

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin üzerinden 3,5 ay geçti.

Buna rağmen bütün belediyelerde sular durulmadı.

Çalkantılar devam ediyor.

Sağcısından solcusuna, sahte solcu bölücüsüne kadar hepsinde işçi çıkarmalar, işçi kıyımı bütün hızıyla sürüyor.

Partizanlığın ceremesini emekçiler çekiyor.

Kamuoyu infial halinde

Kendisi de bir belediye emekçisi olarak emekli olan, uzun yıllardır Aydınlık’ta köşe yazıları yazan, özellikle örgütlenme ve sendikalar konusunda uzman olan Mehmet Akkaya’nın ülke çapında belediyeleri mercek altına aldığı yazısında seçimi müteakiben binlerce emekçinin sokağa atıldığı belirtiliyor.

AK Partilisi de, MHP’lisi de, CHP’lisi de, Güneydoğu’da HDP/PKK’lısı da işçi kıyımı yapmakta bir birleriyle yarışıyor.

Belediyeler Özal’dan bu yana, özellikle AK Partili iktidarlar boyunca mafyalaştıkça, illegalleştikçe, belediye ekonomisi yeraltına indikçe rant kapısı haline geldi.

Belediye seçimlerinin bu kadar gürültü çıkarmasının, ölümüne yarış haline dönüşmesinin temel sebebi bu.

İşçi kıyımının istatistiğini de vermiş Akkaya.

AK Partili belediyelerden Balıkesir’de 400, Bozdoğan’da 88, Bekilli’de 7, Gemerek’te 13, Akyazı’da 19, Orhangazi’de 7, Isparta’da 10 işçi sokağa atıldı.

CHP’li belediyelerden Esenyurt’ta 96, Atakum’da 100, Enez’de 4, Çiğli’de 7, Torbalı’da 30, Gaziemir’de 40, Bolu’da 97, Ceyhan’da 5’i engelli 188 işçi sokağa atıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde büyük kısmı ASKİ’den 500 işçi sokağa atıldı. Bin 250 işçi daha atılacak. Aydın’da 40, Finike’de 60, Döşemealtı’nda 100, Enez’de 24 işçi sürgüne gönderildi.

HDP/PKK’lı belediyelerden Sur’da 145, Mardin’de 30 işçi işten çıkarıldı.

MHP’li belediyelerden Aliağa’da 200 işçi sürgüne gönderildi, 300 işçi sokağa atıldı.

Her parti, işçi kıyımı yapıyor.

Belli bir partinin belediye başkanı, diğer partilerin taraftarlarını sokağa atıyor.

Burada ölçüt, yandaş olmaması

Bir tek Burdur Belediyesi’nde işçi kıyımı yok…

Bünyesinde her görüşten emekçinin çalıştığı Burdur Belediyesi, işçi kıyımı yapmıyor.

Tam tersine, iktidar sahipleri tarafından Burdur halkının tercihini Başkan Ercengiz’den yana kullanmasını cezalandırmak amacıyla TYÇ kapsamında işçi vermeyen İŞKUR’dan belediye bütçesi imkânlarıyla noter huzurunda kura çekerek işçi alıyor.

BURDUR HALKI, İKTİDAR SAHİPLERİNCE, TEVECCÜHÜNÜ BAŞKAN

ERCENGİZ’E GÖSTERDİĞİNDEN İŞKUR TYP’DEN İŞÇİ VERMEYEREK CEZALANDIRDI

Burdur Belediyesi, yaz aylarında artan iş kapasitesi ve mevcut işçi yetersizliğinden dolayı geçici işçi alımları yaptı. Fen İşleri, Park Bahçeler, Su ve Kanalizasyon İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde geçici süre görev yapacak olan 56 işçinin alımı mülakatla ya da eş dost, yandaş kayrılmasıyla değil, İŞ-KUR’da NOTER huzurunda kura çekimiyle yapıldı. 

EKONOMİK KRİZİN VE İŞSİZLİĞİN

TEZAHÜRÜ OLARAK 56 İŞÇİ ALINACAK, 275 MÜRACAAT VAR

Ülkemizde son yıllarda yaşanan işsizlik ve ekonomik kriz sebebiyle, 56 işçinin alınacağı iş ilanına 275 kişi iş başvurusunda bulundu. İşçi alımlarını İŞ-KUR üzerinden yapan Burdur Belediyesi, Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan yararlandırılmadı. Bir yandan borç ödeyen ve bir yandan da üreterek hizmet vermeye devam eden Burdur Belediyesi, tüm engellere rağmen verilecek hizmetlerin aksamaması adına,  ilgili birimlerde çalıştırılacak geçici işçilerin maaşlarının belediye bütçesinden ödenmesi kararını aldı.

İŞ-KUR ADİL VE HAKKANİYETLİ DAVRANMADI

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Ercengiz, “normal koşullarda her yıl İŞ-KUR Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan Burdur Belediyesi’ne de tahsis edilen personelin, bu yıl Burdur Belediyesi’ne verilmemesi neticesinde,  Burdur Belediyesi olarak böyle bir yönteme başvurmak zorunda kaldık. İŞ-KUR adil ve hakkaniyetli davranmadı. Burdur Belediyesi’ne de en azından nüfusu ölçeğinde personel istihdam ederek Burdur’umuza hizmet edilmesi noktasında katkı verebilirdi. Ama edindiğimiz bilgiler neticesinde siyasilerimiz, bu konuda Burdur Belediyesi’nin ve Burdur Halkı’nın bu işçiyi hak etmediğine kanaat getirmiş olmalılar ki birçok engelle karşılaşıyoruz” dedi.

BURDUR’MUZ HERŞEYİN EN İYİSİNİ HAKEDİYOR

Vatandaşa verilecek hizmetlerin aksatılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Ercengiz, “seçim sonrası TYP’den gelmesini beklediğimiz işçiyi göndermediler ve gönderilmesinin de önüne geçtiler. Vatandaşımızın işi de aksatılmaz, vatandaşımızın günlük hayatı da hiçbir şekilde sıkıntıya sokulmaz. Belediye bütçesinden gerekli fedakarlığı yapıp, 4.5 ay süreyle geçici işçi çalıştırmak üzere ilanımıza çıktık. Yaklaşık 275 başvuru oldu. Acil ihtiyaç duyduğumuz 56 personel park bahçeler, fen işleri, su işleri ve temizlik işlerinde çalıştırılacak işçiler istihdam edilerek Burdur’umuza hizmet vermeye devam edeceğiz. Burdur’umuz her şeyin en iyisini hak ediyor” şeklinde konuştu.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.