Ülkede ve İlimizde adli yeni yıl törenle başladı

2017-2018 Adli Yılı münasebetiyle avukatlar, hâkim ve savcılar Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. BARO Başkanı Ramazan Gedik, açılış töreninde  “Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet payidar kalacaksa, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine özen gösterilmeli, bu ilkeler içselleştirilmeli ve geliştirilmelidir” Dedi.

2017-2018 Adli Yılı ülkede ve ilimizde törenle başladı. Avukatlar, hâkim ve savcılar Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. BARO Başkanı Ramazan Gedik, açılış töreninde “Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet payidar kalacaksa, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine özen gösterilmeli, bu ilkeler içselleştirilmeli ve geliştirilmelidir” diye konuştu.

Törene, BARO Başkanı Ramazan Gedik, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ve avukatlar katıldı.

Adliye ve BARO adına çelenkleri BARO Başkanı Ramazan Gedik ve Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce sundu. Saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı okundu.

BARO Başkanı yazılı olarak ve tören esnasında yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet payidar kalacaksa, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine özen gösterilmeli, bu ilkeler içselleştirilmeli ve geliştirilmelidir” dedi.

15 TEMMUZ’DAN DERS ÇIKARMALIYIZ. ANCAK ÇIKARIYOR MUYUZ?

Konuşmasının başlangıcında, hukukun üstünlüğü, herkese eşit uygulama, kuvvetler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, adil yargılama, savunmaya saygı ve tahammül edebilmek olduğunu belirttiği Hukuk Devleti dersi veren Başkan gedik, “yakın geçmişte acı tecrübelerimiz oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti olarak uçurumun kenarından döndük. Ülkemizi 15 Temmuz’a getiren olguları unutmamalı ve bunlardan ders çıkarmalıyız. Ancak, ders çıkarıyor muyuz?” diye konuştu.

Gedik şu görüşleri savundu:

“Yargıyı kendi kural ve dinamiklerine bırakmak gerekir. Yılların deneyimleriyle oluşmuş, temel ve evrensel hukuk ilkeleri için bağlayıcı olmalı ve bunlara saygı gösterilmeli ve eşit uygulanmalıdır.

“Liyakati önemseyin ve bırakın yargı/ hukuk işlesin.”

SON GELİŞMELER AVAUKATLIK MESLEĞİ İÇİN KAYGI VERİCİDİR

Avukatlık mesleği için kaygı uyandıran gelişmelere dikkat çeken Başkan Gedik, “daha önce çıkarılan KHK’larla savunmanın kutsallığını ve serbestliğini zedeleyen düzenlemeler yapılmıştır. Son çıkan KHK’yla da tazminat davalarında ve vekâlet ücretini kısıtlayan düzenlemeler yapılmıştır. Yine Anayasa Mahkemesi’nin 7 Eylül 2017 günlü toplantısında, Avukatlık Kanunu’nun 164’ncü maddesinin son fıkrasındaki ‘dava sonunda kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir’ hükmünün Anayasa’ya aykırılığı görüşülecektir. Bu konuda daha önce yapılan iki başvuru, Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmiş ve bu hükmün Anayasa’ya aykırı olmadığı tespit edilmişken, OAHL döneminde bunun tekrar gündeme gelmesi düşündürücü ve bu gelişmelere bir bütün olarak bakıldığında meslek açısından kaygı vericidir” diye değerlendirmede bulundu.

AVUKAT, YARGININ KURUCU UNSURU, ADİL YARGILAMANIN TEMİNATIDIR

Avukatın, “yargının kurucu unsuru” ve “adil yargılamanın teminatı olduğu”nu vurgulayan BARO Başkanı Gedik sözlerine, “vekâlet ücretinin de savunma hakkının ayrılmaz bir parçası” ve “avukata ait olduğu”nun, “eğilmeden, onurlu bir şekilde hukuka ve ahlaka uygun olarak mesleğimizi icra etmek, adaletin tecellisine kattı yapmak istedikleri”nin, haklarının ellerinden alınmaması, haklarına saygı ve özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek son verdi.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir