Ülkede ve ilimizde karne heyecanı

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karne alarak yaz tatiline giriyor. Burdur’da da 42 bin 430 öğrenci bugün karne heyecanı yaşadı.

Yeni tip Coronavirüs (Covid19) salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 yıllık aranın ardından 2021-2022 eğitim öğretim yılı, 6 Eylül 2021’de yüz yüze ve tam zamanlı başlatıldı. Birinci dönem ara tatili, 15-19 Kasım 2021’de, ikinci dönemdeki ara tatili 11-15 Nisan 2022’de yapıldı.

7 Şubat 2022’de başlayan ikinci dönem bugün sona eriyor.

Öğrenciler, eğitim öğretim yılının yorgunluğunu yaz tatilinde atacak.

Bu yaz tatilinde öğretmenlere yönelik mesleki gelişim eğitimi, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacak.

Ortaokul son sınıf öğrencileri, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçlarını 30 Haziran’da öğrenecek.

Lise son sınıf öğrencileri ile mezunlar, 18-19 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) heyecanını yaşayacak. YKS birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 18 Haziran’da, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 19 Haziran’da yapılacak. YKS sonuçları, 20 Temmuz’da açıklanacak.

Öğrenciler, LGS kapsamındaki merkezi sınav ve YKS sonuçlarının açıklanmasını müteakiben önce tercih, ardından da yerleştirme heyecanı yaşayacak.

Bu kapsamda Burdur’da da tüm okullarda öğrenciler karne heyecanını yaşadı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş da öğrencilerin karne heyecanına, Bahçelievler Şehit Sıdkı Kara İlkokulu’nda düzenlenen karne dağıtım programına katılarak ortak oldu.

2021-2022 eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle ilimiz genelinde lise, okul öncesi, ortaokul ve ilkokulda eğitim gören 42 bin 430 öğrenci bugün karnelerini alarak yaz tatiline girdiler.

Bahçelievler Şehit Sıdkı Kara İlkokulu’nda düzenlenen programda sınıfları ziyaret eden Vali Arslantaş, protokol üyeleri ve öğretmenler ile birlikte öğrencilere karnelerini dağıttı.

VALİ ARSLANTAŞ: “SİZ BİZİM, MİLLETİMİZİN, ÜLKEMİZİN GELECEĞİSİNİZ; GÖZBEBEĞİMİZXSİNİZ”

Karne dağıtım töreni sonunda İlkokul 4. sınıf öğrencilerine konuşan Vali Arslantaş, “4 yıl önce ilkokula başladınız ve ilkokulu bitirdiniz. 4 yıl sonra ortaokul bitecek. 8 yıl sonra lise bitecek. 12 ya da 13 yıl sonra üniversite bitecek. Üniversite bittikten sonra her biriniz karşınızda gördüğünüz beyefendilerin, hanımefendilerin yerine geçeceksiniz. Siz bizim, milletimizin, ülkemizin geleceğisiniz. Onun için hepiniz bizim gözbebeğimizsiniz. Biz sizi çok seviyoruz. Lütfen tatilde iyi dinlenin, annenizin, babanızın sözünden çıkmayın. Ortaokulun hazırlığında neler yapabilirsiniz onun çalışmasını yapın. Okullar belirleyeceksiniz. Bir kısmınız burada, bir kısmınız velisinin mesleği itibari ile bir başka ilde okula devam edecek. Ama burada kurduğunuz dostluklarınızı, arkadaşlıklarınızı hiçbir zaman unutmayın. Ben hepinize hayatınızın bundan sonraki kısmında başarı diliyorum. İyi tatiller çocuklar” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.