Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde Bucak başarısı

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan 2’nci Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde Bucak Belediyesi’ne ödül verildi.

Zirveye Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sıfır Atık Projesi’nde görevli olan belediyeler katıldı. Bucak Belediyesi, katıldığı 2’nci Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde Bucak Belediyesi Zirve’nde “Çevre ve Sürdürülebilirlik” konusunda uluslararası alanda ödül hakkı kazandı. Bayan Erdoğan’ın elinden ödülünü alan Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, ödüle layık görülen 5 belediye başkanı arasına girdi.

Öte yandan Belediye resmi sitesindeki paylaşımdan alınan bilgiye göre, Bucak Belediyesi Zirve’de stand açtı. Stantta Bucak’ın geleneksel halı dokuması sergilendi. Sergide Bucak’a özgü dokuma örneği gösterildi. Bucak Belediyesi’nin sergisi ilgi alanı oldu.

Zirvede konuşan Erdoğan, bireylerin “bazen devasa endüstriler karşısında kendilerini çaresiz hissettikleri”ni, “endüstriler ise bunun bir arz-talep meselesi olduğundan sözettikleri”ni, “oysa meseleye daha bütüncül bakılması gerektiği”ni vurgulayarak, “biz bireylere de endüstriye de düşen sorumluluklar var. Mesela restoranlar plastik pipet dışında alternatif pipet sunduğunda müşterilerine aynı zamanda bir çevre duyarlılığı penceresi de açmış oluyor. Aynı şekilde ıslak mendillerin ‘geri dönüşemeyen’ kategorisine girdiğini bilmeyen tüketiciler alternatif ürün servis edildiğinde yaşayarak öğrenme imkanı da buluyor. Burada yaşanan deneyimin evde tekrarlanma ihtimali de yüksek oluyor. Kullan-at, giy-at diye büyük bir başarı gibi sunulan yaşam tarzlarının aslında ne kadar ilkel olduğunu acilen fark etmemiz lazım” dedi.

Erdoğan Bucak Belediyesi’nin standını çok beğendiği dile getirerek ”Bucak’ı tebrik ediyorum. Bucak Sıfır atık projesinde çok güzel işler başardılar. Güzel bir ödüle layık oldular. Ayrıca standlarını çok beğendim, geleneksel halı dokumasını çok güzel bir şekilde gösterdiler. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ı ve tüm çalışanlarını tebrik ediyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir