Üreticinin denklemi; “Tütün, kızımın çeyizi oğlumun düğünü”

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda dört yıl önce yapılan değişiklikle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan ticareti yasaklanan, bu yasağa uymayanların 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülen, üreticinin tepkisine rağmen 1 Temmuz’da yürürlüğe giren tütün ticareti yasağına üreticiden sert tepki geldi. Adıyaman-Malatya yolunu trafiğe kapatan tütün üreticileri, eylemlerini bugün de kararlılıkla sürdürdü. Üreticiler, ‘Tütün bizim tek geçim kaynağımız. Tütün, kızımın çeyizi oğlumun düğünü. Karnımızı böyle doyuruyor, evlatlarımızı böyle okutuyoruz. Mağduriyetimiz giderilsin’ çağrısında bulundu.

Tütün üreticileri için 1 Temmuz’dan itibaren yetki belgesi zorunluluğu getirildi. Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklandı. Belgesiz ticaret yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ndaki söz konusu düzenlemeye tepki gösteren Adıyamanlı tütün üreticileri, önceki gün Adıyaman-Malatya yolunu trafiğe kapattı. Üreticiler, kararın iptal edilmesini istedi. Aydınlık tütün üreticilerine ulaştı. Üreticiler, “Biz yasal bir iş yapıyoruz, terör örgütüyle bir tutulmak istemiyoruz. Üretimimiz kayıt altına alınsın, denetlemeler yapılsın, üretimin önü açılsın” dedi.

Aydınlık’tan melike Güler’in haberine göre, yeni düzenlemede tütün taşınması için 250 üreticinin bir araya gelerek kooperatif kurması ve yetki belgesi alması gerekiyor. Aydınlık’ın mikrofon tuttuğu üreticiler ise bu kooperatifleşme düzenlemesini, tekelleşmenin bir parçası olarak gördüklerini belirttiler. “Tütün bizim tek geçim kaynağımız. Karnımızı böyle doyuruyor, evlatlarımızı böyle okutuyoruz. Tütün kızımızın çeyizi, oğlumuzun düğünü. Kendi ürettiğimiz tütünü daha kaliteli ve daha ucuza satmak istiyoruz” diyen Adıyaman/ Çelikhanlı tütün üreticileri, düzenlemenin mağduriyet yarattığını söyledi.

VATAN PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ARİF DOĞAN: ‘ÇİFTÇİ TEKELLEŞMEYE EZDİRİLMESİN’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan dün üreticilerin yanındaydı. Doğan yaptığı açıklamada, Adıyaman başta olmak üzere 20’ye yakın ilde üreticilerin tütününün bir tekelleşme uğruna feda edilemeyeceğini vurguladı. Doğan, “Vatan Partisi olarak üreticilerimizin ürününe sahip çıkacağız. Üretim Devrimi Programı’nda da bu var. Çiftçimizin üretebilmesi için kolaylık sağlayacağız. Ürettiği ürünü de dışarıya satmasında faydalı olacağız. Kooperatifleşme tanım olarak hoş olabilir. Kooperatifleşme, pazarlama piyasasında yardımcı olacak bir modeldir ama burada farklı. Çiftçi ve üreticiyi tekelleşme karşısında ezdiren, ektirmeyen, biçtirmeyen bir model var. Üretici, ürettiği ürünü 40-50 liraya mal ediyor; kooperatifin ithal edeceği ürün ise 15-20 lira. Kolları şimdiden sıvamışlar en ucuz ürünü bulmak için. Bu kabul edilemez. Çiftçimiz mamulünü yasal yollarla, vergisini ödeyerek satmak istiyor. Vatan Partisi olarak üreticimizi destekleyeceğiz. Vatan Partisi olarak Üretim Devrimi Programı çerçevesinde üreticilerimizin yanındayız, sonuna kadar destekleyeceğiz, bu işin takipçisi olacağız. Üreticiye kelepçe vurulamaz! Üretici cezaevine konulamaz! Üretici baş tacı olmalıdır” diye konuştu.

ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ: HAPİS CEZASINI 6 AY ERTELEYECEĞİZ

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, tütünün Adıyaman ve çevre illerin en önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi. Aydın bu yasal düzenlemeyi, bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve paydaşları olanların da talebi olan kooperatifleşme üzerinden yaptıklarını ifade ederek, “En az 250 tütün üreticisi bir araya gelerek bir kooperatif kuracak ve üreticiler kendi ürettiği tütünü kooperatif üzerinden piyasaya gönderecek. Yani tütün kaçak olmaktan çıkıp yasal hale gelecek” dedi.

Daha önce 3 defa uzatılan yasal sürecin, son bir kez sağlıklı bir kooperatifleşme olabilmesi adına 6 ay daha ertelenmesi için ilgili bakanlıklarla yaptıkları müzakereler sonucunda bir kanaate vardıklarını aktaran Aydın, “İzinsiz tütün ticareti yapanlara ilişkin hapis cezasını en azından 6 ay daha 01 Ocak 2022 yılına ertelenmesi noktasında torba kanuna teklifimizi koyacağız ve bunu Meclisimizin takdirine sunacağız” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.