Tütün eylemleri 6 gündür hız kesmiyor

Foto: Diken

Üretici: “Bizi rantçılara boğdurmayın!”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan: “Üreticiye kelepçe vurulamaz, bu yasa kabul edilemez!”

Yetki belgesi düzenlemesine karşı Adıyaman’da 1 Temmuz’dan beri eylemde olan üreticiler, ‘Vergimizi verelim, tütünümüzü satalım, bizi rantçılara boğdurmayın’ dedi

Adıyamanlı tütün üreticileri ürünlerini kayıt altında ve tekelleşmeye kurban gitmeden satmak istediklerini söyledi.

Tütün üreticileri için 1 Temmuz’dan itibaren yetki belgesi zorunluluğu getirildi. Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklandı. Yeni düzenlemeye göre tütün taşınması için 250 üreticinin bir araya gelerek kooperatif kurması ve yetki belgesi alması gerekiyor. Belgesiz ticaret yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ndaki söz konusu düzenlemeye tepki gösteren Adıyamanlı tütün üreticileri, 1 Temmuz’da başladıkları eylemlerine devam ediyor.

Ulusal Kanal canlı yayınına katılan üreticiler taleplerini anlattı.

Tütün üreticisi Cebrail Bey, Adıyaman’ın yüzde 80’inin çiftçi olduğunu ve her birinin 1-2 dönüm tarlası olduğunu söyledi. Ürünlerinin ömrünün ambalaja gelmeyecek kadar kısa olduğunu ve işlenene kadar maliyetinin çok yükseleceğini ifade eden tütün üreticisi “Biz ekici üreticiler, kooperatifleşme geldiği zaman büyük fabrikalarla baş edemeyiz. Dışarıdan çok daha ucuza ithal edilir” dedi. Tütün üreticilerinden Ahmet Bey de tütünün Adıyaman’ın tek geçim kaynağı olduğunu vurguladı. Ahmet Bey “Öfkemizden konuşamıyoruz. Kimsenin ekmeğimizle oynamaya hakkı yok. Ürünlerime el kondu, bir sürü ceza verildi. Vergimizi verelim, tütünümüzü satalım” dedi.

Foto: Gıdahatti.com

‘ÜRETİCİYE KELEPÇE VURULAMAZ’

Başka bir tütün üreticisi de tepkisini şöyle dile getirdi: “Tütün bizim doktorumuz, öğretmenimiz, her şeyimiz. Şimdi yalan haberler yapıyorlar. Bizi kışkırtıcı gibi göstermeye çalışıyorlar. Ambulansa yol vermediğimiz gibi bir sürü yalan haber yapıyorlar. Fakat bunların hepsinin yalan olduğunun kanıtları var. Biz milliyetçi insanlarız, sadece tütünden ellerini çeksinler istiyoruz. Tütünden elinizi çekin, bizi rantçılara boğdurmayın!”

Tütün üreticileri Çelikhan’ın tek başına bir marka olduğunu ve tarlada yetiştirdikleri ürünü kendileri satmak istediklerini duyurdu. Üreticiler, yabancı firmaların raflara dizerek sattığı tütünü, korkudan tezgah altına koyarak satmak zorunda kaldıkları için tepkili olduklarını belirtti.

Bölgede üreticilerle buluşan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan, Adıyaman tütün üreticisinin yalnızca 4 gündür değil 2017’den beri bu düzenlemeye karşı ayakta olduğunu belirtti. Doğan üreticinin sürekli kelepçeyle tehdit edildiğini vurgulayarak “Korkutulan üretici artık isyan ediyor. Son çıkan kanun Adıyaman tütün üreticisi başta olmak üzere yaklaşık 20 ilin ürettiği bu ürüne yasak getiriyor. Oluşturulacak kooperatif dile hoş geliyor ancak üreticiyi de tüketiciyi de hançerliyor. Adıyaman’da ekonominin devamı tütüne bağlı çünkü neredeyse herkesin geçimi buraya bağlı. Üreticiye kelepçe vurulamaz, bu yasa kabul edilemez!” diye konuştu.

Not: Video; SosyalManşet

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.