Vali Arslantaş, merkez muhtarlarını dinledi

Seçildikleri köy ve mahallelerde, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu kamu hizmetlerinin en verimli ve etkin şekilde yürütülmesi için büyük bir özveriyle görev yapan muhtarlarla toplantılar yapmaya devam eden Vali Arslantaş, Bucak Çeltikçi, Tefenni ve Karamanlı İlçelerinde yaptığı Muhtar İstişare toplantılarının 5’incisini merkez mahalle ve köy muhtarları ile devam etti.

 İl Özel İdaresi Meclis Salonunda gerçekleşen toplantının başında Muhtarlara hitap eden Vali Arslantaş, Muhtarlarımızın yaptığı görevin maddi bir karşılığı olmayan, fedakârca yapılan bir gönül işi olduğunu vurgulayarak, 19 Ekim Muhtarlar Gününde yaptıkları bu toplantıda kıymetli Muhtarlarımızla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan toplantı, Vali Arslantaş’ın konuşmasıyla devam etti. Konuşmanın ardından Burdur’u bütün yönleriyle yansıtan kapsamlı Burdur İl Brifingi videosu seyredildi.

Toplantının istişare, değerlendirme ve soru cevaplar bölümünde Belediye Başkanlığından başlamak üzere, güvenlik birimleri, İl Özel İdaresi, kamu kurumlarının il yöneticileri tarafından sunumlar yapılarak, yürütülen çalışmalar ve kurum hizmetleri hakkında Muhtarlara sunum yapıldı.

Her sunumun ardından, o kurumun konusunu ilgilendiren konularda sorun ve talepleri olan muhtarlara söz veren Vali Arslantaş, birinci ağızdan muhtarları dinledi.

Toplantıda zaman sınırlaması olmadığı belirten Vali Arslantaş, dile getirilmedik, konuşulmadık hiç bir talebin, konunun kalmamasını isteyerek, mahallelerinde, köylerinde karşılaştıkları sorunlar varsa, vatandaşlar tarafından dile getirilen talepler varsa birinci ağızdan bu toplantıda etmelerini istedi.  

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:

“İlimizde bugün itibariyle 5’incisini yapacak olduğumuz Muhtarlar toplantımızı Muhtarlar Gününde yaparak sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ederek başlamak istiyorum sözlerime.

“Muhtarlar bizim köylerdeki ve mahallelerdeki elimiz ayağımız, gözümüz, kulağımız, konuşan dilimizdir. Mahallelimizin hem abisi, hem ablası, hem annesi, hem babası hem de kardeşidir. Muhtarlarımızın yaptığı görevin maddi bir karşılığı olmayan, fedakârca yapılan bir gönül işidir. Vazifenizi ifa ederken çektiğiniz zorlukların farkındayız. Özellikle tebligat konusunda, Muhtarlar Derneği Başkanımızla da bu konuyu konuştuk. Mahkemeden gelen tebligatların yerine ulaştırılması konusunda, ulaşılamayan vatandaşlarımızın hasbelkader bir şekilde mahallenizde, köyünüzde kayıtlı ama yıllardır kimsenin nerede olduğunu bilmediği insanların tebligatlarını getirip siz muhtarlara teslim ediyoruz. Günlü evraklar oluyor, hukuken de muhtarlarımızı sıkıntıya düşürdüğünü görüyoruz. Bunu çözebilmek için İller İdaresi Genel Müdürlüğümüzle koordineli bir çalışma başlattık. (Mekânsal Adres Kayıt Sistemi)

MAKS sisteminin muhtarlarımızın çoğunun indirmiş olduğunu aktif kullandığını görüyoruz. Bundan sonra size tebligat geldiğinde, eğer mahallede yoksa böyle bir kişinin varlığından kimsenin haberi yoksa tebligat imkânı kalmamışsa MAKS sisteminden bu şahıs mahallemizde fiilen bulunmamaktadır. Diye bir bilgi giriyorsunuz. Anında Emniyet ve Jandarma Teşkilatımız bunu görüyor. Yerinde ekiplerimiz kontrol ediyorlar ve tutacakları tutanakları nüfus müdürlüğümüze götürüyorlar. Nüfus Müdürlüğümüzdeki (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) MERSİS sisteminden sizin mahallenizde görünen ama fiilen bulunmayan bu vatandaşlarımızın kaydını düşüyor ve böylece ileride doğabilecek hukuki sorumluluklardan da sizleri kurtarmış oluyoruz. Bu çok önemli bir gelişme, yıllardır muhtarlarımızın başını ağrıtan, bir kısım arkadaşlarımızın mahkemelerde ifade vermek zorunda kaldıkları bir husustu. Mask sistemini indirmeyen arkadaşlarımızda sisteme bir şekilde dahil olsunlar. Valilik İdare Denetim Müdürlüğümüz, muhtarlar derneği başkanımız, il özel idaremiz, belediye başkanlığı bu konuda muhtarlara sonuna kadar yardımcı olacaklar.”  

Toplantıya Vali Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcısı Sedat Yıldırım, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, kurum müdürleri, merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir