Vali ikrar etti; Burdur eğitimde geriliyor

Vali Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un, Bucak’ta katıldığı “Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi” (BEKAP’ın) açılış töreninde yaptığı konuşmada, “eğitim kenti” olmasıyla övündüğümüz, LYS, YGS gibi sınavlarda sağladığımız yüksek başarı oranlarıyla öğündüğümüz Burdur’un eğitimde gerilediğini ifade etti. Bunu duyan BSTP Başkanı Kemal Arslan veryansın etti: “Eğitim kenti Burdur’un başarısızlığını ikrar eden Vali neden hala görevde tutulur?”

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un, Burdur ziyareti programının Bucak bölümünde katıldığı “Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi” (BEKAP’ın) açılış töreninde yaptığı konuşmada, “eğitim kenti” olmasıyla övündüğümüz, LYS, YGS gibi sınavlarda sağladığımız yüksek başarı oranlarıyla öğündüğümüz Burdur’un eğitimde gerilediğini belirtti. Bunu duyan Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP) Başkanı Kemal Arslan veryansın etti: “Eğitim kenti Burdur’un başarısızlığını ikrar eden Vali neden hala görevde tutulur?” dedi.

Vali Yılmaz, BEKAP açılış töreninde yaptığı konuşmada Burdur’daki eğitim seviyesiyle ilgili saptamasını şöyle ifade etmişti:

VALİ YILMAZ: “EĞİTİMDE GERİLEME VAR”

“Burdur eğitim kenti, bugün baktığınız zaman derslik başına düşen öğrenci sayımız ilimizde 17-18’dir. Türkiye ortalaması 24’tür. Burdur geneliyle ilgili ortalamamız Türkiye’nin altında. Eğitimde belli bir başarıyı yakalayan iliz, ancak bunu da söylemek istiyorum. Son yıllarda maalesef biraz geri gidiyoruz.”  

EĞİTİMDE NEREDEN NEREYE!

Bu açıklamayı, “vahim bir durum tespiti” olarak değerlendiren Arslan, “uzun yıllardır Eğitimdeki başarısı Türkiye’de örnek alınıp, eğitim görevlilerinin bir laboratuvar gibi incelemeye geldikleri ve çocuklarına iyi bir eğitim aldırabilmek için ailelerin Burdur’a taşındığı bir dönemden, çocuklarını tedavi ettirmek için ailelerin öğretmenlerince cinci hocalara yönlendirildiği bir döneme, bu gün eğitimde geri gidişin ilin valisi tarafından ikrar edildiği bir döneme gelinmiştir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

ARSLAN: EĞİTİMDEKİ GERİ GİDİŞİN

SORUMLULARI, İLİN VALİSİ, KURUMLARINI SAVUNAMAYAN BASİRETSİZ

BÜROKRATLAR VE SENDİKALARDAKİ DALKAVUKLUĞU MESLEK EDİNMİŞ YÖNETİCİLERİ

Burdur’un eğitim seviyesi ve kalitesindeki bu geri gidişin sorumlusu olarak da, “eğitim planlayıcılarına ve velilere sormadan öğle arasını 40 dakikaya indirerek çocukları aç bırakan, yaygın eğitimin önemini anlayamadığı sebebiyle Halk Eğitim kurslarını kapatan” Vali Yılmaz’ı ve “bu sorumsuz kişilere karşı kurumlarını savunmayan basiretsiz bürokratlar ve daha da kötüsü, sözde sivil toplum kuruluşlarının ve eğitim işkolundaki sendikaların dalkavukluğu meslek edinmiş yöneticileri”ni işaret etti.

BU DURUMDAN, SESSİZ DURAN BURDUR HALKI VE AK PARTİ YÖNETİMİ DE SORUMLUDUR

Kemal Arslan yazılı açıklamasını, “kısacası, atandıkları kenti bir hayvan terbiyecisi gibi yönetme eğilimleri gösteren yöneticilere ses çıkarmayan, Nazım Ustanın ‘koyun gibisin kardeşim’ diye tanımladığı Burdur halkı sorumludur. Tabi ki Şerif Yılmaz gibi bir Valiyi Burdur’a atayan ve halen görevde tutan AK Parti yönetimi sorumludur” diye son verdi.

Konuyu eğitim sendikaları temsilcilerine de sorduk. Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş başkanlarına telefonla ulaştık.

MÜJGAN AKŞİT: EĞİTİMDE GERİLEME SADECE BURDUR’DA DEĞİL, ÜLKE ÇAPINDA VAR

Eğitim Sen Şube Başkanı Müjgan Akşit, eğitimde özelleştirme süreci sebebiyle sadece Burdur’da değil ülke çapında eğitimin geri gidiş içinde bulunduğunu belirtti. Devlet okullarında bütün sosyal faaliyetlerin, kültürel etkinliklerin, sportif çalışmaların askıya alındığını, öğrencilerin tiyatro, folklor çalışmaları yapamadıklarını belirterek, geri gidişin kaçınılmaz bir süreç olarak yaşandığının altını çizdi.

ERKAN PUTGÜL’DEN CEVAP YOK!

Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül geri döneceğini söyledi; ancak geri dönüp görüş belirtmedi.

ORHAN AKIN, EĞİTİMDE GERİLEMENİN 4 ETKENİNE İŞARET ETTİ

Eğitim sendikacılığı konusunda başından beri işi sıkı VE ciddi tutan, bilinçli hareket etmekle dikkatleri üzerinde toplayan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Akın, “eğitim Burdur’da neden geri gidiyor?” başlığında toparladığı görüşlerini e-postayla iletti.

“Her konuda bilgi sahibi olduğunu iddia eden, aslında sürekli yazılı ve görüntülü medyada bağıran, sendikaları takip edemeyen, bu konuda sessizlikle suçladığı eğitim sendikalarını da hedef alan Tüketiciler Derneği başkanına da cevap olması”nı uman ve Vali Yılmaz’ın da saptadığı Burdur’da “eğitimin gerilemesi”nin sebeplerini 4 etkene bağlayan Orhan Akın, bu etkenleri eğitim emekçilerinin sürekli rahatsız edilmeleri ve yöneticilerinin durmadan değiştirilmeleri, siyasilerin sürekli eğitime müdahaleleri, eğitim sendikalarının karar süreçlerinden uzak tutulmaları ve eğitim sistemiyle yazboz tahtası gibi oynanması şeklinde ifade etti.

 

Akın şunları söyledi:

BAŞTA YÖNETİCİLER OLMAK ÜZERE

EĞİTİM EMEKÇİLERİNE SÜREKLİ MÜDAHALELER OLMAKTADIR

“Her şeyden önce eğitim toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Ya eğitim verensiniz, ya da eğitim alansınızdır. Eğitim çalışanları, başta Bakanlık yetkilileri olmak üzere herkes tarafından rahatsız edilmektedir. Eğitimde yönetici atamaları nasıl yapılmaktadır. Hiçbir kriter yoktur. Adamını bulan torpille idareci olarak atanmaktadır. Tombaladan isim çekerek atasanız daha başarılı olursunuz. Burdur’da 120 okul müdürü hiçbir sebep yokken görevden alınmıştır. Okullar huzur ortamı olmaktan uzaklaştırılmıştır.

SİYASİLER EĞİTİMDEN ELİNİ ÇEKMELİDİR

“Siyasiler eğitimden elini çekmelidir. Memur ve yardımcı hizmetler sınıfındaki kişileri dahi baskı ve zorunlu tayinle tehdit etmekten çekinmeyip, çalışanlar huzursuz edilmiştir. İlçelerde Eğitim yöneticileri sendikaya taraftar toplamaktan vaz geçip, eğitimin seviyesini artırmaya çalışmalıdırlar.

EĞİTİM SENDİKALARININ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ ALINMAMAKTADIR

“Eğitimin paydaşları olan sivil toplum kuruluşlarının her konuda görüşleri alınmalıdır. Başta ilin yöneticileri bu konuda şimdiye kadar ne yapmışlardır? Hangi sivil toplumunun eğitimle ilgili fikrini sormuştur? Merek ediyorum.

SİSTEM, GÜNÜBİRLİK KARARLARLA SÜREKLİ DEĞİŞTİRİLMEKTEDİR

“Günlük hezeyan ve masa başı alınan günübirlik kararlarla sınav sistemi değiştirilirse, şiddet gören eğitim çalışanları görmezden gelinip, birkaç münferit olayın sürekli gündemde tutarak eğitimcilerin itibarını zedeleyen haberler aslında Türkiye’nin geleceğini karalamaktadır. Eğitimci itibar kaybederse Burdur kaybeder, dolayısıyla ülke kaybeder.”

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir