Vali Yılmaz’ın “metal yorgunu” olduğu iddia edildi

Eski MHP, yeni İYİ Parti Meclis üyesi Yavuz Mehmet Kaya yazılı bir açıklama yaparak, 2017 yatırım programını değerlendirdi. Harcamaların gerçekleşme oranının yüzde 55 olduğunu iddia eden Kaya, “Burdur Valisi metal yorgunudur, iyi çalışmıyor” yorumunda bulundu.

Burdur Valilik sitesindeki Kamu yatırımları kategorisindeki bilgilerden hareket eden Meclis üyesi Yavuz Mehmet Kaya, 2017 yılında harcanmak üzere ilimize, toplam 344 proje için, 339 milyon 732 bin 442 lira ödenek ayrılmış olduğunu, bunun ancak 191 milyon 885 bin 163 lirasının harcandığının altını çizerek, harcamaların gerçekleşme oranının yüzde 55 civarında olduğuna vurgu yaptı. Kaya, “Vali Şerif Yılmaz emrindeki kurumlar 10 üzerinden 5,5’dan 6 alan, sınıfta kalmak ile geçmek arasında bocalayan bir öğrenci durumundadır. Atalarımız doğru söylemiş ‘At Sahibine Göre Kişner’” yorumunu yaptı.

İlimizin temel sorunlarından olan kaliteli içme suyu konusunda, “kireçsiz kaliteli su kaynağı arama çalışması olmadığı”ndan içme suyu bulunamadığını belirten Kaya, “mevcut içme suyu hat yenileme işinde gerçekleşme oranı”nın yüzde 20’de kaldığını, “yatırımlarda İller Bankası ödeneğinin yarısından fazlasını, Orman Bölge Müdürlüğü ise kendine ayrılan ödeneğin yüzde 66’sını kullanamadığı ilimizde, Doğa Koruma ve Milli Parklar, İl Afet Acil Durum, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlükleri kendilerine ayrılan ödeneği kullanmak nasip olmamıştır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kaya açıklamasının devamında şu görüşleri savundu:

“Devlet Demir Yolları ve Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ ödeneğin yaklaşık yüzde 50’sini kullanırken, göz bebeğimiz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 2017’de ayrılan 31,5 milyon TL’nin yüzde 29’unu, İl Özel İdaresi 6,4 milyon TL ile kendine ayrılan ödeneğin yüzde ancak 39’unu harcamıştır.               

“İl Sağlık Müdürlüğü 4 milyon 929 bin TL’lik ödeneğin yüzde 54’ünü, Çevre Şehircilik Müdürlüğü yüzde 89’unu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yüzde 84’ünü, özelleştirme kapsamına alınan Şeker Fabrikası ise 2 milyon 755 bin TL’lik ödeneğin yüzde 83’ünü ne yazık ki kullanamamıştır!”

“Vali Şerif Yılmaz’a Radevin verdiği Pozitif Vali ödülü maalesef yanlı bilgiler sonucu verilmiştir” diyen Kaya, bu ödülün iade edilmesi gerektiğini ileri sürdü. Burdur’un “döküldüğü”nü, “devlet yatırımlarından hak ettiği payı, beceriksizlik yüzünden kullanamadığı için çevre iller arasında geri kaldığı”nı ileri süren Kaya, “AKP iktidarında gelen ödenekleri kullanma konusunda, hassas davranmayan devletin temsilcisine, vekillerin biri sahip çıkarken diğerlerinin istemediği halk arasında yaygın olarak konuşulmaktadır. Başarı yola dikilen teneke tabela ile gelmez” diye ifade etti.

Kaya açıklamasını, “Başbakan ve İç İşleri Bakanı bu durumdan memnun mudur bilemem. Seçimde ittifak arayışında olan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise hiç de memnun olmayacağını düşünüyorum. Devletin verileri böyle anlaşılıyor ben demiyorum işte rakamlar. Bir de siz yorumlayınız Gadın Burdur’umu neden yerinde sayıyor?  Ne dersiniz? Başarılı Valileri ilimizde görmek dileği ile…” sözleriyle sonlandırdı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.