Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Buluşması başladı

Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşması, 25 ülkeden 70’i aşkın genç temsilcisinin katılımıyla İstanbul’da başladı.

Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Buluşması, 25 ülkeden 70’i aşkın genç temsilcisinin katılımıyla İstanbul’da başladı.

Programın birinci gününde İstanbul Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesinde büyük ve halka açık bir şölen yapılıyor. Vatan Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ve Venezüela Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, gençlik buluşmasının açılışında konuştu.

İstanbul Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezinde açılış şöleniyle başlayan program 19 Mart’ta Dünya Anti-emperyalist Gençlik Birliği’nin Kurultayı ile devam edecek. Yoğun tartışmaların olacağı bu iki günde terörden, eğitime, işsizlikten gelecek kaygısına pek çok güncel soruna çözümler aranacak. Gençler buluşmanın 3. ve 4. günlerinde ise (20-21 Mart) özel ziyaretler yapacak. 25 ülkenin gençliğine İstanbul’un turistik merkezlerini gezdirerek Türk kültürünü ve Türk tarihinin yansımalarını aktaracak.

Etkinliğe Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, Yönetmen Engin Ayça, Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan, Vatan Partisi MKK üyesi Hıdır Hokka, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arslan Kılıç, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, Ulusal Kanal programcısı Halil Nebiler, Şair Hüseyin Haydar, Venezuela Büyükelçisi ,Azerbaycan, Filistin, Libyalı gençler, Lübnanlı gençler, Nepal, Mısır, Pakistan, Rusya, Suriye, Sırbistanlı gençler, Sibon Bolivar’ın bugünkü temsilcileri Venezuela’nın gençleri, İranlı gençler, Şili’nin gençleri katıldı. Etkinliğe AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun mesaj gönderdiler.

Etkinlikte konuşma yapan WAYU Genel Sekreteri Elif İlhamoğlu şunları söyledi: “Gençliğin devrimler yapan dünyayı değiştiren geleceği yaratan gücünün ve iradesinin farkındayız. dünyanın dört bir ucundan gençler bağımsızlık özgürlük ve vatan mücadelelerine önderlik ediyoruz. cesaret bulduğumuz sırtımızı yasladığımız devrimci mirasımız var. Çin’in Mao Zedung’undan Hindistan’ın Gandhi’sinden, Türkiye’nin Mustafa Kemal’inden… ‘Bütün mazlumlar zalimleri bir gün mahvedecektir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten alıyoruz gücümüzü. Köklerimiz sağlam dallarımız güçlü. Emperyalizmi çökertme gayemiz güçlü. Mazlum milletlerin mücadelesi sonucunda çökmeye başlayan emperyalist, kapitalist sisteme ve çürümüş sisteme karşı yepyeni bir uygarlık modeli önümüzde duruyor.”

PERİNÇEK: YENİ BİR DÜNYA KURULUYOR

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Doğu Perinçek de yaptığı konuşmayla dünya gençlerine selam gönderdi.

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek şu ifadeleri kullandı: “

Yedi iklimden Türkiye’mize insan sıcaklığını getiren, devrimciliğini getiren gençlik örgütlerimizin değerli temsilcileri, Bolivar’ın devrimci ülkesinin sayın büyükelçisi, sayın belediye başkanımız, değerli konuklarımız hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yeni bir dünya kuruluyor. Himalaya Dağları’nın tepesindeki çobanlar duysun. Amazon ormanlarındaki çiftçiler duysun. Okyanus kıyılarındaki balıkçılar duysun yeni bir dünya kuruluyor ve siz devrimci gençler o yenidünyanın kurucuları olarak burada toplanıyorsunuz. size güveniyoruz dünyamızı gençleştireceksiniz. Amerikan emperyalizmi bitti. Amerika’nın kurmak istediği küreselleşme adını verdiği tek kutuplu dünya bitmiştir. İnsanların milli devletlerin halkların emekçilerin dünyasına doğru gidiyoruz. O dünya sizin ellerinizle gelecek. sizin ellerinizle insanlık o dünyaya kavuşacak. sizlere güveniyoruz. Burada insanları buluşturdunuz. Amerikan emperyalizmi bizler dinlere mezheplere ayırmak istedi ama büyük insanlık buna izin vermedi. Devletler bağımsızlık istiyor. Emekçi halklar devrim istiyor. İşte 20. yüzyılın başında mazlum denenler ezilenler artık insanlığın öncüsü olmuştur. Refahı, çağdaşlaşmayı dünün yoksulları temsil etmektedir. Yoksulluğun büyük gücünü bugün insanlık ispatlıyor. ve ön cephede Çini ile Hindistan’ı ile yükselen ekonomiler Irak’ıyla, Suriye’siyle, İran’ıyla, Rusya’sıyla ve Türkiye’siyle Batı Asya’nın devletleri savaşıyor. Atlantik sistemine Atlantik’ten başkaldıranlar Almanya batı Avrupa ayağa kalkmıştır. Biz Türk milleti olarak yine ön cephedeyiz. Aynı Sakarya’da Dumlupınar’da olduğu gibi ön cephede savaşıyoruz. Bütün mazlum milletler namına savaşıyoruz. Suriye’mize İran’ımıza Rusya’mıza ve Afrin’e Mehmetçiğimize selam gönderiyoruz.

Gençler 1968 gençlik hareketinin genel başkanı olarak size 50 yıl sonra Türkiye’nin geleceğini emanet ediyoruz. İnsanlığın geleceği sizlerin elindedir. Ben 50 yıl önceki genel başkan olarak size güveniyoruz ve yarınları yaratacağınızı biliyoruz. Okyanustan öte kardeşlerimize dağların ırmakların ötesindeki kardeşlerimize yürekten zafer diliyoruz. Gençler size zaferler yakışıyor.

Bütün insanlık bilmelidir; Suriye’nin bütünlüğü bizim bütünlüğümüzdür. Onların güvenliği Irak’ın güvenliği, Çin’in ve bütün Dünya’nın güvenliğidir. Suriye’nin kahramanlarına buradan selam gönderiyoruz. Bu yeni uygarlığın anahtar kavramı paylaşmaktır. Üretimini adil bir şekilde paylaşan aydınlık bir dünya için üretiyoruz. Emperyalizm mahv ve perişan olacak bireycilik bitecek toplumculuk kurulacak kamucu bir dünya kurulacak. Orta Çağ’a, Eski Orta Çağ gibi yıkılacak tahtları devrilecek. İnsanlığın özgür halkçı dünyası kurulacak. 1968 gençlik hareketinin genel başkanı olarak size 50 yıl sonra Türkiye’nin geleceğini emanet ediyoruz. Türkiye’nin ve insanlığın geleceği sizin ellerinizdedir. size güveniyoruz ve yarınları yaratacağınızı biliyoruz. Çöllerin ötesindeki ırmakların ötesindeki gençlerimize zaferler diliyoruz. gençler, size zaferler yakışıyor.

Daha sonra konuşmasını gerçekleştiren Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu şunları söyledi: “Böylesine büyük ve anlamlı buluşmaya ev sahipliği yapmaktan büyük gurur ve onur duyuyoruz. Sizleri aynı zamanda Tıbbiyeli olarak, Abdülhamit istibdadına karşı savaşan İbrahim Temolar olarak selamlıyorum. Sivas Kongresi’nde, ‘Mandacılık kabul edilemez’ diyen Tıbbiyeli Hikmet olarak selamlıyorum. Milli mücadeleyi örgütleyen Müdafa-i Hukuk Cemiyeti adına, cephede milli mücadele savaşı veren Kuvayı Milliye’ciler adına selamlıyorum.

Buraya gelmeden önce Bakırköy mezarlığındaydık. Şehitler Haftası adına şehitlerimizi ziyaret ettik. Çanakkale’den Afrin’e bu vatan topraklarını savunan askerlerimizi şükran ve hasretle anıyorum. Bakırköy’ün tarihimizde çok önemli yeri var. 31 Mart gerici ayaklanmasına karşı Mahmut Şevket Paşa ve harekât ordusunun bulunduğu yerdeyiz. Gericiliğe karşı buradan harekete geçen Mustafa Kemal ve hareket ordusunu da buradan selamlıyorum.

Hepimize bir kez daha Çanakkale savaşının 103. yılı kutlu olsun. 100 yıl önce olduğu gibi ne yazık ki emperyalist tehdidin altındayız. Geçmişte olduğu gibi bugün de emperyalistler BOP’u hayata geçirmek iiçin toprak bütünlüğünü de değiştirerek bir kukla devlet kurma hayali peşindeler. Demokrasi ve insan hakları söylemleriyle geldiler. Geçmişte olduğu gibi feodal aşiret artıkları, geçmişte olduğu gibi Damat Feritler gibi onlarla işbirliği içinde geldiler. Samimiyetle antiemperyalist mücadelesinin verirken uyarıyoruz BOP ile emperyalizmle mücadele verenlerden samimiyet beklenemez. Antiemperyalist olmak ancak kamucu, halkçı, aydınlanmacı, devrimci yurtsever sizlerle olur. Gerçek anlamda antiemperyalist olanlar, ‘Ya istiklal ya ölüm diyen’ Nazım Hikmetler gibi insanlarla olmuştur. Canını hiçe sayan Uğur Mumcularla olmuştur. Bu ülkede antiemperyalist olmak 6. filoyu denize döken Denizlerle olmuştur. Tam bağımsızlık, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen Mustafa Kemallerle olmuştur. Bu salonda vatanı için canının hiçe sayacak TGB’nin antiemperyalist gençleri var. Sizleri görerek bu ülkeye olan inancımızı çoğaltıyoruz. Bir kez daha sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum ve antiemperyalist mücadelenizin önünde saygıyla eğiliyorum.

Avukat Faik Işık da etkinliğin konuşmacılarından. Işık, konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminin Doğu Perinçek gibi siyasetçilerin çabasıyla engellendiğini söyledi. 15 Temmuz’un NATO’cu darbe girişimi olduğunu söyleyen Işık, Türkiye’deki NATO üslerine tepki gösterdi. Işık, şunları söyledi:

Böyle bir pazar günü gezmek eğlenmek varken buraya gelenler insanlara ıslık çalıyor ise siz kendinizi alkışlayın. 4 buçuk milyar yaşındaki bu küçücük dünyada bir ateş böceğinin yanıp söndüğü o kısa süre kadar hayatta olduğumuz sürede buna isyan edenlere ‘deli’ diyorlarsa bize deli desinler biz deli olalım. Asalet ve soyluluğun temeli erdemden başka bir şey olmalı mı. TGB kadar meraklı, etkin dünyanın her yanında diyaloğa açık bir grup yok. Bizim uluslararası konuklarımız var benzer sorunlarla karşı karşıyalar. bu sorunlar çerçevesinde ortak çözümler üreterek umarım ayrılmış olurlar. daha çok tüketim daha çok statü sorunu daha çok beğenilme isteği. ben burada gerçeği arayan ve çözüm üretme isteğinde olan bir TGB görüyorum. Hepimiz bir çelişki içindeyiz çünkü kendi ihtiyaçlarımız ve dünyanın bize sunduğu şeyler var. Bu düşüncelerle dünyaya bir şey anlatamazsınız çünkü raf ömrü bitti.

Modern endüstriye yeni bir çip üretti yeni bir öçalışan kitlesi üretti. Yeni bir proletarya üretti. kendi Meclisi bombalanmış bir ulusuz biz. Amerikancı, NATO’cu, FETÖ’üler kendi parasını verdiğimiz tanklarla bizi bombaladılar. bütün mazlum milletlerin derdini biliyoruz. O gece 23.30’da biz şunu konuşuyorduk. Başbakana, Cumhurbaşkanına, Genelkurmaya ve Kuvvet Komutanlarına ulaşılamıyordu. Öyle bir gecede Doğu Perinçek açıklama yaptı. Biz en sonunda bu emperyalist kalkışmayı yok edeceğiz dedik. Bunlar işgal ordusu değildi, üstüne Türk ordusu armasını taktırdığımız alçaklardı. Bunları yapanların hepsi Rocket Force, NATO’ya bağlı çevik kuvvetleri. şu küçük dünyada nasıl bir insanlık olabilir sorusunu erdemden kaynaklı bir asalet nasıl olabilir sorusunu ortaya koymanızı istiyorum.

İŞTE ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.