Valilik, 2017 eylem kararlarına gelen eleştirilerden ders çıkarmış!

Burdur valiliği, 2018 yılı “toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhları ile çağrı ve propaganda araçlarının asılması gereken yerler” saptamasını ilan etti. Buna göre, 2017 yasakları ortadan kaldırılmış.

Burdur Valiliğinin 2018 yılı eylem mekânları saptamasının, 2017 yılındaki yasakçı kararlara gelen şiddetli kamuoyu eleştirilerinin ışığında hazırlandığını gösteren işaretlerle dolu olduğu belirtildi.

Geçen yıl Valiliğin eylem mekânları kararını çeşitli kitle örgütü ve siyasi parti temsilcilerine sorduk.

Genel kanının, basın açıklamaları vb eylemlerin ancak Hayvan Pazarında yapılmasına imkân verir durumda olduğu, bu kararların, kamuoyunun zihnine yasakçı bir karar olarak geçtiği yönündeydi.

Bu yıl Burdur Valiliği, 2018 yılında yapılacak olan toplantı yerlerini Cumhuriyet meydanı ile Demokrasi ve Özgürlük Meydanı olarak belirlediğini, gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhları için de, toplantının Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması halinde, Mobil kavşağından başlayıp Gazi Caddesi’ni takiben Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacağı, toplantının Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda yapılması halinde, Belediye Konferans ve Sergi Salonu önünden başlayıp, Yunus Emre Caddesi’ni takiben Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda son bulacağını açıkladı.

Çağrı ve Propaganda araçlarının asılması gereken yerler ise toplantı gün ve saatleri ile sınırlı kalmak kaydıyla toplantı yeri ile yürüyüş güzergahlarındaki uygun yerler olarak tespit edildiği belirtildi.

 

Bu Haberi Paylaş

Yeni Yorum Yapıldı “Valilik, 2017 eylem kararlarına gelen eleştirilerden ders çıkarmış!”

  1. …/9/2017 Tarih ve 2017/4 sayılı Valilik Kararı ile Burdur Halkının özgürlüklerine getirilen yasaklamaya 27.9.2017 tarihli basın açıklamamızla karşı çıkan tek STÖ olduğumuz ve bu açıklamayı yayınlayan tek yayın olarak Kıvılcım Haberi kutluyor, bu tavrınızın ilimiz basın-yayın kuruluşlarına örnek olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir