“Valilik, Meclis kararına müdahale edemez”

Dün yeni Eğitim Haftası etkinliklerinin Türkiye Yardım Sevenler Derneği İlkokulu ve Ortaokulu bahçesindeki bölümünde öğrenci ve velilerin önünde, okullarda yapılan düğünlerden 65 lira temizlik payı alınmasına yönelik Belediye Meclis kararını ve Başkan Ercengiz’i hedef alan Vali Yılmaz’a ilk tepki, Burdur CHP İl Başkanı Barış Ayten’den geldi. Başkan Ayten, “ne Valilik makamı seçilmiş Belediye Meclisi’nin üstünde bir makamdır ne de müdahale yetkisi veya görevi vardır” dedi.

KıvılcımHaber olarak Valilik sitesinden ve ilgili şahıslardan alınan bilgilere dayanarak haberleştirdiğimiz, (HABER İÇİN TIKLAYINIZ) Türkiye Yardım Sevenler Derneği İlkokulu ve Ortaokulu’ndaki Eğitim haftası etkinliğinde konuşan Vali Şerif Yılmaz’ın, okullarda yapılan düğünlerden 65 lira temizlik payı alınmasına yönelik Belediye Meclis kararını ve Başkan Ercengiz’i hedef almasına CHP İl Başkanı Barış Ayten sert tepki gösterdi. “Vali Yılmaz’ın Belediye Meclis kararlarına müdahale hakkı yoktur” dedi.

İşte Başkan Ayten’in açıklaması!

Kıymetli Basın Mensupları, Değerli Burdur Halkı;

Bildiğiniz üzere 2017/ 2018 Eğitim ve Öğretim yılımızın açılışını gerçekleştirdik ve çocuklarımızın ilk gün heyecanına ortak olduk.

VALİ YILMAZ İLKÖĞRETİM

HAFTASI’NDAKİ KONUŞMASINI HÜKÜMET İCRAATLARINA AYIRMIŞTIR

Yapılan açılış töreninde Sayın Vali maalesef konuşmasını hükümet icraatlarına ayırarak bizleri derinden üzmüştür. Yapmış olduğu konuşmasında Belediye Başkanımızı ise hedef almıştır.

2 Ağustos 2017 tarihli Burdur Belediyesi Meclisi’nde okul bahçelerinde yapılan düğünlerin temizliği belli bir bedelle toplanması oy çokluğu ile karar altına alınmıştır. Bu kararın temel gerekçesi okul bahçelerinin kiraya verilerek ticari hale döndürülmesi ve burada yapılan hizmetin neticesinde ortaya çıkan çöpün de Burdur Belediyesi tarafından ek bir maliyetle taşınması söz konusudur. Özellikle son dönemde kent merkezinde tüm okul bahçelerinde düğün yapılmış olması Temizlik İşleri Müdürlüğü’müzün yükünü arttırmıştır. Bu nedenle Burdur Belediyesi’ne hem ekonomik hem de iş yükü getiren bu karar, Burdur Belediye Meclisi’nde görüşülerek karara bağlanmıştır.

NE VALİLİK MAKAMI SEÇİLMİŞ BELEDİYE MECLİSİ’NİN

ÜSTÜNDE BİR MAKAMDIR NE DE MÜDAHALE YETKİSİ VEYA GÖREVİ VARDIR

Belediye Meclisi’nce alınan kararlar Burdur Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğü’ne iletildiği andan itibaren yürürlüğe girmektedir. 5393 sayılı yasayla Valiliğin üzerinde tartışıp görüş beyan edebileceği Belediye Meclisi gündem maddeleri kanunda açıkça belirtilmiştir. Yasaya göre, Meclis’in aldığı kararlar kişiler tarafından hukuka taşınabilir. Ne Valilik makamı seçilmiş Belediye Meclisi’nin üstünde bir makamdır ne de müdahale yetkisi veya görevi vardır.

VALİ, DAHA ÖNCE OKULLARDAKİ DÜĞÜN PARALARINI

KANTİNCİLERİN CEBE İNDİRMESİNE MÜSAADE EDEREK SUÇ İŞLEMEMİŞ MİDİR?

Sayın Vali’nin konuşması esnasında daha önceleri bunları kantincilerin cebine indirdiğini söylemesi bu konuda bir suç işlendiği hakkında bilgisi olduğunun kanıtıdır. Bu konuda herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı merak konusudur. Eğer ortada bir suç varsa ve bununla ilgili işlem yapıldıysa ne tür bir işlem yapıldığı kamuoyuna açıklanmalıdır. Eğer ki işlem yapılmadıysa suça göz yummak görevi kötüye kullanmak değil midir?

RAMAZAN AYINDA OKUL BAHÇELERİNDE BURDUR

BELEDİYESİ’NİN İFTAR YEMEĞİ VERMESİNİ ENGELLEYEN VALİ, YAZ

BOYUNCA DA DÜĞÜNLERE KİRAYA VEREREK SİYASİ BİR TASARRUFTA BULUNMUŞTUR.

Ramazan ayında okul bahçelerinin kullanımıyla ilgili Burdur Belediyesi’ne kısıtlama getiren Sayın Vali, okul bahçelerini yaz boyunca düğün yapılmasına izin vermiştir. Bu yapılan haksız uygulama siyasi bir tasarrufun göstergesidir.

VALİ SİYASETE SOYUNMAKTA; İKTİDAR PARTİSİNDEKİ

ÖZÇELİK VE PETEK YARIŞINA VALİ’NİN DE KATILACAĞI GÖRÜNMEKTEDİR

2014’te olduğu gibi 2019 seçimleri öncesinde siyasete soyunan Sayın Vali, iktidar partisine yeşil ışık yakmaktadır. İktidar partisinden Bayram Özçelik ve Reşat Petek yarışına bir de Sayın Vali’nin de dâhil olacağı görülmektedir.

VALİLİK, HANGİ BELEDİYE HİZMETİNİ GÖRMÜŞTÜR?

Geçtiğimiz günlerde ortada bir şey yokken Sayın Vali kendi başına çıkıp “Valiliğimizde en az Belediye kadar şehir merkezinde hizmet vermektedir” şeklinde talihsiz bir açıklama yapmıştır. Acaba bugüne kadar Burdur Valiliği’nin Burdur’a ne gibi bir hizmeti olmuştur? İçme suyunu mu getirmiştir, çöp mü toplamıştır, yoksa asfalt döküp kaldırım mı yapmıştır?

BAŞKAN ERCENGİZ’E SATAŞMAK, FETHİYE KARAYOLU

VE YÜZME HAVUZUNDAKİ BECERİKSİZLİKLERİNİ KAMUFLE ETME ÇABASIDIR

Bu açıklama Fethiye Karayolu’ndaki becerisizliklerini, yüzme havuzundaki becerisizliklerini kamufle etmek adına Belediye Başkanı’mıza sataşarak prim yapma çabasıdır.  Burdur halkının sevgisiyle bu göreve layık görülen Belediye Başkanı’mız gece gündüz demeden çalışmaktadır. Takdir Burdur halkınındır. Burdur halkı başarılı Belediye Başkanı’na her sahip çıkmıştır, sahip çıkmaya da devam edecektir.

Not: Ara başlıklar okunma ve kavrama kolaylığı sağlanması amacıyla tarafımızdan konmuştur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir