Valilik’ten halka bilgilendirme

Burdur valiliği, “içinde bulunduğumuz bu hassas süreçte vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz” başlıklı bir bilgilendirme açıklaması yapıldı.

İşte o açıklama!

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda Devletimiz tarafından tüm yönleriyle ele alınarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla uygulamaya konulan tedbirler, Ülkemiz genelinde olduğu gibi, Valiliğimiz koordinesinde ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından, görev yapan personelimizin büyük emek ve gayretleriyle hayata geçirilmeye devam ediyor.

Bu hassas süreçte, yine Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda üzerinde durduğumuz en önemli konuların başında, yaş sınırı ve kronik rahatsızlıkları dolayısıyla dışarı çıkmaları kısıtlanan vatandaşlarımız başta olmak üzere, alınan tedbirler kapsamında bazı işyerlerinin kısmen çalışması, bazılarının ise faaliyetlerinin tamamıyla durdurulmasını içeren, günlük ve ekonomik hayatı etkileyen kararlardan dolayı vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için yürütülen çalışmalardır.

Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığımız tarafından gönderilen genelge doğrultusunda İlimizde Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımız tarafından oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grupları” ilk andan itibaren vatandaşlarımızın yanlarında olmaya devam ediyor. 112 Acil Çağrı Sistemi üzerinden başvuruların alındığı uygulama başarılı şekilde sürüyor.

İl Merkezinde 17 araç, 66 personel, İlçelerimizde 76 araç, 248 personelden oluşan Vefa Sosyal Destek Grupları, İlimiz genelinde evlerinden çıkmaları kısıtlanan vatandaşlarımız tarafından yapılan talepleri karşılıyor. Bugüne kadar, İl merkezinden yapılan 1.868 talebin tamamı, İlçelerimizden yapılan 6.818 talebin 6.806’sı karşılanmıştır. Taleplerin dağılımı 2.516 gıda, 4.314 sağlık ve 1.806 diğer ihtiyaçlar şeklindedir.

Vefa Sosyal Destek Grupları Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızın koordinesi altında başta kolluk birimleri, yerel yönetimler, AFAD ile diğer kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, kamu hizmeti yürüten bütün kuruluşların uyum içerisinde bir takım olarak koordinasyon dâhilinde hareket etmelerini sağlamak üzere oluşturulmuştur. Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan çok kıymetli büyüklerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere toplumumuza birlik ve dayanışma ruhunun en güzel örneklerini sunan Vefa Grupları içerisinde İlimiz genelindeki bütün Belediyeler de yer almaktadır. Buradaki amaç, toplumumuzun en özen gösterilmesi gereken kesimlerine yönelik olarak yürütülecek bu önemli destek çalışmasının bütünlük içinde, iyi bir organizasyonla ve özenli şekilde gerçekleştirilmesi, ihtiyaçlarının karşılanması ve yardımların ulaştırılmasında koordinasyon içerisinde hareket edilmesidir. Valiliğimiz bu koordinasyonun sağlanması konusunda İl genelinde gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır.

Vefa Grubu çalışmalarının yanı sıra, içinde bulunduğumuz süreçte işlerinden ayrılmak zorunda kalan, işyerlerini kısmi veya tamamıyla kapatmak zorunda kalan vatandaşlarımıza da İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapılmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda, 13 Mart – 9 Nisan 2020 tarihleri arasında Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından 246 aileye toplam 115.000 TL nakdi yardım, 320 aileye gıda yardımı yapılmıştır. Ayrıca yardıma muhtaç 800 aileye gıda yardımı ve 300 aileye (120 ton) kömür yardımı gerçekleştirilmiştir. İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız tarafından da bu kapsamda 614 aileye toplam 269.000 TL nakdi ve 869 aileye gıda yardımında bulunulmuştur.

Bu süreçte ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında dar gelirli vatandaşlarımıza yapılan 1.000 TL tutarındaki yardımlar kolluk personelimiz tarafından 1-5 Nisan tarihleri arasında İl Merkezinde 1.176 kişi ve İlçelerde 3.710 kişi olmak üzere toplam 4.886 kişiye evlerinde teslim edilmiştir.

“Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 2. Faz Ödemesi kapsamında da, maddi sıkıntı içinde olan vatandaşlarımıza kişi başı 1.000 TL olarak 10 Nisan itibarıyla İl Merkezinde 1.791, ilçelerimizde 3.903 kişiye yardım ödemesi yine evlerinde yapılacaktır.

Maddi ve ayni yardımların yanında İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz “Covid-19 Psikososyal Destek Hattının” yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen 47 Rehber Öğretmenimiz, merkeze bağlı mahalle ve köylerimizde tespit edilen 65 yaş ve üstü evde tek başına yaşayan vatandaşlarımıza ulaşarak psikososyal destek sağlamakta, herhangi bir ihtiyaçları olup olmadıklarını sormaktadır. Ayrıca sınıf ve rehber öğretmenlerimiz aracılığı ile il genelinde yaklaşık 40 bin veliyle görüşülerek, gerek uzaktan eğitim, gerekse süreçle ilgili herhangi bir sıkıntılarının olup olmadığı yönünde görüşmeler yapılmış, sosyal izolasyon konusunda bilgilendirilmiştir. Bu görüşmelerde aynı zamanda yardıma ihtiyacı olan velilerimiz tespit edilerek gerekli yardımlar sağlanmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla ülke genelinde başlatılan, gösterilen birlik beraberlikle manevi boyutunun anlamlı olduğu “Milli Dayanışma Kampanyasına” açılan banka hesapları üzerinden nakit bağış ve SMS ile katılımlar devam etmektedir.

Valiliğimizin, bağlı bütün kurum ve kuruluşlarıyla birlikte İl genelinde vatandaşlarımıza yönelik her türlü sosyal destek ve yardım hizmetini en kapsamlı ve hızlı şekilde sürdürmekte olduğunu belirten Valimiz Hasan ŞILDAK “Özenle ve personelimizin üstün gayreti, büyük fedakârlığı ile yürütülen çalışmalara katılarak destek veren bütün kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir