“Var gücümüzle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını destekliyoruz”

Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir, Batı ve ABD destekli Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik son saldırısına karşı “Türk Milleti her zaman olduğu gibi kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındadır. Türkiye tüm gücüyle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını desteklemektedir” dedi.

Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir, yaptığı yazılı açıklamada “bir süredir sınır hattında provokasyonlarını sürdüren Ermenistan, kardeş ülke Azerbaycan’ın topraklarına yönelik geniş kapsamlı saldırılar düzenlemiştir. Saldırıda Azerbaycan mevzileriyle birlikte sivil yerleşimler de vurulmuştur. Erivan’a gerekli askeri yanıtın verildiği bu saldırıda, Azerbaycan halkı vatandaşlarını kaybetmiştir, yaralılar vardır. Ermenistan’ın saldırısını şiddetle kınıyor, Azerbaycan halkına başsağlığı diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye, kardeş olarak gördüğü Azerbaycan’ın her zaman olduğu gibi bugün de yanındadır. Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü hedef alan bütün girişimlerinin ve kışkırtıcılıklarının karşısındayız. Bütün gücümüzle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını destekliyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki bu süreç, Karabağ’daki işgalin de sona ermesiyle Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanacaktır” dedi.

ERMENİSTAN’IN SALDIRGANLIĞININ AMACI

Erivan’ın kışkırtmalarının, ABD’nin bölgeyi kargaşaya sürükleme tertipleriyle ilişkili olduğunu kaydeden Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir, “Ermenistan’ın bu saldırısı yalnızca Azerbaycan’a karşı değil, bölge ülkelerinin barış ve dostluk içinde yaşamasına karşı büyük bir kışkırtıcılık ve tehdittir. Erivan’ın bu siyaseti, Karadeniz- Hazar Denizi- Umman Denizi– Doğu Akdeniz hattında istikrarsızlık isteyen ABD’nin, politikalarından, tertiplerinden bağımsız değildir. Ermenistan’ın saldırılarındaki cesaretin kaynağını da burada aramak gerekir. Ermenistan’daki Paşinyan hükümetinin göreve gelir gelmez Rusya’ya mesafeli, Amerikancı ve AB yanlısı siyasetler izlemesi de bu noktada anlam kazanmaktadır. Ermenistan yönetiminin Atlantik’e yakınlaşırken saldırganlığını artırması bölge için ciddi bir mesajdır. Bölge ülkelerinin barış içinde yaşamasına karşı Amerikan merkezli ortak tehdidin engellenmesi de ortak bir stratejiyle mümkündür. Bölgemizdeki Batı Asya ülkelerinin, özellikle Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve KKTC’nin aralarındaki stratejik işbirliği çok önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

AZERBAYCAN’I VE BÜTÜN BÖLGEYİ KURTARACAK PLAN: KARADENİZ – AKDENİZ DOSTLUK VE BARIŞ PLANI

Başkan Şimşir’in açıklamasının devamında, sorunun bölgesel düzeyde nasıl çözüme kavuşturulacağı da anlatıldı. Bu konuda, “Partimizin geçen Haziran ayında oluşturduğu Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı, bu stratejiye uygun çözümü ortaya koymuştur” diyen Başkan Şimşir, “sorunlara bütünsel yaklaşan barış ve dostluk planı, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün de garantisidir. Planın en önemli maddelerinden biri, Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona erdirilmesi için bölge ülkelerinin inisiyatif almasıdır. Planın altıncı maddesi şöyledir: ‘Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı olan Karabağ’daki işgaline son verilmesi için bölge devletleri ağırlıklarını koymalı ve Azerbaycan’ın vatan bütünlüğü sağlanmalıdır.’ Rusya’nın Karabağ işgaline karşı Azerbaycan’dan yana tavır koyması sorunun çözümünde belirleyicidir. Planın diğer önemli maddesi, Türkiye’nin de Kırım’ın Rusya toprağı olduğunu kabul etmesidir. Bu adım hem Türkiye – Rusya arasındaki stratejik ilişkileri ilerletmek hem de Karadeniz’de barışı garantilemek için çok önemlidir. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bölge ve dünya devletleri tarafından tanınması da planda yer alan diğer kritik çözümdür. Bu karşılıklı tanınma, başta Türkiye ve Rusya olmak üzere, bölge ülkelerine ABD’ye karşı stratejik üstünlükler sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

PLAN BÖLGE ÜLKELERİNİN GÜNDEMİNDE

Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı’nın, Rusya ve İran’dan başlayarak bölge ülkelerinin değerlendirmesine sunulduğunu, bu ülkelerden destek ve ilgi görmeye başladığını belirten Başkan Şimşir açıklamasına, “Vatan Partisi, Azerbaycan’ı işgalden ve sınır tehditlerinden kurtaracak, bölgemize kalıcı barış ve huzur getirecek çözümler için çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.