Ulusal Süt Konseyi (USK’den) tepki istifası, üreticinin sesidir

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yazılı bir açıklama yaparak, yılsonu enflasyonunun yüksek çıkmasına neden olacağı endişesiyle çiğ süt referans fiyatının artırılmamasının üreticinin belini büktüğünü söyledi. Milletvekili Gürer, “Enflasyon artışında günah keçisi süt üreticisi mi?” diyerek tepki gösterdi.

Yem fiyatları 10 ayda yüzde 20 artarken, çiğ süt fiyatının yerinde saymasının, pandemi koşullarına rağmen üretim yapmaya çalışan süt üreticilerini derinden yaraladığını belirten Ömer Fethi Gürer, “iktidar, çiğ süt referans fiyatının artırılmasını engelleyerek, süt üreticisini mağduriyetlerini katlıyor” dedi.

Çiğ süt fiyatlarının artırılmaması için AKP iktidarının Ulusal Süt Konseyi’nin üzerinde baskı oluşturduğunu belirten Ömer Fethi Gürer, “Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kemal Özcan’ın Konsey’den istifa etmesi bu bağlamda önemli bir gelişmedir. Açıklamasında sanayicinin üreticiye zorunlu yem dayatmasının da dikkate değer bir iddia” olduğunu söyledi.

YEME YÜZDE 20, ÇİĞ SÜTE SIFIR ZAM

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatını 2.30 TL olarak açıkladığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aradan geçen 10 aylık süre zarfında sadece yem fiyatlarına yüzde 20 zam geldiğini dikkat çekti.  Ulusal Süt Konseyi toplantısında fiyat ayarlaması beklenirken fiyat değişmemesinin büyük tepki yarattığını söyledi.

SÜT ÜRETİCİSİ 3 TL İSTİYOR

Yem haricindeki ahır giderleri, veteriner hizmetleri ve bakımı gibi diğer girdiler de hesaplandığında, maliyet artışının yüzde 50’lere vardığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “bir taraftan artan maliyetler, diğer yandan pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklarla mücadele eden süt üreticileri, en azından girdi fiyatlarındaki artış dikkate alınarak, çiğ süt referans fiyatının 3 TL’ye çıkarılmasını  beklemektedir. Ulusal Süt Konseyi, başkanlığın baskılaması ile zor koşullarda üretim yapan süt üreticisinin taleplerine kulak tıkamıştır” şeklinde konuştu.

ENFLASYONUN DÜŞMESİ SÜTE BAĞLIYSA VAY ÜLKENİN HALİNE!

Çiğ süt referans artış fiyatlarının, yılsonu enflasyonunun yüksek çıkmasına neden olacağı gerekçesiyle açıklanmadığı yönündeki iddialara da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “genel kanı iktidarın çiğ süt fiyatının artışını engelleyerek, enflasyon rakamlarını düşük tutmayı hedeflediğidir. AKP iktidarı, bu tavrıyla üreticiyi, tüketiciyi korumak ve desteklemek şöyle dursun, onları enflasyon artışının günah keçisi ilan etmekten de geri kalmamaktadır. Çiğ süt fiyatıyla enflasyon artıyorsa vay bu ülkenin haline!” ifadelerini kullandı.

YEM FİYATLARI KONTROL ALTINA ALINMALI

17 milyondan fazla sığır, 185 bin manda ve 48 milyon civarında küçükbaş hayvan varlığına sahip olan ülkemizde yıllık 23 milyon tona yakın süt üretiminin yapıldığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “döviz artışı ve yem ham maddesi ithalata bağlı olduğu için fiyatları önemli ölçüde etkiledi. Üreticiye yeterli destek verilmiyor. Üreteni, işleyip pazara sunanı ve tüketeni, bir ürün için dert yanıyorsa orada ilk düğmenin yanlış iliklenmiş olmasının etkisi var. Burada esas olması gereken üretimi sağlayan hayvan sahibinin girdi fiyatlarını düşürüp maliyeti düşük kılmaktır. Bunu sağlamakta mevcut Cumhurbaşkanlığı yönetiminin görevidir. Özellikle yem fiyatları mutlak surette kontrol altına alınmalıdır, İktidar yalnız çiğ süt fiyatını engelleyerek süt sektörünün sorunlarını yok sayamaz aksine bu sorunları artırır. Türkiye’de süt/ yem paritesi, süt fiyatı kesif yem fiyatına bölünerek hesaplanmaktadır. Süt üreticisi gelir, gider hesabını buna göre yapmaktadır. Türkiye’de süt/ kesif yem paritesi yıllardır 1,5’in altında kalmakta olup 1,2 civarındadır. Süt fiyatı/ yem paritesinin en az 1,5 olarak belirlenmelidir. Koşullara göre fiyat düzenli izlenip üretici desteklenmelidir” dedi.

HAKLI İSTİFA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden sorunları 10 maddede özetleyerek, Ulusal Süt Konseyi’ni duyarsızlık, işlevsizlik, sanayiciyi kollayıcılık, üreticiyi yok sayıcılıkla suçlayarak istifa eden Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kemal Özcan’ın haklı bir tepki ile istifasının dikkate alınmasını istedi. Süt de yaşanan sorunların istifa dilekçesine yansıdığına dikkat çekti.

İSTİFASININ GEREKÇELERİ…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan istifasında, Ulusal Süt Konseyi mevcut anlayış ve işleyişi ile etkisiz bir “danışma kurulu” kimliğinden sıyrılmadığını, yapılan az sayıda öneri ve uyarının bile muhataplarınca dikkate alınmadığı, Konseyin herhangi bir yaptırım gücü olmadığı ve Konsey genellikle sanayi kesimini kayırıcı kararlar aldığı, üretici çıkarlarını korumaktan uzak olduğu görüşü, yaygınlık kazandığını ifade etmiştir. Özcan, ”Maliyetler ciddi manada arttığı halde, çiğ süt fiyatı ve süt desteklemeleri bir yıl boyunca neredeyse hiç artmadığına vurgu yaparak, Konsey çiğ süt fiyatının ve süt desteklemesinin artırılması talebinde bile bulunmamış/bulunamamıştır. Ama süt ürünleri ve yem fiyatları artmaya devam etmiştir” dediği açıklamasında önemli bir iddiaya da dile getirmiştir.

SANAYİCİNİN YEM SATMA ŞARTIYLA SÜT ALMASI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ çiğ süt üreticisinden süt alan bazı sanayicilerin sanayi yemini üreticiye zorunlu verdiği ve ‘eğer benden yem almazsan sütünü almam’ diyerek baskı yaptığı ve bölge bölge alımları paylaşarak birbirlerinin alım alanlarına müdahil olmadan çiğ süt üreticisini kendilerine mahkûm kıldıklarını yönünde üreticiden şikâyetler alıyorduk. Sürekli ürettiği yeme zam yapan sanayici, çiğ süt fiyatını sabit tutturarak, hem yemden para kazanıp, hem sütten para kazanmayı sürdürdüğü iddiası vardı” ifadelerini kullandı.  Milletvekili Gürer, “Başkan Özcan açıklamasında ‘Konsey, bazı süt sanayicilerinin kendilerinden fabrika yemi almayan süt üreticilerinin ürettikleri sütü satın almamalarını engelleyecek girişimlerde bulunmamıştır’ ifadesi bu bağlamda çok önemle değerlendirilmesi gereken dikkate değer bir açıklamadır” değerlendirmesinde bulundu.

Gürer açıklamasını,  “Özcan’ın açıklamasında yer alan ‘Türkiye için kaliteli ve görece ucuz hayvansal protein kaynağı olan süt ve ürünlerine ihtiyaç duyan kesimlere, özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarına, uygun fiyatlarla ulaştırılması yönündeki talep ve önerilerimiz dikkate alınmamıştır’ değerlendirmesi de önemli bir öneridir. Bir bütün içinde Başkan’ın sektör ve üretici sorunlarını en yalın biçimiyle dile getirmesi önemlidir” diyerek sonlandırdı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.