“Vatan Partisi’nin Engelli Politikaları”

Engelliler Haftası kapsamında, Vatan Partisi MYK Üyesi Dr. Rıfat Mutlu ile “Vatan Partisi’nin Engelli Politikaları”

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

KıvılcımHaber Engelli Kürsüsü, “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık günü münasebetiyle, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına, sorunlarına dikkat çekmek için Vatan Partisi’nin engelli politikalarını mercek altına aldı. Bu kapsamda Vatan Partisi MYK Üyesi, İzmir İl Başkanı ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bürosu Başkanı Dr. Rıfat Mutlu’nun Öncü Kadın Video Programına katılarak yaptığı açıklamaları konu aldı.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan 1 milyardan fazla kişide engellilik durumu bulunuyor. Birleşmiş Milletler (BM) Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin 2006’da onaylanan metniyle, engelli bireylerin insan haklarını geliştirmek, korumak ve bu haklardan tam ve eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak ve ayrıca doğuştan gelen insanlık onurlarına saygıyı güçlendirmek amaçlanıyor. BM tarafından 1992 yılında “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık gününde, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına, sorunlarına dikkat çekmek için, KıvılcımHaber Engelli Kürsüsü olarak, Vatan Partisi’nin engelli politikalarını gündeme getirdik.

MADDE/ 65. Emekli, Dul, Yaşlı ve Engellilerin
Korunması
Millî Hükümet ve yerel yönetimler, emekli, dul, yaşlı ve engellileri koruyacak; muhtaç olanların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak; toplumsal hayata her alanda katılmaları için gerekli kurumları oluşturacak ve kaynakları sağlayacaktır. Bu anlayışla öncelikli olarak emeklilerin, dulların ve yetimlerin aylıkları insanca yaşam için gerekli düzeye yükseltilecektir.
Millî Hükümet, engellileri yardıma muhtaç kimseler olarak değil, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacak yurttaşlar olarak görür. Engellilerin toplum hayatının her alanına, üretime, hizmetlere, kültür ve sanat faaliyetine etkin olarak katılmaları için gerekli olanaklar sağlanacaktır. Devlet, engelli çocukların bakım ve eğitiminden sorumludur. Engellilerle ilgili düzenleme ve kararlarda, engelli örgütlerinin görüşleri gözönünde tutulacaktır.
VATAN PARTİSİ MİLLİ HÜKÜMET PROGRAMI
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir