Veteriner Hekimler Günü kutlaması

Dünya Veteriner Hekimler Günü münasebetiyle Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim ve 22’inci Dönem Milletvekili Kazım Üstüner, MAKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve akademisyen, çok sayıda veteriner öğrenci ve veteriner hekim ile birlikte Rektörlük Atatürk Anıtına Çelenk koydu. Başkan Üstüner yaptığı konuşmada, “Veteriner Hekimlik mesleği hayvanların evcilleştirilmesiyle tarih sahnesine çıkmış en saygın en köklü mesleklerden biridir” dedi, ancak 24 Ocak kararlarının uygulamaya konması sürecinde kan kaybettiğini ifade etti.

Veteriner hekimlerin önemi konusunda halkı bilinçlendirmek ve veteriner hekimlerin hayat kurtaran çalışmalarını vurgulamak amacıyla her yıl Nisan ayının son haftasında çeşitli etkinlikler kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Gününde Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner ve MAKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve akademisyen, çok sayıda veteriner öğrenci ve veteriner hekim ile birlikte Rektörlük Atatürk Anıtına Çelenk koydu.

Törende bir konuşma yapan Başkan Üstüner şu ifadelere yer verdi:    

Veteriner Hekimlik mesleği hayvanların evciltilmesiyle tarih sahnesine çıkmış en saygın en köklü mesleklerden biridir.

Daha önceki yıllarda ülkemizde Veteriner Hekimlik mesleğinin eğitime başladığı (1842 Aralık) yıl dönemlerinde kutladığımız “VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ”, Dünya Veteriner Hekimler Birliğinin 2000 yılında, her nisan ayının son cumartesi gününü DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ olarak ilan etmesi ile kutlanmaya başlamıştır.

Veteriner Hekimlik eğitiminin başlaması ile birlikte özellikle hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar beşeri hekimliğin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır.

Veteriner Hekimlikler; Hayvan sağlığının ve aynı zamanda, Halk sağlığının korunması, Gıda güvenliğinin sağlanması, Hayvan refahının iyileştirilmesi, Küresel açlığın azaltılması, hayvanlardan insana geçen (ZOONOZ) hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, Tıbbı araştırmaların yapılması, Biyolojik çeşitliliğin korunması konularında yaptığı çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır.

Dünya Veterinerler Günü, bu kadar kapsamlı ve çok yönlü görevler üstlenen Veteriner Hekimlerin uluslararası ölçekte bir araya gelmeleri, birlikteliklerini arttırmaları ve mesleğin toplum nezdindeki önemini vurgulamaları yönüyle değerlendirilen bir etkinliktir.

Yaşadığımız Covid 19 süreci Veteriner Hekimlik mesleğinin ne kadar önemli ve stratejik bir meslek olduğunu,  toplum sağlığına katkılarını bir kez daha hatırlatmıştır.

Bunca önemine rağmen ne yazık ki ülkemizde Veteriner Hekimler adeta “üvey evlat” muamelesi görmektedir. Özellikle ülkemizde uygulamaya konulan 24 Ocak 1980 ekonomi kararları sonrası Veteriner Hekimlik artan sayısına karşın her geçen

gün kan kaybetmiştir. Gelişmiş pek çok ülkede çok yıllar öncesi uygulamaya konulan TEK SAĞLIK anlayışında, çevre, hayvan ve halk sağlığı ayrılmaz bir bütün olarak ele alınmasına rağmen; ülkemizde bu anlayış hâkim kılınamamıştır.

Veteriner Hekimler sağlık sınıfına dâhil edilmemiş, özlük ve mesleki hak kayıpları yaşamak kaderi olmuştur.

Daha geçen hafta mezbahada görev yapan ekinokoklu insanları hastalandıran ciğeri imha etmek isteyen meslektaşımız Yozgat Veteriner Hekimler Odası eski başkanı Volkan LALE mezbahanede uğradığı bıçaklı saldırı sonucunda 42 yaşında görev şehidi olmuştur. Geride bıraktığı 3 evladı ve eşi başta olmak üzere tüm yakınlarına, meslek camiamıza başsağlığı dileriz.

Görev esnasında darp edilen meslektaşlarımızın haddi hesabı belli değildir.

Hayvancılık sektöründe yaşanan olumsuzluklar biz Veteriner Hekimleri de derinden etkilemektedir.

Ancak Veteriner Hekimlik dertlere derman, sorunlara çözüm bulma sanatıdır.

Ülkemiz yaşanan sorunlar çözümsüz değildir.

Ülkemiz ve milletimiz için gece gündüz demeden fedakârca çalışan Veteriner Hekimlerin hak ettikleri yere gelecekleri umudunu taşıyoruz.

Biz Veteriner Hekimler dün olduğu gibi bugün de yarın da ülkemizin, milletimizin emrinde olacağız.

Bu duygularla; Tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlar sağlık esenlikler dileriz.

Ayrıca; Büyük Milletimizin de Ramazan Bayramını kutlar,

Bayramın getirdiği hoşgörü barış dayanışma ve kardeşlik duygularının kalıcı olmasını dileriz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.