Yaşa takılan çilekeş milyonlarca vatandaşa kötü haber!

AKP klasiklerinden olan ve onlarca yasanın doldurulduğu yasa yapmada yeni bir yöntem olarak sunulan Torba Yasalar, 14 yıllık AKP Hükümetleri dönemindeki yasal düzenlemelerden mağdur olmuş milyonlarca vatandaşın umudu haline geldi. Bu kapsamda emeklilik için prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş nedeniyle emekli olamayan ve kamuoyunun yaşa takılanlar diye bilinen milyonlarca vatandaşın umutla beklediği düzenleme konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı; Bakan, yaşa takılanların umudunu kırdı; moralini bozdu. Yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma yapmadıklarını bildirdi.

YAŞA TAKILANLAR SORUNU, MECLİS’TE “TORBA

KANUN” GÖRÜŞMELERİNİN SORU-CEVAP BÖLÜMÜNDE GÜNDEME GELDİ

Ulusal Kanal haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda “Torba Kanun” görüşmelerinin soru-yanıt bölümünde söz alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar konusunu gündeme getirdi. Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’ya “Sayın Bakan, bu yaşa takılanlarla ilgili bir yazılı soru önergemiz olmuştu; onunla ilgili verdiğiniz yanıtta yaşa takılanlar için umutlu bir şeyler söylememişsiniz. Bu konuda yaşa takılanların ülkemizdeki sayısı kaç? Çünkü bunlar sigortayla ilgili süreci tamamladıkları hâlde emeklilik bekliyorlar. Bununla ilgili umutkâr bir şeyler söylemeniz mümkün mü?” diye sordu.

SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİN GELİR-GİDER DENGESİNİ GÖZETMEK ZORUNDAYIZ

Gürer’in sorusunu yanıtlayan Soylu, “Ben de emeklilikte yaşa takılanım. Yani, çok doğal olarak Türkiye özellikle sosyal güvenlik sisteminde bir reform yaptı ve bu reformda sırasıyla bir yaş değerlendirmesi yaptıktan sonra kadınlarda 60, erkeklerde 65’e getirdi. Bu çalışan herkesin en temel haklarından bir tanesidir ama şunu ifade etmek zorundayım: Sosyal güvenlik sisteminin de bir gelir-gider dengesi var. Biz bu gelir-gider dengesini hepimiz için gözetmek zorundayız” dedi.

 HERKES BELİRLENEN YAŞTA EMEKLİ OLACAK

Soylu, “Kaç kişi bunlar?” sorusuna da “şimdi tam olarak verebilecek değilim ama tam rakam hesaplanabilir de değildir, onu da söyleyeyim. Ve şunu ifade etmek istiyorum: Bizim özellikle emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır, bunu gerek sözlü, gerek yazılı, gerekse de kamuoyunda sorulduğu zaman söylüyoruz. Bizim böyle bir çalışmamız yoktur ve eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak herkes belirlendiği yaşta emekli olacaktır, öncelikle bunu ifade etmek istiyorum” diye karşılık verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir