Yasaklar ne zaman kalkacak; işte açıklama!

Koronayla mücadelede yeni adım: Tersine karantina

Burdur’a Koronayla mücadelede “tersine karantina” mı uygulanacak?

Geçen yıl Aralık ayından beri tüm dünya, 11 Mart’tan beri de ülkemizin ölümüne mücadele verdiği koronavirüs vaka sayısını sıfırlayan kentlerin korunması için “tersine karantina” uygulamasının başlatılabileceği ifade edildi.

Korona vakasını sıfırlayan kentler için bayram sonrası için özel uygulama başlatılabilecek.

Aydınlık Gazetesi’nin, Hürriyet’ten Nuray Babacan’a dayandırdığı haberine göre, korona vakasının sıfır olduğu illerde toplumsal hayatın yeniden başlatılması gündeme gelebilecek. Bu illerle ilgili olarak çeşitli senaryoların tartışıldığı belirtiliyor. Bu iller ancak kendisiyle aynı değerlere sahip komşu illerle iletişime geçebilecek ya da sadece kent sınırları içinde serbestlik başlatılacak ve il dışından giriş yasaklanacak.

TERSİNE KARANTİNA UYGULANACAK KENTLER

Tersine karantina uygulanabilecek kentlerin, bir sürede beri vaka görülmeyen Gümüşhane, Bartın, Burdur, Tunceli gibi iller olduğu, bu tür kent sayısının 15 civarında olduğu belirtiliyor.

KRİTİK TARİH

Uzmanlar, bayramda kurallar çiğnenirse ve vaka sayısı artarsa önlemlerin de artırılacağını, ancak bayramda artış kaydedilmezse gevşemeden sözedilebileceğini, bu sebeple Ramazan Bayramı’ndan sonra 5 Haziran rakamlarının kritik olduğunu ifade etti.

Burada 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı’nda kurallara ne kadar uyulacağının belirleyici olacağını, bu sebeple her iki bayramda da sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği, bunun da blok halinde değil, kısa sürelerle olabileceği belirtildi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir