65 yaş ve üstünün yasakları kalkıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu hakkında talimat verdiği ortaya çıktı

Yaklaşık 1,5 aydır eve kapanan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, her ne kadar doğrudan kendi sağlıklarını ilgilendiren bir durum olsa da sabrın sonuna dayandılar. Psikolojik sorunlarla boğuşuyorlar. Toplumsal izolenin yarattığı travma ve psikoloji temelli çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya geldiler. Son günlerde yakınmalar iyice zirve yaptı. İnternette Google Amcaya “65 yaş ve üstüne yasaklar ne zaman kalkıyor” aratmalarını yoğunlaştırdılar. Bu kapsamda 24TV’de konuşan Cumhurbaşkanlığı >Sözcüsü İbrahim Kalın çeşitli açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanının bu konuda talimat verdiğini dile getirdi.

Türkiye, 2 ayı aşkın süredir yeni tip koronavirüs (kovid19) salgınına karşı başarılı bir mücadele veren ikinci ülke. Bu mücadelede halkın kurallara tam uyum sağlaması belirleyici oldu. Büyük kentlerde sokağa çıkma yasağı ile birlikte bu kategoride olmamasına rağmen Burdur’da Vali Hasan Şıldak’ın çağrısıyla halk gönüllü olarak kendini eve kapattı. Yaklaşık 45 gündür 7,5 milyon civarındaki 65 yaş ve üstü vatandaş sokağa çıkamıyor. Bu kitle bunaldı. Psikolojik sorunları arttı. Eve uzun süre kapanmak dengelerini sarstı. Yakınmalar patlama noktasına geldi.

24TV’de bir programa katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “65 yaş ve üstü vatandaşlarla 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma yasağında bir esneme olabilir mi?” sorusu üzerine önemli ve kritik açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI PAZARTESİ GÜZEL HABERLER VEREBİLİR

Kalın, yakınmaların kendilerine kadar geldiğini, şikâyetleri kendilerinin de aldığını belirterek, “65 yaş ve üstü bütün büyüklerimiz yaklaşık 45 gündür evden çıkmadılar. Sağ olsunlar, bu kurala riayet ederek çok tarihi bir görevi de yerine getirdiler, hem kendi hayatlarını korudular hem salgının yayılmasını önlediler. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kadar 65 yaş ve üstü vatandaşımız var. Bu şikâyetleri biz de alıyoruz” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKIYOR MU?

Cumhurbaşkanımız da bunları dinliyor. Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı oldu. ‘Bilim Kurulu’nun bu konudaki değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Kabine Toplantısı’nda bu konuyu değerlendirelim. Bilim Kurulu’nun kanaati çerçevesinde de bu konuda bir karar alalım.’ dedi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir” dedi.

Kalın’a 20 yaş altı hatırlatılınca, “Bilim Kurulu’nun da kanaati öncelikli olarak 65 yaş ve üstü grubunun belli gün ve saatlerde dışarıya çıkmasının sağlanması şeklinde” dedi. 

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir