Yayalara Öncelik, Hayata Saygı Duruşu

Ülke genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen, hedefi, en az trafik kazalarının yaşandığı, trafikte sıfır can kaybına ulaşılan ve çocuklarımızın dünyaya örnek olduğu bir Türkiye olan trafik uygulaması Gazi ve Özboyacı İlkokulları bölgesinde düzenlendi. Programa katılan Vali Arslantaş, “kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla, “Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU” sloganıyla başlatılan kampanya, Gazi İlkokulu ile Özboyacı İlkokulu bölgesinde düzenlendi.

Ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleşen programlarda, “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” tanıtımı doğrultusunda trafikte yaya önceliğine dikkat çekiliyor.

İlimizde Gazi İlkokulu ile Özboyacı İlkokulu bölgesinde düzenlenen programda yaya geçidi çizgisi kampanya çerçevesinde sembolik olarak kırmızıya boyandı.

Vali Arslantaş düzenlenen programda basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan kampanyalar çerçevesinde Yaya önceliği ile ilgili çeşitli vesilelerle, değişik organizasyonlarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Birkaç yıldır yaptığımız çalışmaların meyvelerini almaya başladık. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yayaların karıştığı trafik kazalarında ciddi azalmalar oldu. Farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan kampanyalarla birlikte hem İlimizde hem Ülkemizde ölümlü kazalar nispeten daha fazla azaldı. Bu yapılan çalışmalar insanımızdaki toplumumuzdaki duyarlılığı artırmak hedeflenmektedir. Bugünde Gazi İlkokulu ve Özboyacı İlkokulumuzun buluştuğu, kullandığı yaya geçidindeyiz. Çocuklarımızla birlikte bir kere daha yaya önceliğine dikkat çekmek üzere bu organizasyonu geçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Programa Vali Ali Arslantaş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kampanya kapsamında İlimiz genelindeki yaya ve okul geçitlerindeki işaretlemeler kontrol edilerek standartlara uygun olmayanların yenilenmesi ve eksik olanların tamamlanması sağlanırken ayrıca trafik ışığı bulunmayan ancak trafik levhalarıyla belirlenmiş okul ve yaya geçitleri üzerinde “ÖNCE YAYA” görselleri uygulanacak.

“Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU” sloganıyla düzenlenen ve hafta boyunca sürecek etkinliklerle, trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı artırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak ve bu bölgelerde yayalara ilk geçiş hakkının verilerek sürücüler üzerinde doğru davranış modelinin geliştirilmesinin amaçlanıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.